Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Itt melyik mondat a jobb?

Itt melyik mondat a jobb?

Figyelt kérdés

Két barátnő filmet néz, majd valaki csönget, és egyikük ajtót nyit. Az, aki ajtót nyitott, pár perc múlva visszamegy a barátnőjéhez, akin meglát egy nyakláncot, és megkérdezi:

(itt melyik mondat jobb?)

- Ez a nyaklánc rajtad volt, mielőtt kimentem ajtót nyitni?

- Ez a nyaklánc rajtad volt, amikor kimentem ajtót nyitni?


2020. júl. 21. 13:20
 1/2 anonim ***** válasza:
83%

Mindkettő helyes, árnyalatnyi a különbség. Hogy melyik jobb, az attól függ, mit akar kifejezni.

mielőtt kimentem - az azt megelőző időszakban, pl. a filmnézés alatt,

amikor kimentem - abban a pillanatban, amikor legutóbb látták egymást.


Mivel a változás a kintléte alatt történhetett, nekem a második szimpatikusabb, jobban kifejezi az akkori és a mostani pillanat közti feltételezett eseményeket.

2020. júl. 21. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
75%

Alapvetően egyik sem *hibás*, de, szemben az 1-essel, egy kicsit jobbnak érzem a "mielőtt" verziót. Az amikor olyan pillanatszerű (a szomszéd akkor ment el az ablak alatt, amikor kimentem ajtót nyitni). A kérdés itt egy olyan dologra utal, ami addig folyamatosan fennállt (mielőtt feltalálták az antibiotikumot, sokan haltak meg fertőzésben).

Szerintem a kérdés inkább a másodikra hasonlít, azaz azt akarja tudni, hogy az ajtónyitás pillanatában már fennállt-e egy ideje a nyakláncviselés, nem pedig arra kíváncsi, hogy pont abban a pillanatban fennált-e, hiszen benne van egy ilyen rejtett feltevés, hogy "ha már akkor is viselted, hogy-hogy nem vettem észre?".


De szerintem ez ilyen nüansznyi eltérés.

2020. júl. 21. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!