Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Hoznál egy pohár vizet?" -...

"Hoznál egy pohár vizet?" - Helyes ez a mondat?

Figyelt kérdés

Párom folyton kijavít, mert szerinte ez egy kérdés, nem kérés. Valóban, de én erre első körben csak egy választ várok, hogy hoz-e, mert ha nem, akkor hozok én. A "kérlek, hozz egy pohár vizet" számomra amolyan utasításnak/parancsnak hangzik, az én fülemnek sokkal kedvesebb az, ahogy én használom. Párom szerint ez teljesen helytelen és rajtam kívül nem is használja így senki (?).

Ez a magyar nyelvben tényleg helytelen?


2021. júl. 18. 18:07
 1/10 anonim ***** válasza:
95%
Dehogy, ez egy udvarias érdeklődés. Teljesen jól használod - Te is, ahogyan még nagyon sokan mások is! :)
2021. júl. 18. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Helyes, ez egy eldöntendő kérdés, amire a válasz lehet igen, vagy nem. Nem tudom, a párod honnan vette, hogy ez így nem használatos, szerintem semmi furcsa nincs benne.
2021. júl. 18. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
29%

Szerintem sokkal udvariasabb és egyértelműbb akkor, ha a végére odabigyeszted a 'kérlek' szócskát.

"Hoznál egy pohár vizet, kérlek?"

2021. júl. 18. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A nyelv szempontjából ez valóban kérdőmondat. Kiejtése, a hangsúly elhelyezése szempontjából azonban lehet kérő és akár felszólító is.

Hangilag nem tudom ezt prezentálni, de talán érthető így írásban is.

Pl.: HOZNÁL egy pohár vizet? Ezzel a hangsúllyal szinte felszólító, ergo, hozzál már egy pohár vizet!

Másik példa: Hoznál egy pohár VIZET? Ez viszont kérés, ugyanis a hangsúly azon van, hogy: Vizet kérek. És ebben semmi szokatlan nincs. Egymás között miért is kellene azt mondani: Legyél olyan kedves, hozzál nekem egy pohár vizet! Hiszen a példamondat ugyanezt fejezi ki.

2021. júl. 18. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
90%

Szerintem viccelt. Vagy nem magyar anyanyelvű. (Vagy valamilyen speciális mentális állapotban van az illető.) Máshogy nem tudom elképzelni ezt az egészet, amit leírtál.

Érdemes lenne tisztázni, hogy komolyan gondolja-e... :-) Viccnek jó (egyszer).

2021. júl. 18. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 BringaManó ***** válasza:
39%

Érdekes, hogy az első három válasz szerint ez egy kérdés.

Én azt mondanám, hogy általános esetben ez NEM kérdés, hanem egy kifejezetten udvarias KÉRÉS. Magyarul így kérünk udvariasan. (Vagy máshogy, de ez is egy módja.)

Ugyanígy ha valaki úgy fordul hozzád, hogy "meg tudnád mondani, mennyi az idő?", akkor csak max viccből mondod azt, hogy igen, de amúgy, normális esetben szépen megmondod az időt (ha tudod), vagyis teljesíted a KÉRÉSt


- - -


Természetesen lehet, hogy néha valóban kérdés az, ami máskor kérés szokott lenni (ez kiderül a szituból), de a kérdésbeli mondat ("Hoznál egy pohár vizet?") pont nem ilyen, az csak kérés tud lenni.

Ami lehetne kérdés is: "Tudsz hozni egy pohár vizet?"

Ezt mondjuk lehet úgy folytatni, hogy "Most még nem kell, de majd mindjárt szükségem lesz rá a főzéshez, azért kérdezem." Ezt esetben kérdés volt.


- - -


Az is lehet, hogy bár kérésnek volt szánva, a válasz mégis az, hogy "bocs, nem tudok hozni, mert elzárták a vizet". De ettől még eredetileg kérésként hangzott el. (Ha a kérés megfogalmazása nyelvtanilag is kérés, pl. "Légyszi hozz nekem egy pohár vizet!", arra is ugyanúgy jöhet egy ilyen elutasító válasz.)

2021. júl. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
85%

"ez NEM kérdés, hanem egy kifejezetten udvarias KÉRÉS"


Egy bökkenő van csak, hogy a magyar nyelvben nem létezik olyan, hogy kérő mondat. Kijelentő, kérdő, felkiáltó, felszólító. Ez az összes lehetőség.

2021. júl. 20. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:
27%
Nem értem, hogy ez miért bökkenő. Hogy jönnek ide a nyelvtani mondatfajták? Az a téma, hogy az idézett mondat vajon kérdés vagy kérés.
2021. júl. 20. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Na nálunk pontosan az a probléma, amit a 7-es ír. Hogy kettőnk közül én vagyok a nyelvtannáci, mégis egy nem létező szerkezetet használok. Köszi a válaszokat.
2021. júl. 21. 09:18
 10/10 BringaManó ***** válasza:
67%

Akkor bizonyára nagyszerű hír számotokra, hogy nem létező problémával álltok szemben, hurrá! :-)

Nem tudom, ez esetben mit jelenthet a "nyelvtannáci", de azt talán még egy nyelvtannáci is tudja, hogy bár nincs "kérő" mondatfajta, mégis léteznek olyan mondatok, amelyek kérések. Ebből az következik, hogy a ti vitátok nem a nyelvtani mondatfajtákról szól, és így a #7-es által említett "bökkenőnek" sincs köze a nézeteltérésetekhez. :-)

2021. júl. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!