Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez a ragozás helyes?

Ez a ragozás helyes?

Figyelt kérdés

Itt GyK-n elég sokszor olvasok egy bizonyos ragozási formát és nem tudom, hogy ezek valóban helytelenek, vagy csak nyelvjárásról van-e szó és valamerre ez így hétköznapi.


Konkrétan felszólító módról van szó. Például: "nyisd ki" helyett azt írja "nyissad ki", "vedd meg" helyett "vegyed meg", "rakd össze" helyett "rakjad össze", stb. Nyelvtanilag helyes, de a szövegkörnyezetben számomra idegen ez a használat. Ilyen formában én csak akkor szoktam hallani felszólítást, ha az illető kicsit "agresszívabban", türelmetlen stílusban ad utasítást, de ebben az esetben az igekötőhöz csatolódik a "-fele/-felé", (ami fogalmam sincs, hogy nyelvtani szempontból micsoda). Az előbbi példák szerint: "nyissad kifelé", "vegyed megfele", "rakjad összefele".


Szóval ez nyelvjárás, vagy helytelen használat?


2022. jan. 23. 11:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A felszólítás hosszú formája (mondjad, írjad, vegyed) helyes.

A másik példádban írt dolgok szövegkörnyezettől függően szintén lehetnek helyesek (pl egy üzlet ajtaját esetleg tudjuk kifelé és befelé is nyitni).

2022. jan. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"Az előbbi példák szerint: "nyissad kifelé", "vegyed megfele", "rakjad összefele"."


Ezek szerintem tájnyelvi megfogalmazások, verbális használatban létezik, azonban írásban helytelen a használatuk. Az általad felvetettek alapján azt kellene írnunk az "abból az irányból" helyett, hogy "onnanfelől, vagy innenfelől". Jónak tűnik? Ugye, hogy nem.

2022. jan. 24. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Alapesetben a rövidebb alak parancsszerűbb, de a szlengben nem kell logikát keresni, a hosszabb formából kialakult „vegyed megfele” típus még inkább utasításszerű.
2022. jan. 31. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!