Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Már egy ideje ezen gondolkodom...

Már egy ideje ezen gondolkodom, hogy ez a mondat idő vagy mód (esetleg állapot) határozós. Mi előtt bárki is belém kötne nem lusta vagyok hanem csak egyszerűen nagyon érdekel mi is az igazság?

Figyelt kérdés

A mondat: Akkor szép az élet, ha zajlik.


Azon vacilálok, hogy ha az "akkor" az utalószó, akkor ugye időhatározós lenne, ám akkor nincs állítmány abban a mondat részben:/


Másik gondolatom, mivan ha a főmondat a "ha zajlik" és azt kell kiegészíteni azzal az utalószóval, hogy "úgy" és akkor már mindjárt mód határozós lenne (azt hiszem, bár lehet állapot határozós ezt a kettőt ritkán tudom jól megkülönböztetni) plusz akkor már az állítmányunk is meg lenne a "zajlik".


Nagyon köszönöm előre a segítő válaszokat!<3



#nyelvtan #időhatározó #Akkor szép az élet ha zajlik #mód határozó #állapot határózó
2020. ápr. 30. 12:12
 1/5 anonim ***** válasza:
Elvileg feltételes alárendelés, de értelmét tekintve határozói is lehet. (Úgy szép az élet, ha zajlik.)
2020. ápr. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Bocsi, nem pont a kérdésre válaszoltam.

> ha a főmondat a "ha zajlik"

Ez érdekes kérdés, hogy melyik a főmondat. Elvileg a feltételes alárendelés kötszava a "ha", tehát az utalószó az "akkor", tehát itt a főmondat van elől. Jó kérdés, hogy ez pl. módhatározóként szerepel-e, de szerintem igen.

2020. ápr. 30. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 BringaManó ***** válasza:

#0:


"Mi előtt bárki is belém kötne, nem lusta vagyok, hanem csak egyszerűen nagyon érdekel mi is az igazság"


Nem értem... Ezek nem feltétlenül zárják ki egymást, sőt...

Lehet, hogy téged nagyon érdekel az igazság, csak lusta vagy. ;-)


Na de a lényegre:


"ha az "akkor" az utalószó, akkor ugye időhatározós lenne, ám akkor nincs állítmány abban a mondat részben :/"


Nem értem... Hol nincs állítmány? Mindkét tagmondatban (nem mondatrészben) van állítmány: az elsőben a "szép", a másodikban a "zajlik".


"mivan ha a főmondat a "ha zajlik""


De hát nem az.

Ez a sajátos jelentéstartalmú mondatok közé tartozik, mégpedig feltételes jelentéstartalmú mondat, ebben a feltétel a mellékmondat (vagyis ami ha-val kezdődik), és a másik a főmondat.


"és azt kell kiegészíteni azzal az utalószóval, hogy "úgy" és akkor már mindjárt mód határozós lenne"


Mármint a másik tagmondatot, tehát:

"ÚGY szép az élet, HA úgy zajlik."

Így gondoltad?


"plusz akkor már az állítmányunk is meglenne, a "zajlik"."


Egy összetett mondatban minden tagmondatban általában szokott lenni állítány, nem?... (Azért tag_mondat_.) Itt is van, ld. fent.


----


#2:


"Ez érdekes kérdés, hogy melyik a főmondat. Elvileg a feltételes alárendelés kötszava a "ha", tehát az utalószó az "akkor", tehát itt a főmondat van elől. Jó kérdés, hogy ez pl. módhatározóként szerepel-e, de szerintem igen."


Szerintem a "ha" miatt egyértelműen feltételes (annak ellenére, hogy az "úgy" utalószó alaból általában a módhatározóé lenne).

2020. máj. 1. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Az a mondat hogy AKKOR SZÉP AZ ÉLET, HA ZAJLIK. Nem írtam félre. Direkt leírtam, hogy nem lustaság miatt nem tudom hanem azért mert egyszerűen nem áll össze a kép a fejemben, mellesleg ezen kívűl még 9 darab mondatot kellett elemeznem amit érdekes nem voltam lusta megcsinálni. Azért kértem itt segítséget mert szerettem volna ha valaki elmagyarázza nekem és megértem. Mellesleg nagyon szépen köszönöm azokat a válaszokat amelyek kicsit érthetőbbé tették ezt számomra.
2020. máj. 1. 12:47
 5/5 BringaManó ***** válasza:

"Az a mondat hogy AKKOR SZÉP AZ ÉLET, HA ZAJLIK. Nem írtam félre."


Ezt mire írtad?


"Direkt leírtam, hogy nem lustaság miatt nem tudom hanem azért mert egyszerűen nem áll össze a kép a fejemben"


Ezt pont nem írtad, csak hogy nagyon érdekel. (Ezért csodálkoztam, hogy ha valami érdekel, akkor miért vagy lusta utánanézni... – De azért meggugliztam helyetted a kérdést, mert engem is érdekelt. :-)


"mellesleg ezen kívűl még 9 darab mondatot kellett elemeznem amit érdekes nem voltam lusta megcsinálni."


Ez tényleg érdekes.


"Azért kértem itt segítséget mert szerettem volna ha valaki elmagyarázza nekem és megértem."


OK, most már értem. Elsőre ún. szájjal keresésnek tűnt.


"Mellesleg nagyon szépen köszönöm azokat a válaszokat amelyek kicsit érthetőbbé tették ezt számomra."


Szívesen!

2020. máj. 1. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!