Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes vàlasz?(Nyelvt...

Melyik a helyes vàlasz?(Nyelvtanilag)

Figyelt kérdés

Szerinted ìgy gyorsan fel lehet mosni?

"Aha gyorsan, de kiprobàlhatjuk"

Vagy

" aha gyorsan, szòval kipròbàlhatjuk"


Szerintem a de szòt, akkor kellene hasznàlni ha: szerintem nem, de kipròbàlhatjuk, mert a de ellentètes kötőszò.

Ha nincs iagazam javìtsatok ki:)



2023. ápr. 21. 12:06
A kérdező szavazást indított:
Szòval
De
8 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
89%
Értelmileg igazából egyik sem, hiszen ha tudod, akkor nem kell kipróbálni.
2023. ápr. 21. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mojjo ***** válasza:
90%

Mivel pofozgatod szerencsétlen ékezeteidet, hogy mind rossz irányban áll?

Nyelvtanilag mindenesetre mindkettő helyes, a közlő feltételezhető szándékát figyelembe véve viszont a "szóval" szó a jó választás. Pont azért, amiért te is írod.

2023. ápr. 21. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Mojjo ***** válasza:
100%
A "de" egyébként akkor jó, ha azt akarjuk közölni, hogy "igen, az a véleményem, hogy így gyors a felmosás, de ha a gyakorlatban, a saját szemeddel is látni akarod, hogy így van, akkor ki is lehet próbálni".
2023. ápr. 21. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
100%

Mindkettő teljesen jó, csak más jelent:


• "Aha, gyorsan, de kipróbálhatjuk."

= 'Igen, én azt gondolom, hogy gyorsan, de azért ez nem 100%, jobb, ha kipróbáljuk, mielőtt [...]'


Az már szituációtól függ, hogy miért (mi előtt) kellene kipróbálni, pl.:

"...mielőtt a Katinak azt mondjuk, hogy megtaláltuk a leggyorsabb felmosási módszert."

"...mielőtt a Jancsira rábízzuk, hogy ezentúl minden héten így csinálja."

"...mielőtt belefogunk, hogy az egész irodaházat ezzel a módszerrel mossuk fel."

stb.


(ez ugyanaz, mint ami a #3-asban van)


• "Aha gyorsan, szóval kipróbálhatjuk."

= 'Igen, én azt gondolom, hogy gyorsan, úgyhogy ezt érdemes lenne kipróbálni.'


Vagyis ez arról szól, hogy volt több módszer, amelyek közül valamelyiket mindenképp ki akartak próbálni, némely módszereket elvetettek már a próba előtt, de ez végre egy olyan, amit már érdemes lenne kipróbálni gyakrolatban is, mert "elméletben" gyorsnak tűnik... :-)


----


"szerintem nem, de kipròbàlhatjuk, mert a de ellentètes kötőszò"


Valóban ellentétes kötőszó, de ennyire nem egyszerű a nyelv... (vagy csak a nyelvtanórán ilyen egyszerű :-) Esetünkben például teljesen jó "de"-vel is (ld. fent), és olyankor a következő "ellentétet" fejezi ki: 'szerintem gyors, de ez csak tipp, a gyakorlatban fog kiderülni'.

vagyis azért "de", mert: 'szeretnék neked pontos információt adni, DE nem tudok, csak tippem van'.

Ilyen hosszú "szöveg" sűrűsödik bele egy picike "de"-be. :-)


Egy hasonló példa:

"Jól sikerült az új filmed? Igen, DE a puding próbája az evés, meglátjuk, mit szólnak a nézők."


----


#2: "a közlő feltételezhető szándékát figyelembe véve viszont a "szóval" szó a jó választás"


Én nem tudom kihámozni a pontosabb szándékát, nekem mindkét verzióm belefér az eddigi információkba...


----


#1: Nem értek egyet azzal, hogy egyik sem jó, de fontos dolgot mondtál, pont ez a kulcs: nem _tudja_ 100%-osan, csak van egy véleménye, hogy szerinte "gyors"-e, de azt gondolja, hogy majd a próbából derül ki tutira. (Ha nem így lenne, hanem biztos lenne a dolgában, akkor valószínűleg nem említené a próbát, vagy azt mondaná, hogy ki sem kell próbálni (vagy ha olyan a szitu, akkor mondhatja azt is: "Aha, gyorsan, de ha akarjátok, próbáljátok ki nyugodtan" (Ebbe ugye beleérezhető, hogy "én biztos vagyok benne, én magam ki se próbálnám, de megértem, hogy tamáskodtok, próbáljátok ki nyugodtan, várhatóan az is engem fog igazolni".)

2023. ápr. 21. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Számomra mindkét mondat értelmetlen.


"Szerinted így gyorsan fel lehet mosni?"


1) Igen, de (azért) próbáljuk ki.

Mert nem vagyok biztos benne.


2) Igen, szóval próbáljuk (is) ki.

Mert valószínűleg igazunk van, érdemes így csinálni.

2023. ápr. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:
0%
Azt írod, hogy mindkettő értelmetlen – és utána leírod, hogy miért értelmes mindkettő... Mit értettem félre?
2023. ápr. 21. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Pelenkásfiú ***** válasza:

#6 azért a kipróbálhatjuk és a próbáljuk ki nem ugyanaz.


Abban a formában legfeljebb így használnám:


Ez nem az én felmosóm, de azért kipróbálhatjuk.


Megengedték, hogy használjam, szóval kipróbálhatjuk.

2023. ápr. 22. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:

:-o

Ja? Ezek szerint te még nem hallottál olyat, hogy valaki hat/het-tel fogalmazza meg az enyhe felszólítást? (Pl. "Rendeljünk pizzát?" – "Aha, jó ötlet, rendelhetünk!")

Nekem ez annyira természetes volt a kérdésben, hogy eszembe sem jutott ezen a részén fennakadni – de hát nem vagyunk egyformák. :-)

- - - -

Egyébként most belegondolva, érdekes, hogy ez nem is magyar jelenség, hanem valami globális dolog lehet, mert én párhuzamot vélek felfedezni ezek között:

Let's go / Lass uns gehen (= "Menjünk!')

HADD menjünk = HAGYD, hogy menjünk = meHESsünk (és ebben már hat/het van, igaz, felszólító módban, de azért mégis :-)


na, elkanyarodtam bocs

2023. ápr. 22. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!