Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért van az, hogy a különböző...

Miért van az, hogy a különböző fórumokon sokan nem tudnak helyesen írni?

Figyelt kérdés
Ezeket hogy nem buktatták meg nyelvtanból, ha egyszer nem tudják a tananyagot (és valószínűleg már az iskolában sem tudták). Pl. a -ban/-ben és a -ba/-be keverése, "utánna", hosszó magánhangzó használata rövid helyett, stb.
2007. dec. 25. 19:01
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Mint mondtam, nem az elírásról beszélek. De hogy lehet olyat például leírni, hogy "tudhassa", amikor ezzel nem lesz rövidebb a szó, hanem tényleg arról van szó, hogy az illetőnek fogalma sincs róla, hogy az helyesen "tudhatja". Vagy amikor úgy írnak, hogy "tölle". Én erről beszélek, nem arról, hogy valaki elír valamit. Ez nem arról szól, hogy tudnék helyesen írni, de minek, hanem arról, hogy lövése nincs róla, hogy hogyan kell helyesen írni, sőt, szerintem arról sem, hogy vannak egyáltalán helyesírási szabályok. Tényleg nem értem, hogy miért is nem fordítanak gondot az iskolákban arra, hogy az ilyen hibákat korrigálják, és hogy a megtanult anyag rögzüljön.
2008. júl. 28. 22:50
 12/15 anonim válasza:
0%
az utánna szó például helyes úgy is h utána meg úgy is h utánna...
2008. nov. 5. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
1. Ez most hogy jön ide? 2. Az utánna nem helyes.
2008. nov. 6. 12:09
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

"Részben sietnek és elírják, részben egyszerűen nem tudnak."


Áááh! Ez a sietség mekkora egy bullshit. Minden tanulásra lusta emberke erre fogja a hibáit. A helyesírás igenis ugyanúgy megtanulható és fejleszthető, mint bármi más. Érdekes módon, én 170-el gépelek, mégsem hagyom a véletlenül elütött szavakat, mert hibázok ám én is, csak éppen visszatörlöm a Backspace-szel és újraírom. És ebben a 170-ben nincs beleszámolva a javítás. Mégis tudok helyesen írni. Egy kezemen meg tudnám számolni azokat a szavakat, amelyek leírásában bizonytalan vagyok.


"Talán nem ártana lektorálni ezeket az irományokat..."


Erre itt van egyrészt a már böngészőkben is futó helyesírás ellenőrző modul, másrészt a szövegszerkesztő programok összetett helyesírás-ellenőrző modulja, amely már mondattanilag is elemzi a mondatot. Nem mondom, hogy nem téved, de a használatával még mindig kevesebb lesz a hiba, mint anélkül.


Másrészt lektornak itt vagyunk mi, akik olvassuk, de ha fel merészeljük emlegetni, rögtön besértődnek és a fejünkhöz vágják, hogy mi közünk hozzá? Hát csak annyi, hogy MI OLVASSUK! Kénytelenek vagyunk a szellemi hascsikarásból kibarkochbázni, hogy mire gondolhatott a kliens. Pl nem mindegy, hogy "Nem tudom." vagy "Nem, tudom." És ez még nem is helyesírási "csak" központozási hiba. De aki a helyesírást sem tudja, a központozást pláne, holott az említett rövid példamondat rávilágít arra, hogy egy darab vessző (vagy annak hiánya) is képes a mondat jelentését pontosan az ellenkezőjére változtatni.

2010. júl. 22. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Az "utánna", "bakkancs", "köppeny", "szöllő", "szallag", "alapossan", "sietőssen", "heggesztő", "kőrözött", "kőrút", "pósta", "Tíbor" egytől egyig helytelen. Utolsó 4 példa gyalázatos pesti tájszólás, ami megjelenik írásban is, és amellett, hogy helytelen, még ronda is. Ahogyan a "hadd" helyett a "had", illetve a "hagy" leírása is.


A félregépelés teljesen más lapra tartozik. Az mindenkivel előfordul és azért, mert kimaradt egy betű, vagy felcserélődött kettő (hoyg), vagy a fenti kérdésben az Ú helyett az Ó az gépelési, nem pedig helyesírási hiba. Ezt lehet látni, ha egy betű helyett pont a mellette levő van leütve. Mondjuk T helyett a Z, ami könnyen keverhető tízujjas gépelésnél, mert a T a bal kéz mutatóujj, a Z pedig a jobb kéz mutatóujj tükörben, ezeket könnyű tehát felcserélni. Ugyanez a helyzet a G-vel és a H-val is. Persze jobb ezeket is javítani.

2010. júl. 22. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!