Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van erre valamilyen nyelvtani...

Van erre valamilyen nyelvtani szabály?

Figyelt kérdés

Mi a jó sorrend a következők esetében egy mondaton belül?

Ez a helyes: „...osztják így meg...”, „...választja így szét...”

vagy ez: „...osztják meg így...”, „...választja szét így...”?


Tud nekem valaki valamilyen szabályt linkelni a fentiekkel kapcsolatban? A lényeg az 'így' szó jelenléte lenne. Én sajnos nem találtam, pedig sokat keresgéltem.



2020. okt. 20. 09:01
1 2 3
 11/24 BringaManó ***** válasza:
59%

(ja?, az nekem teljesen mindegy, nem szoktam nézni, vagy max kíváncsiságból. :-)

(jé, a kérdezőnél ilyen sok százalékmutató van? :-o sose láttam még ilyet. :-)

2020. okt. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 TR75 ***** válasza:
67%
Kattints a százalékra, és kibontja a válaszok száma szerint.
2020. okt. 21. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 BringaManó ***** válasza:
51%
wááá, kössz!! mik vannak.
2020. okt. 22. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 BringaManó ***** válasza:
59%

"Csak kísérletünk választja szét így őket.

Csak kísérletünk választja így szét őket."


Kb. mindegy, talán az első picit természetesebb...

De már az is önmagában elég furcsa megoldás, ha az "őket" áthajlik a köv sorba, úgyhogy innentől "bármi lehet"... a cél szentesíti...


---


"„választja szét így”, többnyire olyan szerkezetűeket kaptam, ahol az így előtt vessző van"


persze, de ez érthető (hiszen az "így" gyakran kezd egy következő tagmondatot).

de ez az arány nem jelent semmit arra nézvést, hogy a vessző nélküli rendben van-e.


(btw, nekem furcsa lenne egy ilyen szórendi kérdésről a guglit megkérdezni... ha elolvasod a megírt versszakot magadban 2-3-szor, akkor biztos érzed, hogy egy érthető (és kellően lírai) magyar szöveget sikerült-e alkotnod, vagy még csiszolásra szorul)

2020. okt. 22. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm BringaManó!

Igen, a találatok nem mérvadóak, pláne, hogy nem helyesírási oldalakon talált példamondatokról van szó.

Azért kerestem volna valamilyen szabályt, előírást ezzel kapcsolatban, ami alapján biztosra mehettem volna, de semmi.


Közben átírtam úgy, hogy: Csak kísérletünk különíti el őket. - kihagytam az "így"-et, mert csak bezavar. :)

2020. okt. 22. 04:19
 16/24 BringaManó ***** válasza:
59%

nnatessék... én utálom, amikor egy problémára az a válasz, hogy "fogalmazd át", de ezek szerint van, aki rájön erre a "trükkre" ;-)


----


"a találatok nem mérvadóak, pláne, hogy nem helyesírási oldalakon talált példamondatok"


ez nem helyesírási kérdés. ebből fakadóan erre nincs is előírás, nincs rá olyan "szabály", amire vágysz. csak az a kérdés, hogy (egyszerűen fogalmazva) "szoktak-e ilyet mondani magyarul (és ha igen, akkor ebbe a stílusba illik-e)?"

éppen ezért átlagos esetben az ember a saját nyelvérzékének is hihet, de ha elbizonytalanodsz, akkor azzal sincs gond, ha a guglit kérdezed.

csak hát erről meg nehéz megkérdezni a guglit, mert nem egy konkrét kifejezés, hanem egy mondat hangzása (vagy tkp. csak egy szórend) a kérdés, azt meg melós guglizva "letapogatni", mert egyrészt módosítgathatod az ige idejét-módját-számát-személyét (választom...? választotta...? választanánk?... stb.), magát az igét (...szedi így szét? ...hangsúlyozza így szét? ...ülteti így szét? stb.), meg az igekötőt is (...választja így meg? ...választja így le?), plusz ezek kombinálása... és akkor lesz egy rakás találat, amiket meg is kéne nézni, hogy az úgy szép magyar mondatok-e, vagy gépi fordítás, vagy pongyolán fogalmazott beszéd pontos átirata... szóval ha még te magad is bizonytalan vagy benne, hogy magyarul van-e, akkor már guglival is nehéz lenne zöld ágra így vergődni szét. :-)

2020. okt. 22. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:

A válaszod végén jót nevettem :)


Annyiszor mondtam ki mindkettőt, hogy már nem éreztem különbséget, és nem tudtam megítélni, hogy melyik a kevésbé rossz, így elveszett a saját nyelvérzékembe vetett hitem, és az arra való hagyatkozás lehetősége.

Eljátszottam a keresgélést a különböző szavakkal, amikhez más-más igekötőket csatoltam, de nem volt mit leszűrni, mert majdnem mindig egyforma találatok jöttek ki, és igen, volt köztük gépi fordítás is (ékezetek nélkül), meg nagyon amatőr fogalmazásban talált részek is, úgyhogy abbahagytam.

Köszönöm a hozzászólásaidat, jóleső, ha valaki ilyen lényegtelennek tűnő problémában is kész segíteni. :)

2020. okt. 22. 10:20
 18/24 TR75 ***** válasza:
De amúgy, ha bárki beleköt, mondhatod nyugodtan, hogy ez a költői szabadság, és ezzel is ki akartál valamit fejezni. Találhatsz ki új szavakat, ragokat, ragozást, tetszés szerint alakíthatod a szórendet, a költői szabadságba nem érdemes belekötni.
2020. okt. 22. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 A kérdező kommentje:
Kedves TR75, azért valahogy jobban érzem magam, ha nyelvtanilag, szórendileg is minden stimmel, nem utólag szeretnék szégyenkezni egy korábban nem látott/érzett hiba miatt.
2020. okt. 24. 01:33
 20/24 BringaManó ***** válasza:
59%

igen, helyes, ez a #18 kicsit furcsa válasz volt... :-D

egyfelől a kamuzós "majd kimagyarázod", "mondhatod, hogy ki akartál valamit fejezni" c. dolog miatt (erről az "én így szállok le!!" vicc jutott eszembe :-)

másfelől a második mondat teljesen igaz, azzal már semmi gondom – de a kérdés éppen a "tetszés szerinti alakításhoz" kért segítséget, mert neki egyik sem tetszett. :-P (végül át is alakította :-)

2020. okt. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!