Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A passzív szerkezetnek van...

A passzív szerkezetnek van hivatalosan jövő idejű alakja?

Figyelt kérdés
Pl. azt mondom: az ablak bezáratott/bezáratik, ezek teljesen normálisan csengenek a fülemnek, de ha azt mondom, az ablak be fog záratni, nem tudom, valahogy idegenül hangzik. Létezik ilyen alak? Vagy ha nem, más módon képezzük esetleg?
2022. máj. 5. 18:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
59%

Hivatalosan?

Az ablak bezárásra fog kerülni.

2022. máj. 5. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Ahogy más esetben, itt is használható a jövő kifejezésére a jelen idejű ige.


Vagy másik szerkezettel élsz, és azt mondod, hogy az ablak be fog záródni, az ablak be lesz zárva. Persze a jelentés mindegyiknél más egy árnyalatnyival.

2022. máj. 5. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom, nekem a passzív szerkezet a magyar nyelvben bármelyik igeidőben olyan hülyén hangzik.
2022. máj. 5. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
32%

A macska fel lesz mászva a fára.

A macska felmászva lesz a fán.

A macska fel fog mászodni a fára.

A macska felmászatik a fára.


:))

2022. máj. 6. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
0%
A macska fel lesz mászodva a fára.
2022. máj. 6. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
#4-5 Igen, a magyartanárok kedvenc ellenpéldája...csak épp egy aprócska gond van vele: a "felmászik" nem tárgyas ige.
2022. máj. 6. 09:18
 7/13 anonim ***** válasza:
Így van, a magyartanárok kedvenc macskás példája teljesen téves. Arra „jó”, hogy a germanizmus hamis vádjával eltántorítsa a diákokat a létigés, határozói igeneves szerkezettől, és az echte germán létigés, befejezett melléknévi igeneves szerkezetekre szoktassa rá őket (lásd: „Ez a parkoló az iroda dolgozóinak fenntartott!”).
2022. máj. 6. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

A macskát felmászatták a fára. Ellenérv: nem szenvedő.

A különböző nyelveknek különféle stratégiája van a szenvedő igék használatára. A magyaré a legszigorúbb, csak tárgyas igének van szenvedő formája. Ez persze összefügg az igeszemlélettel is.

Nem tudom, hogy a régi típusú szenvedő igéknek mi volt a jövő idejű alakja. Nekünk minden más megoldás (a jelen idejű alak jövő idejű alkalmazásán kívül) hülyén hangzik, mivel nem találkoztunk vele. Ahhoz a nyelvészeknek fel kellene dolgozniuk egy nagy korpuszt hivatalos szövegekből az egyszerű szenvedő ige korszakából, és akkor tudnának válaszolni.

A mai hivataloknak már könnyű dolguk van, a kerülgetős szerkezet megoldja.

2022. máj. 6. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Nyelvtani tanulmányaim alapján a következőket tudom elképzelni:

- bezáratand (amikor még volt egyszerű jövő idő)

- be fog záratni

A mai kifejezés:

- bezárásra fog kerülni

2022. máj. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

8-asnak:


"A különböző nyelveknek különféle stratégiája van a szenvedő igék használatára. A magyaré a legszigorúbb, csak tárgyas igének van szenvedő formája. "


Nem ezt tapasztalom.


Pl.

Meg vagyok fázva.

Meg vagy őrülve?

Ki vagy rúgva.

Valaki el van kapatva.

El van intézve.

2022. máj. 10. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!