Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nem találom a karkötőt a...

Nem találom a karkötőt a dobozkában, amelyet Katitól kaptam. - Ez jelentheti azt is, hogy a karkötőt kaptam Katitól?

Figyelt kérdés

hasonlók:

Elvittem az autómat a helyi szervizbe, amelyet nagyon szeretek.

vonatkozhat az autóra is akár?


Betettem a telefont a fekete tokba, amelyet nagyon féltek.

itt az lenne logikus, hogy a telefont féltem, de nyelvtanilag a tokra is vonatkozhat. Nektek hogy jön le egy ilyen mondat?


2021. febr. 18. 09:49
 1/3 Wadmalac ***** válasza:
91%

Nem szerencsés fogalmazás, az általad kérdezett verzióra, nyelvtanilag a másik tárgyra vonatkozna.


"Nem találom a karkötőt a dobozkában, amelyet Katitól kaptam."

Helyette: Nem találom a Katitól kapott karkötőt a dobozkában


"Elvittem az autómat a helyi szervizbe, amelyet nagyon szeretek."

Helyette: Elvittem az imádott autómat a helyi szervizbe


"Betettem a telefont a fekete tokba, amelyet nagyon féltek"

Hát itt egy kicsit nekem hülyén hangzana, hogy a nagyon féltett telómat tettem tokba. Én úgy fogalmaznám, nagyon féltem a telómat, betettem a fekete tokba.

2021. febr. 18. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem találom (azt) a karkötőt (abban) a dobozkában, amelyet Katitól kaptam.


A zárójeles részek közül egyik használható egyszerre. Ezzel már látható is, hogy így is, úgy is lehetne az általad leírt mondatot értelmezni, és ez a többi példádra is igaz.

Ezért fontos (más nyelvekben is), hogy ne csak magát a mondatot próbáljuk meg értelmezni, hanem a hozzá tartozó szövegkörnyezetet is.

2021. febr. 18. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
81%

Mindig a közvetlenül előtte álló szóra vonatkozik, máskülönben félreérthető.

Itt van például ez a szöveg, amit ténylegesen képes volt leírni valaki, olvasd el, hogy szerinted mennyire érthető, aztán lentebb leírom a megoldást.


„Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt találta bűnösnek a Hennepin megyei bíróság Mohamed Noor-t, az afrikai származású exrendőrt – erről a theintercept.com írt. A lap arról is beszámolt, hogy a rendőrt 2017-ben hívta ki Justine Ruszczyk Damond, aki végül végzett a nővel. A Wikipedia szerint a nő aznap este kétszer hívta a 911-et. Két rendőr érkezett a házhoz, ahol először nem láttak semmi gyanúsat. Akkor lőtték hasba a nőt, amikor az megjelent a rendőrségi autónál. A rendőr önvédelemre hivatkozott, és arra, a nő rávágott az autóra. De az ujjlenyomatát sosem találták meg. Noor 12,5 évet kapott. Az Intercept Justine Ruszczyk Damond halála kapcsán is a rendőri erőszak elleni fellépést sürgette.”


Tehát amennyire a szövegből rekonstruálni lehet a történteket:

- Justine kihívta a rendőrt, majd végzett egy másik nővel.

- Megtudjuk, hogy a másik nő is hívta a rendőrséget.

- Kiérkeznek a rendőrök (azt nem tudni, melyik hívásra), és ők is lelőnek egy nőt (nem a telefonálót, mert azt már tudjuk, hogy Justine lőtte le).

- Az utolsó mondatból kiderül, hogy Justine is meghalt, bár nem derül ki, ki ölte meg.


Az eredeti forrásból az derül ki, hogy egyedül Justine hívta a rendőrséget, és őt lőtte le a rendőr, de a szerencsétlen magyar fordításban ebből sikerült egy hármas gyilkosságot kreálni.

2021. febr. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!