Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi az ertelme a magyar nyelvbe...

Mi az ertelme a magyar nyelvben a tobbszoros tagadasnak?

Figyelt kérdés

Pl. "Nem tettem semmit (sem)!"

A kettos vagy harmas tagadas sem ritka. Megis, mi ertelme?

A legtobb nyelv igyekszik elkerulni, a magyar nem.

(Nem kerek az ostoba beszolasokbol, hogy mi bajom a magyar nyelvvel, stb. Egyszeruen csak erdekel.)


2010. szept. 5. 13:06
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem ugyanaz, mint a túlzófoknak a melléknév esetében. Erősebb hatást kelt.

Ráadásul, ha megfigyeled, a két tagadószó nem ugyanarra hat ki.

(Nem tettem = Én nem tettem. Mit nem tettél? Semmit nem tettem; a "semmit" pedig a "sem" szóval helyettesíthető, értelmében.)

2010. szept. 5. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%
Igen, nyomatékosít, kiemel.
2010. szept. 5. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A magyar nyelvben sok hasonló nyomatékositás is van...

pl. Azt is kérdezhetted volna, hogy miért irhatjuk ezt igy: A te kutyád elszökött.

A kutyád szóból már látszik, hogy kire vonatkozik, a te szó pedig nyomatéksitja ezt.


Amúgy az amit irtál az a legfurcsább, mert ha más nyelven mondanád, az jönne ki, hogy "nem tettem semmit" abban az értelmében ahogy olvasod, vagyis ezt jelentené: "tettem valamit" (a nem szóval tagadod, azt, hogy "tettem semmit" vagyis azt, hogy semmit sem tettél vagyis te NEM semmit sem tettél vagyis tettél valamit... :P)

2010. szept. 5. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
ez igaz. I din't make nothing! Ez kb. úgy hangzik, hogy nem nem tettem semmit, azaz tagadod azt ,hogy nem tettél, tehát tettél valamit. Érted? :)
2010. szept. 5. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Ertem, csak foloslegesnek erzem a nyomatekositasokat. A magyar nyelv allitolag a leglogikusabb nyelvek egyike, ez viszont nem az:)

Akkor az is nyomatekositas, hogy: "Az asztalnak a sarka..."

az "Az asztal sarka..." helyett?

A Laar pour l'art tarsulat (a Besenyo csalad) az egyik komediajukban kifigurazta ezt a "nem tettem semmit, tehat tennem kellett valamit. de ha tettem valamit. nem tehettem semmit" dolgot jo par evvel ezelott:D

2010. szept. 5. 15:34
 6/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, a nyelv nem a matematikai logika szerint működik.

Nem ismerjük a legtöbb nyelvet, csak a magunkét, és a nagy nyelveket, ezért a legtöbb nyelvről nem mondhatunk semmit (lám, a szóban forgó nyomatékosító kettős tagadás).

Vannak nyelvek, amikben a kettős tagadás nyomatékos állítást jelent. Ilyen például a latin.

2010. szept. 5. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem en allitottam eloszor, hogy logikus, hanem nyelveszek. Igyekszem nem osszekeverni a matematikai logikaval, ami azt illeti nem is lehet, mert ami a nyelvtanban illogikus, az lehet helyes:)
2010. szept. 5. 17:46
 8/8 anonim ***** válasza:
Azt mondják, hogy a leglogikusabb, nem azt hogy tökéletesen logikus. Érzed a különbséget?
2011. jún. 14. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!