Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi e két mondat közötti...

Mi e két mondat közötti különbség?

Figyelt kérdés

Melyik helyes, vagy esetleg mi a jelentésbeli (akár árnyalatnyi) különbség a két mondat között.

Veled álmodtam az éjjel.

Rólad álmodtam az éjjel.


[Itt az álmodás jelentése az ember álmában való megjelenés, nem pedig az álmodozás.]


A válaszokat előre is köszönöm.


2010. aug. 2. 16:34
 1/7 anonim válasza:

A veled álmodtam azt jelenti, hogy te és én(és esetleg mások is) szerepeltünk az álmomban.

A rólad álmodtam, viszont azt, hogy te szerepeltél az álmomban.

2010. aug. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
4%
A veled társhatározó az első mondatban (kivel? - veled), a rólad pedig nos ~ nem nagyon értek hozzá, szerintem alanyként van a mondatban (kiről? - rólad), bár nem biztos, de majd jön valaki és kijavít, ha rosszul tudom. ~
2010. aug. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
75%
A "rólad álmodtam az éjjel" mondatot én így nem mondanám. A "rólad álmodom" számomra ábrándozást, afféle éber álmot jelent, vágyakozást, a "veled álmodom" pedig valódi, alvás közbeni álmot. De az első sem mondott rosszat.
2010. aug. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvészkedés nélkül...

Ha valaki szerepelt az álmainkban, a köznyelv mindkettőt - azonos értelműként - használja, anélkül, hogy előtte belegondolna a veled és rólad különbözőségébe. Tehát ebben az esetben nincs értelme az "okoskodásnak."

2010. aug. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Hát,én azt szoktam mondani, hogy ha álmodtam valakiről, hogy "róla". Ha a pasim mellettem fekszik, akkor vele álmodom. De a veled álmodtam az elterjedt.
2010. aug. 2. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha azt mondod, hogy valamiVEL álmodsz, akkor az tárgyat, eseményt jelent. Pl. a házunkkal álmodtam, az esküvőmmel álmodtam. De lehet használni itt azt is, hogy valamiRŐL.

Ha valamilyen személy szerepel az álmainkban, akkor valakiRŐL vagy valaki FELŐL álmodunk.

(Forrás: Nyelvművelő kéziszótár)

2010. aug. 5. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.
2010. aug. 5. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!