Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a neve az írásművekben...

Csicsky kérdése:

Mi a neve az írásművekben szereplő kerek zárójelbe tett a hármaspontnak?

Figyelt kérdés

Ha pl. egy regényben a történet egy fejezeten belül egy későbbi időpontban folytatódik, akkor egy kihagyott sor után középre igazítva kerek zárójelben a hármaspont szerepel, vagyis így: (…), majd ezt követően egy újabb kihagyott sor után jön a szöveg folytatása.

A kérdésem az lenne, hogy van-e erre valamilyen megnevezés, ill. írásjelnek számít-e az összetettsége ellenére, vagyis hogy egymást követő három központozási jelből áll?



2021. szept. 4. 16:25
 1/4 anonim ***** válasza:
51%
Kíváncsiságból utánanéztem, nincs külön neve, annyit írnak, hogy ha idézetből hagyunk ki akkor használjunk szögletes zárójelet, de szerintem senki nem használja azzal.
2021. szept. 4. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
87%

(…) = erre én sem tudok külön megnevezést, de annyit igen, hogy ez annyit tesz: a szövegnek még van folytatása, de itt kimaradt valami.


Én pl. a hobbi novelláim reklámjánál használom, az idézett rész végén. Csak én oda is írom alá, hogy a teljes történet alul, a külsős linken található más felületen.

2021. szept. 4. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Igen, idézet esetében a szögletes zárójelet használják:

[link]

Idézek az oldal szövegéből: „Három pontot használunk hiányos idézetek esetében is. Helyes ilyenkor (pontosságra törekedve) az idézett szövegből elhagyott rész jelölésére használt három pontot szögletes zárójelbe tenni (pl. Előre hát mind […], a néppel tűzön-vízen át), ezzel különböztetve meg az idézetből való kihagyást a saját szövegből való kihagyástól.“

De ez nem az az eset. Közben azt találtam, hogy ezt interpunkciós jelnek hívják, de hogy ezen belül mi a neve, az továbbra is kérdés.

2021. szept. 4. 17:20
 4/4 chtt ***** válasza:
90%

A 2011-es "digitális szövegfeldolgozás" (Eszterházy Károly Főiskola) TK még ezt írja:


"Három pont karaktert használunk akkor is, ha egy szövegben (pl. idézetben) nagyobb terjedelmű szöveghiányt vagy -kihagyást szeretnénk jelezni. Ekkor kerek vagy szögletes zárójelben helyezzük el a három pontot: (...) vagy [...]"


Látom, hogy a helyesírási szabályzat szerint szögletes zárójel, de nemigen találkoztam még így vele, leginkább csak kerek zárójelben láttam.

2021. szept. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!