Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mostanában chaten és fórumokon...

Mostanában chaten és fórumokon egyre gyakrabban látom, hogy az ly helyett mindenhol j-t írnak, ez valami új "divat" vagy egyre több a hülye? (ha divat akkor ez nagyon szar. )

Figyelt kérdés
2010. szept. 11. 23:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem olvasok fórumokat, egy-két csajjal beszélgetek msn-n, oszt. társak, haverok, és ezek is ezt csinálják. Vagy lustá lehetnek kiírni az, hogy LY, vagy fogalmuk sincs, hogy mi J és LY között a különbség. Szerintem is elég sz.r. Ettől már csak az a viccesebb, mikor egyiket se írják. Ez a meik, mien, és társai.
2010. szept. 11. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem inkább fogalmuk sincs. Még ha itt a GYK-n is ha visszakeresel, rengeteg bejegyzést találsz, ahol helytelenül használják az ly és a j betűket. Ez nem divat, hanem egyszerűen csak tudatlanság - vagy ha jobban tetszik, műveletlenség.


Valóban, a "mien", "meik", stb. a divat, bár szerintem eléggé negatív divat. Tudom, hogy a lustaság nagy úr, de azért az egyes szavak attól lesznek érthetőek, hogy pontosan ejtjük (írjuk) őket. Nem kellene "kispórolni" belőlük egy hangot. Ja persze ha valaki NEM TUDJA hogy most milyen betűvel is jelöljük azt a hangot, az inkább nem írja ki - viszont így éppen ezek a csonka szavak alkotnak róla egy szegénységi bizonyítványt.


Pedro

2010. szept. 11. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
13%

Kedves 23:39! „oszt. társak,” „Vagy lustá lehetnek kiírni”

Ez így bizony epic fail.


Kedves 23:59!

Helyesen így írjuk az általad írt mondatokat:

Még ha itt, a GYK-n is, ha visszakeresel

Ja persze, ha valaki NEM TUDJA, hogy most milyen betűvel

4 vesszőhiba után én nem beszélnék mások szegénységi bizonyítványáról.


A kérdésre a válaszom: amíg nem megy az érthetőség rovására, addig szerintem teljesen mindegy. Hacsak nem te vagy a magyar tanárjuk. Kötekedni mindenki tud (ld. én fent), és általában az emberek meglátják mások szemében a szálkát, magukéban meg a gerendát se.

2010. szept. 12. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
07:54: erre csak azt mondom, hogy te a kákán is csomót keresel. Oké volt abban pár hiba amit írt éééééééés?? Ha nagyon akarok én is találok a tiédben. Az viszont tényleg idegesítő, hogy "mien, vok" meg hasonló szavakat használ valaki FÓRUMON, chaten még csak elmegy, de itt nem.
2010. szept. 12. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%

Jaja, a kákán is csomót keresek, pont ahogy az, aki szerint a "mien", "vok" stb. szörnyűséges dolgok. Ugyanolyan érthető tőle a szöveg, szóval teljesen felesleges kötözködni.


"Ha nagyon akarok én is találok a tiédben." Na hajrá, várom! Egyébként helyesen így írjuk: "Ha nagyon akarok, én is találok a tiédben." ;)

2010. szept. 12. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

77% - na, te aztán ne mondd, hogy felesleges kötözködni, mert mást se csinálsz :D


Kérdező: a J, LY keverése nem divat, a kihagyása annál inkább. Hogy miért lett divat? Talán a lustaság, vagy épp a kapkodás miatt, mindenesetre egymástól tanulták el / vették át. Látnod kéne ezeket a fiatalokat, hogy klimpíroznak a billentyűzeten, 3x leírnak valamit sz@rul és máris ráállt az agyuk.

A baj az, hogy ez megjelenik a dolgozatokban, a levelekben és az egyéb írásokban is (olvastam jó pár önéletrajzot is, ami az ilyen hibák miatt pecsételte meg egy delikvens sorsát).

