Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szervezetek, alapítványok...

Szervezetek, alapítványok nevében szereplő határozott névelő nagy betűvel írandó?!

Figyelt kérdés

Szerintem nem.

De mégis találkoztam már olyan írásmóddal, amelyben nagy betűvel szerepelt, pl. Alapítvány A Kivert Kutyák Megmentésére (kitalált elnevezés)...



#egyesület #anglicizmus #határozott névelő kisbetűs írása #nagybetűs írása cikkcímekben #alapítványok nevében
2012. szept. 25. 14:42
 1/9 A kérdező kommentje:
nagybetűvel..
2012. szept. 25. 15:01
 2/9 2xSü ***** válasza:
100%

A helyesírási szabályzat ezt írja:


* * * * *


Az intézménynevek


186. Az intézménynevek – néhány esetet nem számítva – több szóból állnak. Ezek összetartozását, a név kezdetét és végét az alkotóelemek nagy kezdőbetűs írása jelzi.


A világos főszabályon kívül – az intézménynevek körében élő nyelvhasználati ingadozások miatt – néhány kiegészítő szabályt is figyelembe kell venni.


187. A hivatalok, társadalmi szervezetek, oktatási intézmények, tudományos intézetek, szövetkezetek, vállalatok és hasonlók többelemű hivatalos, cégszerű nevében – az és kötőszó, valamint a névelők kivételével – minden tagot nagybetűvel kezdünk. Az -i (néha -beli) képzős származékokban a tulajdonnévi vagy az azzal egyenértékű tag(ok) nagy kezdőbetűjét megtartjuk, a köznévi elem(ek)et pedig kisbetűvel kezdve írjuk.


* * * * *


Ez alapján kisbetűvel írandó.

2012. szept. 25. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Biztosan kisbetűs.
2012. szept. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.

Én is így gondoltam.


Vajon jogában áll-e vagy kötelessége-e a bírósági bejegyzőnek felhívni a helyesírási hibára a figyelmet? (ld. bejegyeztetés vagy névmódosítás kérése.)

2012. szept. 26. 09:09
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Bőven vannak intézménynevek, amelyek fittyet hánynak a helyesírási szabályzatra. Csak néhány ismertebb: Pénzügyminisztérium (és nem Pénzügy-minisztérium, pedig hét szótagos többszörösen összetett szó), Államadósság Kezelő Központ (és nem Államadósság-kezelő Központ, pedig összetett szó), Nemzeti Erőforrás Minisztérium (és nem Nemzetierőforrás-minisztérium vagy Nemzeti Erőforrás Minisztériuma a mozgószabály, illetve birtokviszony alkalmazásával).


Hiába nem jó az elnevezés, ezeket sajna tiszteletben kell tartani. Viszont ha még nem jegyezték be a nevet, akkor a bírósági bejegyző szerintem csak a közjót (a magyar nyelv ügyét) szolgálja azzal, ha figyelmezteti az ügyfelet a hibára.

2012. szept. 26. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Tudsz-e olyan intézmény-, alapítvány- vagy társadalmi szervezetnevet mondani, ahol szövegközi névelőt nagybetűvel jegyeztettek be?
2012. szept. 27. 08:32
 7/9 2xSü ***** válasza:

#4: „Vajon jogában áll-e vagy kötelessége-e a bírósági bejegyzőnek felhívni a helyesírási hibára a figyelmet?”


Jogában áll. Sőt kötelessége is, ha jól értelmezem a jogszabályt. (Hozzáteszem botcsinálta jogász vagyok.) A 2006. évi V. törvényben – a 2007. évi LXI. törvény módosítását követően – legalábbis ez áll:


„3. § (1) A cégnévnek a választott cégforma megnevezését, valamint legalább a vezérszót kell tartalmaznia.


(2) A vezérszó elősegíti a cég azonosítását, illetve más, azonos vagy hasonló tevékenységű cégtől való megkülönböztetését. A vezérszó a cégnévben az első helyen áll. A vezérszó idegen nyelvű kifejezés, rövidítés és mozaik szó is lehet, amelyet latin betűkkel kell feltüntetni. A cégnévben a vezérszón kívül csak magyar szavak szerepelhetnek, a magyar helyesírás szabályainak megfelelően. A cégnévben rövidítés csak a vezérszó esetén, illetve a cégforma meghatározásánál lehetséges.”


Az más kérdés, hogy az ügyintéző 100%-ig ismeri-e a helyesírást. Meg ugye az is kérdés, hogy a bejegyzés 2007. IX. 1. előtt történt-e, mert a kérdéses jogszabály ekkortól hatályos.

2012. szept. 27. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Meeszaaros ***** válasza:
Az 5. válaszolónak kiegészítésül: az Expo 96-ot is rövid o-val írták a hülyék!
2012. szept. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

2xsü-nek!


A bejegyzés az általad megjelölt időpont után történt.....

2012. szept. 27. 16:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!