Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Gépgyártás és gépeladás?

Gépgyártás és gépeladás?

Figyelt kérdés

Hogy kell ezt összevonva írni?


[link]


Itt néztem, hogy és nélkül úgy kellene, hogy gép gyártás-eladás, de mi van, hogyha bele akarom írni az ést?

Gépgyártás és -eladás? Vagy hogyan?

Ha pedig az utótag egyezik, az pl. ruha- és cipőbolt?


2020. ápr. 17. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Jól írtad: vagy gépgyártás és -eladás, vagy gép gyártás-eladás. Én az előbbit választanám, az utóbbi szerintem nem elegáns.
2020. ápr. 17. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi
2020. ápr. 17. 23:21
 3/3 BringaManó ***** válasza:

Egyrészt a válasz tökéletes, igen, úgy kell.

----

Másrészt viszont érdekes kérdést feszegetsz:

a linkelt wiki oldalon egy olyan szöveg van, amely az előző szabályzatból származik. Ez még önmagában nem lenne baj, csakhogy:


Ez a szabály (az ún. harmadik mozgószabály) akkor még elég bénán volt megfogalmazva:

[link]

"Két azonos utótagú összetétel (pl. nyomásdiagram, térfogatdiagram) különböző előtagja gyakran lép egymással mellérendelő kapcsolatba (nyomás-térfogat). Az ilyen szerkezetű minőségjelzős előtagot különírjuk az utótagtól: nyomás-térfogat diagram. Hasonlóképpen: szövőipar, fonóipar, de: szövő-fonó ipar; ajakhang, foghang, de: ajak-fog hang; fényjáték, árnyjáték, de: fény-árny játék; rézötvözet, aranyötvözet, de: réz-arany ötvözet; továbbá kutya-macska barátság, föld-levegő rakéta stb."


Emiatt már akkor is morgolódtam: hatalmas marhaság, hogy ezekben "két azonos utótagú összetétel különböző előtagja lépne egymással mellérendelő kapcsolatba", pont nem: helyette arról van szó, hogy két szó mellérendelő kapcsolata alkotja az összetétel utó- vagy előtagját. A szabályzatbeli példák is pont ezt támasztják alá:


a nyomás-térfogatdiagram NEM "nyomásdiagram + térfogatdiagram",

az ajak-fog hang NEM "ajakhang + foghang",

a fény-árny játék NEM "fényjáték + árnyjáték",

stb.


Nagy örömömre a 12. kiadásban már sikerült is ennek megfelelően átfogalmazniuk ezt a pontot (nyilván nem miattam :-):

[link]

"Vannak olyan többszörös szókapcsolatok, amelyekben két tag egyetlen egységként kapcsolódik egy harmadik elemhez. Ilyenkor az egységet alkotó szókapcsolat tagjait kötőjellel kötjük össze, és különírjuk a harmadik elemtől. Például: élet-halál harc, kutya-macska barátság, réz-arany ötvözet. Ugyanez a szabály érvényesül az ellentétes jelentésű igekötők összekapcsolódása esetén is: föl-le sétál, ki-be nézeget."


Na így már egész más. A régi példák nagy részét ugyan kispórolták a szabályzatból, de a szótár részben szerepelnek (141/c-re hivatkozva, és ennek megfelelő írásmóddal).


Az viszont szomorú, hogy a Wikiben benne hagyták a régi, fals szöveget. :-/ Muszáj lesz megpróbálnom kijavítani...

2020. ápr. 18. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!