Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A kapcsolatban és kapcsolatosa...

A kapcsolatban és kapcsolatosan használatában mi a különbség?

Figyelt kérdés

Pl.

Emlékek egy dallal kapcsolatban/kapcsolatosan


2021. aug. 16. 06:34
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

A legtöbbször felcserélhetőek:

A dallal kapcsolatban elmondta a gondolatait.

A dallal kapcsolatosan elmondta a gondolatait.


A „kapcsolatban” talán inkább valaminek a létezését emeli ki, amíg a „kapcsolatosan” inkább valamilyen cselekvést, történést kíván jobban. A fenti példára mindkettő értelmezés ráhúzható, egyrészt a dallal kapcsolatban VANNAK gondolatai a beszélőnek, aki ezeket most elmondja. Másrészt a dallal kapcsolatosak a gondolatok, a dallal kapcsolatos módon, a dallal kapcsolatosan beszél az illető.


A te példamondatodban is lehetne akár mindkettő:

(Vannak) emlékek (emlékeim) egy dallal kapcsolatban (a dallal összefüggésben) (íme ezek azok az emlékek).

Emlékek(et írok most le) egy dallal kapcsolatosan.


Személy szerint én a „kapcsolatban” változatot választanám, de a másikat sem érzem problémásnak. (Ugye ez nem helyesírási, hanem inkább nyelvhelyességi, stilisztikai kérdés, ahol nincsenek olyan kőbe vésett szabályok, mint a helyesírásánál.)


(Van egy harmadik megoldás is, de az nyelvhelyességi szempontból már tényleg ellenjavallt: Emlékek egy dal kapcsán.)

2021. aug. 16. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

Lényegében nem sok különbség van. A kapcsolatban szót több esetben tudod használni.

A kapcsolatban szót akkor használod, ha összefüggésekről beszélsz (van valamivel kapcsolatban). Pl. Problémák merültek fel (probléma van) a szórólapokkal (valamivel) egy kapcsolatban. Emlékek (valakinek emlékei vannak) egy dallal (valamivel) kapcsolatban.

Ha valakivel a kapcsolatodról, viszonyodról beszélsz, akkor is használhatod ezt a szót. Pl. Baráti kapcsolatban vagyok az egyik kollégámmal.

A kapcsolatosan szót is úgy kell használni, mint a kapcsolatbant, viszont itt az a nagy különbség, hogy nem tudsz valakivel a viszonyodról írni. Nem tudod azt mondani pl. Baráti kapcsolatosan vagyok valakivel.

Emellett a kapcsolatban szó választékosabb, jobban hangzik mondjuk egy levélben vagy fogalmazásban.

Tehát a példamondat, amit a kérdésnél feltettél, mindkét verzióval helyes, de egy fogalmazásban jobban hangzik a kapcsolatban, ezért is használjuk ezt a szót gyakrabban.

2021. aug. 16. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 LeonScottKennedy ***** válasza:

A kapcsolatban kompaktabb, univerzálisabb szó, én ezt javasolnám használatra.

A kapcsolatosan egy kicsit gyerekes hangzású.

Bár attól is függ, milyen zsánerben írsz. Ha egy könnyedebb infúsági romantikás dolog, akkor a kapcsolatosan is simán átmegy, de szépirodalmi műhöz szerintem nem illik.

2021. aug. 16. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

"nyelvhelyességi szempontból már tényleg ellenjavallt: Emlékek egy dal kapcsán."


ellenjavallt? hm...

...

wáóóó! ennek kapcsán megtaláltam az "egyetlen" Nyest-cikket, amelyikben utálnak valami létező nyelvi jelenséget, és még irtják is. :-)

[link]

köszönöm a különleges élményt. :-)


érdekes, bennem nincs ilyen ellenérzés, mint bennük vagy benned.

jó, érzem ezeket, amiket írnak (egyrészt hogy "papírízű", amikor hivatalos szövegben van, másrészt aki rákap, nagyon elcsépeli, akár nemhivatalos csevejben is), de azt nem látom be, hogy szószaporítás lenne (oké, egy ról/ről-nél hosszabb, de de egy miatt-nál vagy kapcsolatban/kapcsolatosan-nál nem...), és nekem nem úgy általában tűnt fel, hogy nagyon utálni kéne, de majd figyelek...

(persze mértéktelenül használva biztos zavaró tud lenni, de ez minden más kifejezés kapcsán is így van...)

2021. aug. 16. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!