Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mihelyst véget ért - utána...

Mihelyst véget ért - utána jelen idő mennyire értelmes?

Figyelt kérdés

Mihelyst véget ért a vizsgaidőszak, találkozunk/találkozni fogunk. (még nem ért véget)


Mihelyst véget ért a vizsgaidőszak, találkoztunk. (ez már megtörtént)

Mihelyst véget ér a vizsgaidőszak, találkozunk/találkozni fogunk.

Mihelyst véget ér az óra, írok neked/írni fogok neked.

Mihelyst vége lesz az órának, írok neked/írni fogok neked.

ezek jobbak, ugye?


2020. dec. 1. 07:42
 1/2 anonim ***** válasza:
63%

Van értelme, mert a múlt idő kifejezhet egy jövőbeli eseményt megelőző időpontot, ami ugyancsak a jövőben van.

- Ha (majd) megcsináltad a leckét, nézheted a TV-t.


- Mihelyst véget ért a vizsgaidőszak, találkozunk.

Annyiból talán kicsit furcsa, hogy a mihelyst inkább egy közvetlen rákövetkezésre utal. De ettől az igeidő még működik. Pl:

- Ha véget ért a vizsgaidőszak, találkozunk.

2020. dec. 1. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 BringaManó ***** válasza:
54%

és azt még hozzátenném, hogy magyarban nincs olyan igealak, hogy jövő idő (remélem, nem mondtam meglepőt :-), a jövő időt általában jelen idővel – vagy valami spéci megoldással (majd/fog) – fejezzük ki, és ez itt is fontos:

ahogy te is jelezted a fog-os formák odaírásával, itt tkp. jövő idők vannak...


felmerülhet a kérdés, hogy akkor ezeknél az összetettebb eseteknél, amikor előidejűség, meg mittudoménmicsodáj is befigyelek, honnan lehet tudni, hogy az a jelen idő, valójában jelen vagy jövő?

egyrészt tök mindegy, ne foglalkozz vele, tudsz magyarul, nem kell ezen gondolkoznod, mondd, ahogy jön... :-)

másrészt ha mégis fel akarjuk "boncolni" (márpedig te mindig fel akarod), akkor javaslom, hogy fogalmazzunk meg egy ugyanolyan mondatot a létigével, amelynek speciel mégis van jövő ideje:

minta:

Mihelyst véget ér az óra, írok neked/írni fogok neked.

átírva:

Mihelyst otthon leszek*, kénytelen leszek** enni valamit.


* ez tehát jövő (– persze, mi más lenne, hiszen egy jövőbeli eseményről szól a mondat)

** ahá, tehát a második is jövő idő valójában (– ez sem túl meglepő, ezt te is jövőben (is) írtad)


szóval itt igeidőbeli különbség nem jelöli az időbeli sorrendet, az csak a többi dologból derül ki (elsősorban a "mihelyst"-ből, de persze a kontextusból is, vagyis ha hanyagul elhagyjuk a mihelyst-et, akkor is érthető, hogy mi mi után jön)


megnézheted a többi időben is, ugyanez a helyzet:


Mihelyst otthon voltam, kénytelen voltam enni valamit.


Mihelyst otthon vagyok, kénytelen vagyok enni valamit.

(ez utóbb mondjuk egy általános leírása lehet a mindennapjaimnak, ezért jelen idő)

2020. dec. 2. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!