Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nem helyesebb-e úgy írni,...

U. Xorter kérdése:

Nem helyesebb-e úgy írni, hogy a zárójel első vagy utolsó karaktere szóköz?

Figyelt kérdés

Tehát ahelyett, hogy

"Anna (nagyon) szereti az almát."

inkább az, hogy

"Anna (nagyon )szereti az almát."

mert az a szabály, hogy zárójeles tartalom elhagyható, így az első, tradícionális esetben két szóköz kerülne egymás mellé, ami nem szándékolt, sőt talán helytelen is, míg a második eset ezt bölcsen orvosolja. Mit gondoltok?



2023. ápr. 11. 01:13
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

A második verzió fizikai fájdalmat okoz, ha ránézek.

A gondolatjeles verziónál is feltennéd ezt a kérdést?

2023. ápr. 12. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 TappancsMancs ***** válasza:
66%

8/ A kérdező kommentje:

"... jó-jó, de az a "szabály", hogy a mondatnak úgy is értelmesnek kell lennie, ha elhagyod a zárójelet. Viszont ha a mainstream nyelvtani szokásokat követjük, akkor ez esetben két szóközt találunk két szó között."

A kérdésnél:

"... mert az a szabály, hogy zárójeles tartalom elhagyható, így az első, tradicionális esetben két szóköz kerülne egymás mellé, ..."


Aha, valahogy talán ezt érted félre, hogy szerinted simán kivehető a zárójeles rész és helyes a mondat.


A zárójelbe tett szöveget a mondat írás szabályai szerint írjuk bele a mondatba. Nyilván, hogyan máshogy írnánk. És ha törölnénk, akkor szintén a mondat szerkesztés szabályai szerint törölnénk a mondatból. Ugyanez érvényes a nem zárójeles sima szakra is, vagyis ha törölnénk a mondatból, akkor nem "csak úgy" törlünk szavakat, hanem ahogy az helyesírásilag is megfelelő.


A zárójelben lévő szöveg ugye azt jelenti, hogy mellékesen van említve, ezt jelenti a zárójel, és nem azt, hogy a zárójeles rész "csak úgy" "önmagában törölve" helyesírásilag helyes mondatot eredményez. Ilyet sehol sem írnak erről. 😀


Például a Microsoft Word az úgy töröl a keresés/csere funkcióval, ahogy említed, de az nem nyelvtani, hanem amire rákerestünk pontosan azt törli a zárójellel együtt. Ott tényleg marad két szóköz.


Vagy van, hogy én is írok zárójelbe forrás linkeket (azért, hogy nehogy megijedjenek, hogy el kell olvasni 😀) és, hogy a link működjön, ezért a zárójelen belül hagyok egy-egy szóközt. De nem azért mert az szabályos, hanem csak azért, hogy működjön a link. Itt a példa.


( [link] )

( [link] )


Mindösszesen a lényeg, hogy egy mondatból akármit törlünk, akár egyszerű szót, akár zárójeles szót, azt nem csak minimálisan töröljük, hanem a mondat írás szerint vesszük ki.


Nem ugyanaz azért, hogy hogyan is törlünk egy zárójeles szót, és az, hogy a tartalom akár törölhető is.

2023. ápr. 13. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 TappancsMancs ***** válasza:
2023. ápr. 13. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 TappancsMancs ***** válasza:

Aha :) ezt régebben összevonta a linkkel, de már javították és széttolja. Ez akkor storno, mert már automatikusan ilyenre csinálja a gyakori. Nézek mégegy próbát. :)

( [link]

(www.sciencedaily.com)

2023. ápr. 13. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!