Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar "villa" szót milyen...

A magyar "villa" szót milyen épületekre használják? Van különbség a szó használatában az ország egyes részei között?

Figyelt kérdés

Budapesten születtem és nőttem fel, most is ott élek, és számomra teljesen egyértelmű (volt), hogy a villa valamilyen fényűző, luxus lakóépületet jelent, nyilván az evőeszközön kívül. A napokban viszont volt szerencsém beszélni egy nagykanizsai lánnyal, aki említette, hogy a nagyszüleinek a Balatonon van egy "villája", és ő ott tölti a nyarat, külön kiemelve, hogy a nagyszülők egész évben ott vannak. Mikor mondtam neki, hogy Budapestről jöttem, akkor is az volt az első kérdése, hogy van-e "villánk" a környéken, ahol meg tudunk szállni. Mindezt úgy, hogy se nem vagyok gazdag, se nem látszom annak, és őbelőle se nézném ki, hogy a nagyszüleinek egy balatoni kis faluban kacsalábon forgó palotája legyen.


A beszélegetésből én azt szűrtem le, hogy ő a villa szót a nyaraló/hétvégi ház szinonimájaként használta, lehetséges, hogy arrafelé ilyen jelentése is van a szónak?



2018. aug. 20. 23:45
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Pár hete nyaraltam a Balatonon, egy olyan szállón aminek a nevében is benne van hogy villa.

Igazából olyan volt mint egy családi ház, csak sokkal nagyobb. (Talán 11 szobás lehetett.)

Békés megyei vagyok egyébként, és mi a villa szót olyan lakóépületre értjük, ami vagy luxus és hatalmas, vagy simán csak hatalmas ház ami nem luxus.

Szóval egy kis átlag nyaralót nem hívnék villának az biztos... Inkább nagy méretű házra gondolok villa szó alatt.

2018. aug. 21. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Szolnok megyei vagyok, a villa itt is luxus kategoria. De elkepzelheto, hogy arrafele igy hasznaljak, vagy csak gazdagnak akart tunni...
2018. aug. 21. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Elképzelhető hogy villájuk van a balatonon, régi patinás épületekre is mondják, de láttam már kis cuki nyaralót is vonyarcon ami villa feliratú. Nem biztos hogy tisztában van a szó értelmével, de becéznek házikókat villaként a balatonon. Ill. luxusnak számított régen ha valakinek nyaralója van, így saját maguk villának hívják. Szerintem nincs ezzel baj, nem fog meglepődni ha esetleg nem villában laksz.

Én vityillónak nevezem a balatoni házunkat, pedig nagyméretű, és partközeli. De mivel mégiscsak nyaraló, ezért viskó kategória de csak viccből.

2018. aug. 21. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%
Most utánanéztem, és tényleg van a "fényűző épület" mellett "vidéki nyaraló" jelentése is, sőt, az ókori rómaiaknál a gazdagok vidéki nyaralóit jelentette...
2018. aug. 21. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

50-en felul, en is csak abban az ertelemben hallottam mint te, kerdezo. Nagykanizsan sokat nyaraltam, de ott is csak, nagy luxus hazra mondtak.


Itt a wikiszotar [link]

2018. aug. 21. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A briteknel van meg egy plusz definicio.

1British A detached or semi-detached house in a residential district, typically one that is Victorian or Edwardian in style.

2018. aug. 21. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
100%
Én nagykanizsai vagyok és van "villám" a balaton parton, de én is csak nyaralónak mondom.
2018. aug. 31. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
51%

A villaság a 100 évvel ezelőtti irodalomban nem a kicsiség vagy a nagyság meghatározója volt. A polgárnak, aki villát építtetett, nyilván nem az állt szándékában, hogy a két cseléddel együtt egy kis szobában szorongjon az egész család. Nyaralóvendég rokonról (régen az ember számon tartotta és "kezelte" a rokonait), stb nem is beszélve. De attól még a villa akkor is inkább a vidéki lötyögés színhelye volt. Erre a fogalomra meg manapság inkább a nyaralót a használjuk, már csak azért is, mert az 53 m2-es panelban négytagú családban éltek nemzedékének a legtöbbször emeletes villa nyilván átváltozott külön kategóriává, a luxus jelképévé.

Ki honnan veszi az útravalót.

2018. szept. 1. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
100%

Balatonon inkább egy nyaralóra mondják h villa

nem kell feltétlen luxusnak lennie , lehet oldschool 30-40 éves epület is

2018. szept. 24. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Tul.képpen családi ház, de

régebben épült

2018. okt. 28. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!