Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan fogalmazzam meg?

Hogyan fogalmazzam meg?

Figyelt kérdés

Visszamentunk az iskolaba es maris hivatalos levelet kell irnunk. Nem igazan ertem a formajat konkretan a veget. Meg igazabol azt sem tudom mit kene beleirni.


A feladat az hogy egy tanarnak (ezt valasztottam) vagy cegvezetonek kell kervenyt irnunk. (Mindegy mirol) De hogyan fogalmazzam meg a kerest? Marmint azt tudom hogy tegezodni nem lehet,de hogyan hangzik jobban?


-lenne kedves, legyen szives, kerem?


Vagy teljesen rossz iranyba kozelitem meg?


Pentekig kell megirni, aki tud segitsen.



2021. szept. 4. 18:08
 1/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Mit tanultatok róla? Csak had kérdezzem már meg.
2021. szept. 4. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt úgy szokták megfogalmazni, hogy "szíveskedjen".


Például "Kérem, hogy a levelet részemre megküldeni szíveskedjen".


De a "Legyen szíves megküldeni részemre a levelet" is megteszi.

2021. szept. 4. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A hivatalos nyelvezet az teljesen tárgyilagos, nincs benne semmiféle társalgási formula, szóhasználat. Aztán vannak témától függően használt jellemző kifejezések is... de rá is kereshetsz, hogy "kérvény" vagy "kérvény minta". Azért próbáld nem átmásolni a szöveget, hanem némi kérvény minta olvasása után megírni magadtól, menni fog. Egyébként a kérvény valóban kérés, de a kérvény szót használják, a kérés már nem hivatalos annyira.


Példának a kiírt kérdésedet átfogalmazom hivatalos levélnek. Vesd össze a saját soraiddal. :) Kicsit talán vicces is lesz, de tanulhatsz belőle. :)

--------


Tájékoztatás kérése fogalmazás ügyében!


Tisztelt Gyakorizók!


Az iskola első napján hivatalos levelet kell megírnunk, aminek témáját és fogalmazását illetően bizonytalan vagyok. További nehézséget jelent a levél tartalmának kitalálása is, hogy pontosabban mi szerepeljen egy ilyen kérvényben.


Az iskolai feladatunkban egy tanárnak (ezt választottam), vagy egy cégvezetőnek kell kérvényt írnunk. A kérvény témája tetszőleges, de nem tudom a kérvényt, hogyan fogalmazzam meg. Annyit tudok, hogy tegeződni nem lehet egy hivatalos levélben, de nem világos a megfelelő megszólítás.


Kérem ez ügyben tájékoztassanak a kedves gyakorizók!



Köszönettel


Gyakorizó Tanuló


Utóirat: Pentekig kell megirni a levelet, így aki tud kérem segítsen ezen határidőn belül.


-------------------------------

A hivatalos levelek stílusa

A hivatalos nyelv

[link]

2021. szept. 4. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ja még valami :) A "hivatalos levél részei"-re is keress rá, és biztos szuper lesz, bár az elvileg a mintákból is látni fogod, hogy mik vannak benne.

[link]

2021. szept. 4. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Na ja :) és én siettem és el is írtam ezt azt, de te nézd át :) Legyen pontos a szöveg értelme, érthetősége és a helyesírása is.
2021. szept. 4. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#3 Példája nem rossz, de ha ezzel akarsz segíteni a kérdezőnek, akkor nem ártana helyesen tenni!

- A levél tárgyának a végére nem kell felkiáltójelet tenni.

- "Tisztelt Gyakorizók!" A "Gyakorizók" egyértelműen személyes, becéző, akár szleng kategóriájú megszólítás, hivatalos levélben ez nem megfelelő. A példában helyesebb lenne a "Tisztelt Felhasználók!" megszólítás.

- "A kérvény témája tetszőleges, de nem tudom a kérvényt, hogyan fogalmazzam meg." Ez a mondat helyesen: A kérvény témája tetszőleges, de nem tudom, (hogy) a kérvényt hogyan fogalmazzam meg. A helyesírás és helyes központozás is fontos egy hivatalos levélben (meg a másmilyenben is).

2021. szept. 5. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
6 - Teljesen jogos, tudom, hogy hanyag írás lett, reméltem, hogy ez is elég a kérdezőnek. Tényleg nem kell oda felkiáltójel és a "Tárgy:" is odaírandó lenne elé, azt is elhagytam. Köszi amúgy!
2021. szept. 6. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!