Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik helyes? Négyórás...

Melyik helyes? Négyórás várakozás, négy órás várakozás, négy óra várakozás, négyóra várakozás.

Figyelt kérdés
2021. júl. 6. 19:52
1 2
 1/13 BringaManó ***** válasza:
100%
négyórás várakozás vagy négy óra várakozás
2021. júl. 6. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A nagy Levin ***** válasza:
84%
Az első és a harmadik variáció helyes, a második azt jelenti, hogy va nálad négy óra, és úgy várakozol, a negyedik meg helytelen.
2021. júl. 6. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 BringaManó ***** válasza:
100%

Nem, a 'van nálad négy óra, és úgy várakozol' szintén egybeírandó: "négyórás várakozás" (ahogy pl. négylevelű lóhere, négylábú jószág, négyökrös szekér vagy négyevezős csónak).

Akkor írandó külön, ha az "órás várakozás" tartozik egybe, és abból van négy darab. Tehát vagy 'négy darab olyan várakozás, ami órával kapcsolatos (pl. van nálad óra)' [ne kérdezd, hogy ennek mi értelme volna, én sem tudnék rá példát mondani... :-) ], vagy ami kicsit értelmesebb: ha az egyórás várakozást "órás várakozás"-nak mondom, akkor ebből lehet négy, például:

"Az előző hónapban hétszer jártam a bankban, egyszer hamar sorra kerültem hamar, de volt két félórás és négy órás várakozásom."

2021. júl. 7. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 BringaManó ***** válasza:
100%

bocs, jav.:

"Az előző hónapban hétszer jártam a bankban, egyszer hamar sorra kerültem, de volt két félórás és négy órás várakozásom."

2021. júl. 7. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
54%
négy órányi várakozás.
2021. júl. 9. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 BringaManó ***** válasza:
100%

nem, a -nyi képző ugyanabba a kupacba tartozik, mint az -s, -ú, -ű stb., tehát ugyanúgy egybe kell írni ezt is: "négyórányi várakozás"


vö. [link]


"117. Ha két szó kapcsolatában az előtag egyszerű tőszámnév (illetve a sok, több, fél szó), az utótag pedig egy -i, -ú, -ű, -jú, -jű, -s, -nyi képzős egyszerű szó, akkor a tagokat egybeírjuk, például: harmincnapi, kétéves, kilenchavi, háromlábú, ötágú, hétfejű, kétzónájú, kétpetéjű, sokmilliós, többoldalas, húszfőnyi. Ha azonban akár az előtag, akár az utótag, akár mind a kettő összetett szó, a kapcsolat elő- és utótagját különírjuk, például: hat vegyértékű, egy szótagos, negyven négyszögöles, száz hektoliternyi; huszonnégy tagú, negyvennyolc órás, tizenkét emeletes, száztizenhat napi; hetvenöt centiméteres, ötvenhét másodpercnyi; de (a szófaj megváltozása miatt): ötszázforintos, tízezerforintos (mint bankjegyek). – Számjegyekkel írva a tagok szerkezetétől függetlenül mindig a különírás a helyes, például: 9 havi, 2 éves, 20 főnyi, 40 köbcentiméteres, 116 napi. [Vö. 105.]


Hasonlóképpen írjuk a -nként és a -nta, -nte toldalékú alakulatokat is: kéthetenként, háromhavonta, ötévente; tizenöt naponként, három hónaponként; 5 évente, 15 naponként; stb."

2021. júl. 9. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
qrvaélet, bringamanó. ma is újratanultam valamit. köszi!
2021. júl. 12. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és ezt egybe vagy külön kell írni: másfél órás vagy másfélórás?
2021. nov. 4. 14:12
 9/13 BringaManó ***** válasza:
100%

mivel a másfél összetett szó, a másfél órás különírandó (vö. #6)


---------------------


szórakoztató percek:


[link]


2. magyarázat:

"A „másfél” számnevet és az „órás” főnevet különírjuk az alábbi szabály alapján:

A mennyiségjelzős kapcsolatok tagjait általában különírjuk egymástól."


pillanatra elgondolkodsz, aztán rájössz: az órás lehet egy ember is, aki órákat javít, és van belőle másfél darabunk, akkor........ :-D


- - -


[link]


magyarázat:


"Két szabályt alkalmaztunk egymás után az alábbi sorrendben:

1. A „fél” számnevet és az „órás” főnevet különírjuk az alábbi szabály alapján:

A mennyiségjelzős kapcsolatok tagjait általában különírjuk egymástól.


2. A „más” főnevet és a „fél órás” főnévi szerkezetet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:

A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk."


ismét erős fejvakarás... miről is beszél gép?...

1. lépés: a félórás amúgy egybeírandó volna (vö. #6), de az előző magyarázat után már hamar rájöhetünk, hogy itt is az órásmesterről lehet szó... oké, ha belőle csak egy fél van, akkor külön kell írni, mint a fél disznót.

2. lépés: azt mondja, "A két főnévből álló ... alárendelő összetételeket egybeírjuk"... na ez végképp furcsa: egyrészt nem veszi észre, hogy a második fele két szóból áll, és így a mozgószabálynak kéne életbe lépnie (ez egyértelmű programhiba), de nekem az is rejtély, hogy mitől főnév a "más"?... ebben segítsen valaki!

2021. nov. 4. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Ok... :)
2021. nov. 4. 19:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!