Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "baromi jól esett", "nagyon...

"baromi jól esett", "nagyon jól esett" helyesírása (?)

Figyelt kérdés

Ezt a szókapcsolatot alapesetben ugye egybe kellene írni (ha nem időjárásról van szó), na de mi lesz ilyenkor az első taghoz kapcsolódó fokhatározóval, ami alapján az ember szíve szerint külön írná, mert különben eléggé logikátlanul néz ki?

"nagyon jólesik" ?

Kb olyan, mintha azt mondanám "nagyon beszél", "nagyon sétál", stb... Igék előtt nem mindig működnek ezek. (Persze nyilván van egy rakás kivétel)


Hogyan esik? --> Jól esik.

Mennyire esik jól? --> Nagyon jól esik.



Nem vagyok nagy nyelvtanos, szóval kérlek legyetek kedvesek és türelmesek a válaszokban :D

Esetleg mondhattok másik példákat is, ha vannak még ilyenek.



#fokhatározó
2023. máj. 25. 15:47
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az alapján, amit találtam, a „baromi jólesett”, „nagyon jólesett” lesz a helyes forma. Szerintem az lehet mögötte, hogy a „baromi”, „nagyon” nem csak az első taghoz kapcsolódik, mert már összenőtt a két alkotóelem. Tehát a „nagyon jólesik” kifejezés kibontva „jó érzéssel tölt el, méghozzá nagyon”. Persze így kissé nyakatekert, de talán érezhető a szerkezeti különbség.


Még egyszer hangsúlyozom: ez csak az én okoskodásom, lehet, hogy jön valaki, aki megcáfol.

2023. máj. 25. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszodat.

Informatikus beállítottságú vagyok, az alsó, felső idézőjelekről mindig megfeletkezem („”), pedig a magyar szabályok ezt diktálnák.


Érdekes, hogy ez a „jól” szócska szinte mintha igekötő szerepet vállalna magára, pedig tudtommal nem tartozik ebbe a kategóriába.

Jólesik [ige előtt egyben]

Nem esik jól [ige után külön]

Jól kell esnie [közbeékelődés esetén külön]


A szabályos megközelítéstől függetlenül a te szemeidnek sem esik annyira jól látni a „nagyon jólesik” szókapcsolatot így egyben, jól gondolom?

2023. máj. 26. 08:42
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
A jól nem igekötő, hanem határozószó.
2023. máj. 26. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ :D

Majd a határozószókat sem ártana egyszer átismételnem, mik is azok, milyen fajtáik vannak, stb

2023. máj. 26. 13:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!