Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes, és miért? -...

Melyik a helyes, és miért? - férfinak, férfival - férfinek, férfivel

Figyelt kérdés

2017. aug. 4. 13:09
1 2
 1/14 hollófernyiges ***** válasza:
58%
Férfinak, -val. Rendhagyó eset, mert eredetileg férfiúnak mondták.
2017. aug. 4. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
42%
az egyes téved, mindkettő helyes, mert vegyes hangrendű szóról beszélünk, ezért a toldalékban mindegy, hogy magas, vagy mély hangrendű magánhangzó van.
2017. aug. 4. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

#2 Melyik magánhangzó mély a "férfi" szóban?

Ez alapján akkor helyes lenne az Évival, nénival, délival, stb. formák is. Mégsem azok, Évivel, nénivel, délivel helyesen írva.

2017. aug. 4. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
11%
az é mély hangrendű, de igazad van, rosszul emlékeztem, nem a vegyes hangrend számít, hanem az utolsó magánhangzó :D
2017. aug. 4. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Az é nem mély hangrendű...
2017. aug. 4. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 BringaManó ***** válasza:
69%
[OMG... :-) inkább (vagy inkébb?) nem szólok bele, nem célOM elrontani a műsort... ;-)]
2017. aug. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Vegyes hangrendű szó mindig vitára ad okot, és ebbe a vitába nem is akarok belemenni. A legtöbb hangrend egyeztető nyelvnél azt mondják, vegyes szavak toldalékait a legutolsó magánhangzóhoz kell igazítani, na most ez a magyarnál nem mindig így van.


Viszont az egyértelmű, hogy a fi (fiú, fia, fióka, fiatal...) i-je, pontosabban ı-ja eredetileg mély ı, és ha nem butult volna el napjainkra a magyar nyelv, akkor ma is meg kéne különböztesse ejtésben az ı/i -ket egymástól. Az a maiak számára hibásnak tűnő mély hangrendű toldalékolás ezt az eredeti állapotot őrzi helyesen. (Amúgy egy 30 éve ezt még megtanították a mezei általános iskolákban, hogy melyik i melyik, illene tudni.) Pl.: híddal, nyíllal, de tízzel, vízzel.

2017. aug. 4. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Vree ***** válasza:
2017. aug. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Én mindig úgy mondom, hogy férfinek, férfivel. Számomra egy magas hangrendű szót mély hangrendű toldalékkal ellátni nagyon fura. De alapvetően mindkét változat helyes, és egyformán használatos. Azt pedig az előttem szólók elmondták, miért van létjogosultsága a mély hangrendű toldalékolásnak is.
2017. aug. 12. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Ahhoz szerintem nem fér kétség, hogy a "férfi" többes száma "férfiak". Innen én arra következtetnék, hogy a többi toldalék is mély hangrendű, de tény, hogy kicsit furcsán hangzik. Az e-nyelv.hu szerint mindkét alak elfogadott.
2017. aug. 16. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!