Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szerintetek milyen módszerrel...

Szerintetek milyen módszerrel a legkönnyebb fejleszteni a helyesírást?

Figyelt kérdés
40 èv feletti nő vagyok,ès sajnos nem vagyok a legjobb kèpessègekkel megáldva.Egy rehab munkahelyen dolgozok,mert megváltozott munkakèpessègű vagyok.Igyekszem fejleszteni magam amennyire csak tudom.Úgy èrzem,hogy a helyesírást korlátozott mèrtèkben sikerül elsajátítanom.Tudom ez is viszonyítás kèrdèse.Többnyire azokat a szavakat tudom helyesen leírni,amiket általában használok.Mit tehetek,hogy jobb legyen a helyesírásom,ès javuljon az intellektusom? Milyen módszereket tudtok ajánlani?

2022. febr. 20. 16:19
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Sokat kell olvasni. A képi memória fejlesztésére vannak módszerek, azokat használd. A legtöbb okos ember, azért lett okos, mert baromi jó (képi) memóriája van. Nem írsz rosszul, a központozásra figyelj, a vessző, pont után szóköz jön. Az é-t jól használd, ne a fordított jellel:) ilyesmi. A szépirodalom olvasása segíti a helyesírás fejlesztését.
2022. febr. 20. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:
Ezzel egyetèrtek,de tapasztalom sokszor,hogy az sem mindegy milyen èvjáratú könyvet olvas az ember.Valahol nem a mostani helyesírást lehet megfigyelni.A nyomtatási hibákról ne is beszèljük.A tèves információ is tud tèves rögzülès okozni.
2022. febr. 20. 16:28
 3/27 anonim ***** válasza:
100%

Ami szintén jó módszer, hogy sok szöveget lemásolsz - kézzel, papírra - így idővel rááll a szemed, ha nem megfelelően írod, látni fogod, hogy furcsán néz ki.

Meg ha gépen írsz, kapocsld be a helyesírás-ellenőrző programot, az is segít észrevenni a hibákat.

És természetesen sokat kell gyakorolni, ehhez idő kell.

2022. febr. 20. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
73%
1-es: szerintem a kérdező azért használja az è-t az é helyett, mert nem magyar a billentyüzete és csak így tudja összehozni. (Ahogy nekem sem megoldható a hosszú ü és ö a gépen, erre nincs semmilyen kombinációm)
2022. febr. 20. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
82%
Nem azért jegyeztem meg, csak azért mert az é az é. Úgy használja, ahogy akarja és a központozást is. Ő kérdezte.
2022. febr. 20. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem jobb a helyesírásod, mint a felnőttek 70%-ának, és az intellektusoddal sem lehet nagy baj, ha felmerül benned az igény a fejlődésre. Ha tanulni szeretnél, akkor olvass, művelődj, illetve ha van rá lehetőséged, kezdj el egy új képzést/tanfolyamot, vagy nézz ismeretterjesztő videókat. Fejlődni mindig lehet, és ha komolyan veszed, még az is lehet, hogy munkahelyet is tudsz váltani.
2022. febr. 20. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:
Nekem a pszihiáter mèrt,mert sajnos gondnokság alá lettem helyezve.Akkor mèrtek 91-es èrtèket,ami a normál èrtèk alsó határa.Akkor kiborított a dolog.A főnököm azt mondta ne vegyem a lelkemre,mert elèg èrtelmesnek tart.
2022. febr. 20. 16:52
 8/27 anonim ***** válasza:
100%
Miért helyeztek gondnokság alá?
2022. febr. 20. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom az IQ-ra gondolsz, amit mértek. Az átlag 100, a szórás pedig a legtöbb tesztnél 15 pont. Ez azt jelenti, hogy a népesség kb. 68%-a 85 és 115 közötti értékkel rendelkezik. Teljes mértékben a normál tartományban vagy. Az értelmi fogyatékosság határát többnyire 70 pont körül húzzák meg.

Aztán meg: intelligencia sokkal bonyolultabb dolog, mint egy szám, ráadásul az IQ csak az IQ tesztek kitöltésére való képességet méri, és nem azt, hogy egy munkahelyen, vagy pláne általánosságban az életben hogyan állod meg a helyed.

2022. febr. 20. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 BringaManó ***** válasza:
65%

A 91-es IQ szerintem is teljesen jó, attól nem kell kiborulni. :-) (Kivéve, ha előtte azt hitted, hogy te egy fantasztikus lángelme, egy korszakos zseni vagy – de bizonyára nem ilyen bonyolult a helyzet. :-)


Valóban az olvasás (és az írás) lehet általánosságban a legjobb a fejlesztésre. Biztos vannak helyesírási gyakorló könyvek is, de szerintem többet ér az, amit a többiek is írtak: hogy ha sokat látod, akkor "belemegy a fejedbe", és a helytelenül írt dolog már eleve gyanús lesz.


De egyébként az is igaz, hogy a nem-túl-jó helyesírás – így általánosan megfogalmazva – még sok dolgot jelenthet: vannak benne könnyen megtanulható dolgok, pl. amit már írtak: vessző, pont stb. után szóköz, de vannak benne olyasmik is, amit csak bemagolni/begyakorolni lehet, pl. az ly/j-s szavak – ezeken talán hatékonyabban lehet segíteni célzott gyakorlással (direkt erre kihegyezett tesztekkel, fogalmazásokkal).


A könyvektől szerintem ne tarts: bármilyen átlagos szépirodalmat, szórakoztató irodalmat, tudományos ismeretterjesztő könyvet stb.-t veszel le a polcról, az teljesen megfelel a célnak. A szabályzat az utóbbi 100 évben kb. 30 évenként változott, és akkor sem nagy mértékben: ha egy gyenge vagy alig-közepes helyesírású ember szeretné magát közepesre felhozni, akkor nem kell válogatni. Olyan kis eltérések vannak a régi meg az új könyvek között, amiket csak magasabb szinten szúrnak ki az emberek. (De ha esetleg olvasás közben valami gyanús, akkor kérdezd meg itt (vagy magánban), és megmondjuk, hogy jogos volt a gyanúd, avagy az adott kifejezés ma is úgy helyes.)


Ha esetleg olyan régi szöveg kerül a kezedbe, amiről lerí, hogy sok száz évvel ezelőtti helyesírással írták (pl. cz-vel, rövid ékezetekkel stb.), azt úgyis észreveszed, és helyén tudod kezelni.


Mindemellett az is kérdés, hogy mi a célod, ugyanis nem kell mindenkinek "tökéletes" helyesírásúnak lennie (nincs is tökéletes ember...), a legtöbb embernek teljesen jó az a szint, amit tud. Ezért egyrészről nagyon dicséreted, hogy te fejlődni szeretnél (támogatom! :-), másrészről viszont kérdés, hogy szüksége van-e erre ténylegesen, mert ahogy már írták: nem olyan vészes a helyzet.

Én azt is el tudom képzelni, hogy akinek nem szuper a helyesírása, és ezzel tisztában van, az egy-egy konkrét helyzetben (pl. állásra jelentkezés, hivatalos levél stb.) megkér valakit, hogy olvassa át, javítsa ki.


Persze ha olyan helyen szeretnél dolgozni, ahol fontos a helyesírás, akkor muszáj kicsiszolni, oda tényleg kevés az, amit a számítógép helyesírás-ellenőrzője javasol.

2022. febr. 20. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!