Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Régen is olyan rossz helyesíró...

Régen is olyan rossz helyesírók voltak általánosságban az emberek, mint ma?

Figyelt kérdés
Az internetes fórumoknak köszönhetően, manapság átfogóbb képet kapunk az emberek helyesírástudásáról, ahol számos olyan súlyos hibára kaphatjuk fel a fejünket, mint a vesszőhiba, igekötők hibája, tulajdonnevek helytelen írása, j-ly felcserélése, ragozás (pl. mondja - mongya; mondd - mond) stb. És sajnos a(z internetes) sajtóban is elő-előfordulnak ilyenek. Esetlen én nézem ezt túl szigorúan?

2020. jún. 10. 16:13
1 2
 11/18 anonim válasza:
71%

Persze, ilyenek mindig voltak.


(Hibázok, amúgy, K-val.)

2020. jún. 10. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
67%

Nem hiszem, hogy korszakfüggő, csak most feltűnőbb, mert mindenki írkál össze-vissza a neten. :)


Egyébként, ha már helyesírás, akkor az nem hibázom, hanem hibázok. :D

2020. jún. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 BringaManó ***** válasza:
34%
Hibázom
2020. jún. 10. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 BringaManó ***** válasza:
56%

"ha már helyesírás, akkor az nem hibázom, hanem hibázok"


ennek abszolút semmi köze a helyesíráshoz

2020. jún. 10. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Hibázom. És nem helyesírás, hanem ez már a nyelv finomsága.
2020. jún. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
73%

A "hibázom-hibázok" kérdéshez nézzetek utána az ikes igén ragozásának.


Csak egy kis ízelítő:

"az ikes ragozás (szabályos) használata egyre inkább visszaszorulóban van, illetőleg a kijelentő mód jelen idejének egyes szám 3. személyére korlátozódik: eszik, fázik, lakik stb. A beszélt köznyelvben egyes szám 1. személyben terjedőben vannak a szabálytalan (iktelen ragozású) alakok: az eszem helyett az eszek, a fázom helyett a fázok, a lakom helyett a lakok stb."

2020. jún. 11. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Wadmalac ***** válasza:

"Az internetes fórumoknak köszönhetően, manapság átfogóbb képet kapunk az emberek helyesírástudásáról"


Pontosan.

Régen meg írva szinte csak olyat láttunk, ami olyanoktól származott, akik tudtak elég jól helyesen írni, vagy legalább a lektoráló személy.


De benne van a pakliban az is, hogy az olvasás "kimegy a divatból" és ez nagyon rontja az emberek rutinját.


Érdemes megnézni, mekkora bizniszt csinál az Audible.com a hangoskönyvekkel.

Persze a reklám arról szól, hogy milyen jó az, hogy vezetés közben stb. egyéb tevékenységeknél, ahol az olvasás akadályozott, mégis élvezheted a könyvek tartalmát.

Gondolom kevésbé lenne nyerő az őszinte reklám:

"Lusta vagy hülye vagy olvasni? Itt a megoldás!".


:)

2020. jún. 11. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 BringaManó ***** válasza:

#16: "A "hibázom-hibázok" kérdéshez nézzetek utána az ikes igén ragozásának."


Természetesen pontosan tudom, hogy visszaszorulóban van, és azt is tudom, hogy ez egy olyan nyelvhasználati kérdés, amelyben nincs helyes vagy helytelen. Úgy van, ahogy a beszélők mondják(/írják).

Ennek megfelelően ezt a kérdést nem is helyes/nem helyes típusúnak tekintem, hanem olyannak, hogy "kinek melyik tetszik jobban?, ki melyiket javasolja?, ki melyikre szavaz?", és ilyen értelemben választottam az egyiket. :-)

(Én már öreg vagyok, ezért talán nem meglepő, hogy a "régi" tetszik jobban. :-)


(De az egyáltalán nem baj, hogy ezt beidézted, mert így legalább olvashattak újdonságot azok, akik helyesírási és/vagy "helyes/helytelen" kérdésnek gondolták, sőt esetleg ilyen (téves) megközelítésből adták le a "szavazatukat" is az eddigiekben. :-)

2020. jún. 12. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!