Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hol használják ezt a tájszólást?

Hol használják ezt a tájszólást?

Figyelt kérdés
Egyik rokonom mesélte, hogy még gyermekkorában hallotta ezt egy kiránduláson és rögzült benne, ezért azóta is úgy mondja, hogy "meg vagyok elegedve". Ékezetek nélkül. Az ország melyik részében használják ezt a tájszólást? Egyáltalán az ékezet hiánya az tájszólásnak minősül?

2021. jan. 24. 20:37
 1/8 anonim ***** válasza:
26%

Ez nem tájszólás, csak a lustaság arra, hogy nem képesek az emberek egy ékezetet írni.

Másik esetben, ha külföldi az illető akkor érthető, hogy nem ír ékezetet:D

2021. jan. 24. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem külföldi. Mondom, hogy kiránduláson hallotta (nem írásban) és úgy ragadt rá. :D Ha nem tájszólás, akkor rétegnyelv talán?
2021. jan. 24. 21:19
 3/8 BringaManó ***** válasza:
22%
szerintem csak poénkodás volt, van ilyen ezer, nálunk például pudlingnak hívjuk a pudingot, mert a Pumukli is úgy mondta... :-P (de attól ez még nem tájszólás :-)
2021. jan. 24. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
pedig van ilyen. palócoknál jó pár szóban hajlamos az "é" betű "e"-vé válni. "keves", "nehez", "nehány", stb. ezeket gyerek koromban rendszeresen hallottam ilyen formában.
2021. jan. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
24%
Nem lehet, hogy Ferencz József állítólagos mondását idézték úgy, hogy az idegen akcentusát ekképpen kívánták érzékeltetni?
2021. jan. 25. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Utolsó, fogalmam sincs. A "nehány" viszont telitalálat, azt én is hallottam már másoktól.
2021. jan. 25. 15:26
 7/8 anonim ***** válasza:
24%
Sztem elege volt a kiramdulasbol es igy fejezte ki kicsit viccesen
2021. jan. 29. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
90%

A mobilokon és az angol nyelvű klaviatúrákon való írás és az igénytelenség szülte a jelenben már szinte jóváhagyott hanyag írásmódot. Sok esetben tapasztalható, hogy akinek a mobilján elérhető a teljes magyar magánhangzókészlet, az is "angolul" ír.


Mivel e jelenseg megszunteteseert nem tudnak tenni azok, akiket zavar a hanyagsag ezen megnyilvanulasa, sokan megtanultuk ugy folyekonyan olvasni (hangos olvasas eseten is) ezeket az ekezetmentes szovegeket, mintha minden ekezet a helyen lenne. Abban az esetben sem tevedni, amikor egy szo ekezet es ekezet nelkul egyarant ertelmes (mar-már, vet-vét, var-vár, lap-láp...) , vagy akar ha tobb lehetoseg adodik az ekezetekkel valo kombinalas soran (kerék-kerek-kérek...)

A szövegkörnyezet értelemszerűen mutatja, kell-e az ékezet, és ha igen, hová.


Egyébként a bukovinai székelyeknél létező "tájszólás" az így eltérő szóalak.

A kerek, kötel, level, nehez, szeker, tehen szóalakok abban különböznek köz­nyelvi megfelelőiktől, hogy a második szótagbeli é helyén e használatos.

Szintén ők kedvelik a kicsinyítőképzős alakokat.

A facska, gyëngecske, kutyacska, macskacska, sapkacska azonban nem csak ezt igazolja, hanem az is, hogy a kicsinyítőképző előtt az á-ból a, az é-ből e lesz.


Itt egy erdélyországi "kutyacska" : )

https://www.youtube.com/watch?v=VdqzBX81vZE

2021. aug. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!