Én már sokszor leírtam, hogy "veszélyes" dolgot művelnek a jövőjükre nézve, de persze, hogy én vagyok a hülye :)

2010. szept. 12. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
"magyar tanárjuk" Ezt magyarosan úgy mondjuk, hogy magyar tanáruk. Amúgy meg az epic fail nem magyar kifejezés, szóval k.bbef.szom. Nemnormális....
2010. szept. 12. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Kedves 07:54-es, 77%-os válaszoló!


Bocsáss meg, hogy gyarló személyem méltatlan véleményét ki merészeltem fejezni nagyságos (és végtelenül bölcs) kinyilatkoztatásod előtt! Ha tudtam volna, hogy te is közlöd szent meglátásodat, jaj dehogy is merészkedtem volna odáig, hogy 4(!!!) vessző hibával (milyen szentségtörés!) leírjak pár mondatot. Köszönöm az igen hasznos kioktatást részedről.


Mindazonáltal meg kell állapítsam, hogy igazad van, a tagmondatokat vesszővel kell elválasztani, és ezt én elmulasztottam.


De azt is meg kell állapítsam, hogy nem értek veled egyet (bármennyire is tisztelem szentséges véleményedet) abban, hogy "amíg nem megy az érthetőség rovására, addig szerintem teljesen mindegy". Szerintem meg nem mindegy. Van egy szép magyar anyanyelvünk, szerintem a lehetőségekhez képest minél jobban ápolni, megőrizni kellene, és nem hagyni elkorcsosulni - még akkor sem, ha a "mien" szóról mindenki tudja, hogy az a "milyen" akart lenni.


Szóval a fentiek miatt nem értek egyet a véleményeddel, sőt, kifejezetten károsnak tartom azt. Hiszen éppen a nyelv ápolását és megőrzését minősíted feleslegesnek általa.


Tisztelettel (és egyet nem értéssel):

Pedro

2010. szept. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

A j és ly betűk nem megfelelő használatát nevezhetjük igénytelenségnek, butaságnak, nemtörődömségnek, divatnak, mindegy. Attól még nyelvtanilag nem helyesek. Ha abból a szempontból nézzük, hogy a nyelv talán inkább szóbeli, akkor mindegy, hogy j vagy ly van a szóban, kiejtésben (ma már) nincs különbség. Esetleg néhány nyelvjárásban előfordulhat az ly depalatalizációja, azaz megszűnhet a jésítettsége, és l hang található a kimondott ly helyén. De erről csak tanultam, nincsenek tapasztalataim. A vesszők néhol még fontosabbak is lehetnek, hiszen egészen más tagolás más értelmet ad a mondandónak.


És megjegyzem, sokkal durvább hibának érzem a virtuálisan megkövezett 77%-os-nak nevezett hozzászóló első megnyilvánulásában azt, hogy a magyar tanár két szóba írva szerepel. Én ugyanis csak magyar tanárokkal találkoztam mind általános, mind középiskolában, de még a felsőoktatásban is. Illetve egyszer volt egy mozambiki helyettesítő tanárom, de nekem fizikát, tesit stb. is magyar tanár tanított. Talán inkább magyartanárra gondolt a kedves hozzászóló.

Ugyanígy érdemes utánagondolni (-járni) a borospohár, vajaskifli, melegágy szavainknak is. Kicsit (nagyon) mást jelentenek egybe- és különírva.

2010. szept. 12. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
53%

Nem kell itt megkövezni :( Én csak annyira akartam rámutatni, hogy bárkiben lehet hibát találni, és nem kell hülyeségeken fennakadni addig, amíg az érthető.

Persze, biztos megváltozik tőle a nyelvünk, mondhatjuk úgy is, hogy "elkorcsosul". De a nyelv amúgy is folyamatosan változik, hála Istennek már nem úgy beszélünk, mint 1000 éve, meg van egy csomó szláv/török/német/cigány jövevényszavunk, de attól, hogy változik a nyelv, nem "korcsosul", sőt gazdagodik.


Szerintem, de ez csak az én véleményem.

2010. szept. 12. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!