Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Férfinek vagy férfinak?

Férfinek vagy férfinak?

Figyelt kérdés
Melyik a helyes
2021. jún. 27. 23:38
 1/9 anonim válasza:
78%
Férfinak
2021. jún. 27. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
91%
Férfinek
2021. jún. 28. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
49%
Mindkettő. De szerintem úgy jobban hangzik hogy férfinek
2021. jún. 28. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
87%
#4 nem tudom, azt is úgy mondod, hogy férfiaknak, nem úgy, hogy férfieknek. Vagy férfias, nem férfies. De igazából valóban csak szokás/megszokás kérdése.
2021. jún. 28. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
56%

ez a kettő pont kivétel, mármint olyan szempontból, hogy ezek fixen mélyek maradtak (férfiak, férfias), de amúgy a ragok hangrendje ma már nagyon ingadozik, ami azt jelenti, hogy a tendencia a magas felé tolódik (hiszen régen egyértelműen mély volt)


amúgy ha már linkek, akkor még ez is: [link]

(bár ez biztos szerepel a fent linkelt kérdések válaszai között is :-)

2021. jún. 28. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:
62%
ja, még egy: nincs "helyes" meg "helytelen", mindkettőt használják, tehát mindkettő létezik
2021. jún. 28. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
88%
Mindkettő helyes. De nem minden kivételes hangrendű toldalék cserélhető fel tetszőlegesen, ld. pl. íjjal, nyíllal, hidak, stb.
2021. jún. 28. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
57%

Az i az kétféle, van mély i (y/ı/ы) és magas i, csak mi ezt már nem különböztetjük ejtésben meg, a toldalékok viszont még őrzik, hogy melyik melyik volt.


A férfi szónál két szabály ütközik, az egyik az, hogyha vegyes hangrendű a szó, akkor a magyar (a többi hangrendegyeztető nyelvvel ellentétben) nem az utolsó, hanem az első, hangsúlyosabb szótaghoz igazít. Ezért hajlanának a maiak ahhoz, hogy az e-hez illesszenek magas hangrendű toldalékot. A másik szabály viszont az, hogy összetett szónál ne érdekeljen az első rész, a második szó kapja a saját toldalékját, amihez az elsőnek semmi köze. A "fi" vagy hosszasabban fiú (fiúval, fiúnak, fiam...) hasonlóan a nyílhoz meg a hídhoz mély hangrendű i-t tartalmaz, és mély hangrendű toldalékokat vár el, ez egyszerűen vitán felül áll. Az aktuális helyesírási szabályzat elfogadja mindkettőt, ráhagyva az emberekre, mert kétség kívül mondják így is, meg úgy is, de történetileg csak a mély hangrendű lenne a helyes.


Az egész probléma abból adódik, hogy a mai beszélőknek már fogalma sincs róla, hogy a férfi (fér-fiú, férj-fiú) összetett szó. Ha nem az lenne, akkor valóban a magas hangrendű toldalékolás lenne a helyes. Aki még felfedezi benne a fiú szót, az tudja, hogy nem az a helyes.

2021. jún. 28. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!