Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell ezt helyesen...

Hogyan kell ezt helyesen írni? Igaz hogy gyáva vagyok, de félek. Igaz, hogy gyáva vagyok, de félek.

Figyelt kérdés
2020. ápr. 19. 20:24
 1/9 Molyember ***** válasza:
16%
Első verzió.
2020. ápr. 19. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Barackoshányás válasza:
100%
Második
2020. ápr. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
31%

Szerintem mindkettő helyes - ez a válasz még nem volt :)


A hogy kötőszó elé akkor kell vessző, ha önmagában áll a tagmondatok határán. Pl. Azt mondta, hogy el kell mennie.

Vannak olyan esetek, amikor elmaradhat előle a vessző, a beszélőtől függ, hogyan tagolja a mondatot: Felrohant, anélkül hogy köszönt volna, illetve Felrohant anélkül, hogy köszönt volna. (A magyar helyesírás szabályai, 243. d pont)

2020. ápr. 19. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:
76%

Remek, hogy ezt leírtad, de semmi köze a kérdéshez.

Itt kell a vessző.

2020. ápr. 19. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
21%

Remek, hogy ezt írtad, de szerintem meg van köze és szerintem mindkettő helyes.

Szerinted meg nem. Ez van.

2020. ápr. 20. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
82%

ez nem vélemény kérdése.


ami releváns:

"244. a) A tagmondatok határán a vesszőt mindig ki kell tenni, akár van kötőszó, akár nincs: Régi igazság, hogy anyanyelvét is jobban tudja, aki még egy nyelven tud."


ami pedig irreleváns:

egyrészt a szabályzat 11. kiadása, amelyre hivatkoztál,

másrészt azt a szabálypont is, amelyet idéztél (én az aktuális változatát mutatom):

"244. d) Az anélkül hogy, aszerint hogy, ahelyett hogy stb. szókapcsolatok elé rendszerint vesszőt teszünk. Ilyenkor a hogy előtt nincs vessző. Nem hibás azonban az sem, ha a kiejtésbeli tagolást követve akár csupán a hogy elé, akár a kapcsolat mindkét tagja elé vesszőt teszünk. Például: Felrohant a lépcsőn, anélkül hogy pihent volna. Felrohant a lépcsőn anélkül, hogy pihent volna. Felrohant a lépcsőn, anélkül, hogy pihent volna. – Cselekedj, ahelyett hogy tétovázol! Cselekedj ahelyett, hogy tétovázol! Cselekedj, ahelyett, hogy tétovázol!"

Ez a pont ugyanis az "anélkül hogy, aszerint hogy, ahelyett hogy stb." jellegű esetekre vonatkozik, nem pedig általában az összes vesszőre, és ezekkel kapcsolatban is csak olyan választási lehetőséget ad, hogy egy vagy két vesszőt használ az ember (és ha egyet, akkor azt hova teszi) – de olyan opció nincs, hogy elhagyod a vesszőt.


örülök, ha segíthettem.

2020. ápr. 20. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2020. ápr. 21. 18:31
 8/9 anonim ***** válasza:
Számomra a "hogy" túl dagályossá teszi ezeket a mondatokat, eleve elhagynám belőlük. A "hogy" nélküli mondatok közül a második verzió szimpatikusabb nekem írásban. Hangosan kimondva viszont mind a két mondatot el tudom simán fogadni. Csak a második mondatban több szakaszhangsúly van...
2020. ápr. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
52%
Masodikk
2021. febr. 4. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!