Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Csak szerintem vezet paradoxon...

U. Xorter kérdése:

Csak szerintem vezet paradoxonhoz, ha zárójelbe tett szóval kezdünk egy mondatot?

Figyelt kérdés

Példa:

"(Ma) nem tettem fel elég kérdést."

Minden mondatnak helyesnek kell lenni a zárójel és annak tartalma nélkül is. Viszont ha itt elhagyom a zárójelet és tartalmát, akkor ezt kapom:

" nem tettem fel elég kérdést."

Most legyünk nagyvonalúak, és nézzük el, hogy szóközzel kezdődik a mondat. Azt viszont nem tudom elnézni, hogy kisbetűvel kezdődik a mondat. Próbáljuk feloldani ezt a súlyos kis hibát a következőképpen:

"(Ma) Nem tettem fel elég kérdést."

vagy akit még nagyon zavar a szóközzel való kezdés:

"(Ma )Nem tettem fel elég kérdést."

De minden hiába. Ugyan elhagyva a zárójeleket és a tartalmukat, helyes mondatokat kapunk, de megtartva a tartalmat, ezt a nyelvtani torzót kapjuk:

"Ma Nem tettem fel elég kérdést."

Mondanom se kell mi a hiba: ott van nagybetű, ahol nem kellene. Így tehát hibába ütközünk így is, úgy is.

Mondhatjuk, hogy előállt egy nyelvtani paradoxon. Szerintetek van megoldása? Vagy bekerül a nevem Russel mellé?



2023. ápr. 11. 22:14
 1/4 anonim ***** válasza:
96%
Hol van itt a paradoxon? A "nem tettem fel elég kérdést" önmagában is értelmes. Ha pedig nincs ott a "ma" szócska, akkor értelemszerűen az N nagy betű, mivel azzal kezdődik a mondat ebben az esetben.
2023. ápr. 11. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2*Sü ***** válasza:
95%

> Minden mondatnak helyesnek kell lenni a zárójel és annak tartalma nélkül is.


Általában igen, de nem feltétlenül igaz ez mindig.


> Most legyünk nagyvonalúak, és nézzük el, hogy szóközzel kezdődik a mondat.


Nem kezdődik szóközzel. Előbb a gondolat van, utána vannak a szavak, és azt alakítjuk át írássá az írás szabályai szerint. Ha ott van a „ma” szó a mondatban, akkor természetesen a „ma” szó és az „nem” szó *közé* szóköz kerül. Ha a közbevetett jellege miatt zárójelbe kerül, akkor a zárójelezés szabályai érvényesülnek, nyilván a nyitó zárójel elé és a záró zárójel után – hacsak nem olyan speciális eset áll fenn, hogy a mondat egy zárójelbe kerülő kifejezéssel kezdődik vagy végződik –, illetve mivel a mondat a „ma” szóval kezdődik, így azt nagy kezdőbetűvel írjuk. Ez így rendben is van:

(Ma) nem tettem fel elég kérdést.


Ha kivesszük a „ma” szót, akkor mondat úgy hangzik, hogy „nem tettel fel elég kérdést”. Ha nincs ott a „ma” szó (akár zárójelben, akár nélküle), akkor a szóköz sincs ott, hiszen az a „ma” és a „nem” szavak *közé* kerül, de mivel nincs ott a „ma” szó, nincs mi közé szóköznek kerülnie. És mivel a „ma” szó hiányában a mondat a „nem” szóval kezdődik, így annak is kell nagy kezdőbetűvel íródnia.


De ez pont olyan, mintha a mondatból az „elég” kérdést vennéd ki. Attól, hogy előtte és utána effektíve szóköz van, attól még az elég szónak a kivételével nem kerül két szóköz egymás mellé.


Programozó nyelven az eljárás nem az, hogy:

szöveg_csere("(Ma) nem tettem fel elég kérdést.", "(Ma)", "") → " nem tettem fel elég kérdést.”


Sokkal inkább (nem teljesen egzakt módon) ez:

szavak=szétbont(" ", "(Ma) nem tettem fel elég kérdést.");

töröl(szavak[0]);

nagy_kezdőbetű(összefűz(" ", szavak) + ".") → "Nem tettem fel elég kérdést."


Röviden: A kulcs az, hogy a szóköz nem a „(Ma)” (zárójelbe tett) szó után áll és nem is a „nem” szó előtt, hanem a két szó között. Nagybetűvel meg az a szó kezdődik, ami a mondat első szava *írásban*. Ha oda van írva a „ma” szó, akkor az, ha nincs odaírva, akkor meg a „nem” szó.

2023. ápr. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 BringaManó ***** válasza:
94%

fájdalom, de egyszerűen csak pluszegyezni tudom Süsü kollégát :-)


el vagy tévedve, kérdező, nincs paradoxon, és nincs értelme túllogikázni a témát – "az írás van értünk, és nem fordítva", tehát az írásra vonatkozó szabályok, konvenciók, szokások úgy vannak kialakítva, hogy azok kényelmesek, célszerűek, alkalmazhatóak legyenek, és ehhez az is hozzátartozik, hogy ha a meglévő szokásokat alkalmazva nagyon szembe kerülnénk az imént említett szempontokkal, akkor általában szemrebbenés nélkül kialakíthatunk (és ki is alakítunk) olyan újabb szabályokat, amelyek az adott bibit megoldják.


(de ez az eset NEM ilyen, hiszen nem kerülünk szembe semmivel, ugyanis a zárójeles részt NEM szokás elhagyni... bővebben majd a másik hasonló kérdésed alatt. :-)

2023. ápr. 12. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:
90%

tehát az eredeti kérdésedre röviden:

Az a gyanúm, hogy igen.

2023. ápr. 12. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!