Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Léteznek azonos alakú, de...

U. Xorter kérdése:

Léteznek azonos alakú, de különböző jelentésű toldalékok?

Figyelt kérdés

Például a madárlátta szóban lévő látta szó ragjai nem ugyanazt jelentik, mint amúgy. Jól gondolom? Ha igen, van a jelenségnek neve?

A fordítottja létezik: különböző ragok, de ugyanazon jelentés?



#jelentés #rag #toldalék #jelentéstartalom #azonosalakú #különalakú
2023. jún. 18. 01:37
 1/5 szatam9a válasza:
100%
A látta itt is azt jelenti,hogy a madár látta.
2023. jún. 18. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Léteznek, pl. a befejezett melléknévi igenév képzőjének és a múlt idő jelének alakja egyaránt -t/-tt, vagy ott van a -nak/-nek, ami 1) igei személyrag 2) a részeshatározó / birtokos jelző ragja.


A fordított eset is előfordul, ezek egy morféma különböző realizációi (variánsai, allomorfjai), pl. a birtoktöbbesítő jelnek vannak ilyen változtai: -i-, -jai-/-jei-, -ai-/-ei-, de még sok más példát lehetne hozni.

2023. jún. 18. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 BringaManó ***** válasza:
27%

továbbá:

-t: tárgyrag és múlt idő jele,

vagy:

"(én) szeretnék egy kutyát"

"(ők) szeretnék azt a kutyát"

vagy mély hangrendűben ugyanez:

"bárcsak meg tudnák nézni egy filmet!" (én)

"bárcsak meg tudnák nézni azt a filmet!" (ők)


(van, aki a mély hangrendűt E/1-ben "tudnék"-nak mondja – pl. én is –, de sokan erre is alkalmazzák az – igeragozásunkban szinte általános – magánhangzóharmóniát ugyebár)

2023. jún. 18. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

De csak alakjukban azonosak. Ugyanis, amint elemeire bontod, máris kitűnik, hogy az egyes elemeknek mi a szerepük.


Ez pedig durva nyelvhelyességi hiba:

Idézem:

bárcsak meg tudnák:

nézni egy filmet!" (én)

"bárcsak meg tudnák nézni azt a filmet!" (ők)


Ugyanis E/1. személyben - tudNÉK nézni egy filmet;

Vagy

-tudNÁM nézni a filmet;

2023. jún. 18. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
58%

#4: Hogyhogy "csak alakjukban azonosak"?

Hát épp ez volt a feladat, nem?:

"Léteznek azonos alakú, de különböző jelentésű toldalékok?"


---


Ezt meg nem értem: "durva nyelvhelyességi hiba"...

Nem az "irodalmi magyarról" beszélek, nem arról, hogy egy tévébemondónak vagy egy szépirodalmi szerzőnek milyen spéci, íratlan szabályokhoz kell (vagy illik) igazodnia, hanem arról, hogy a magyar beszélők, egymás között, a spontán beszédükben hogyan beszélnek. Márpedig rengetegen "nákolnak", így az nyilván nem lehet hiba – hiszen ők így beszélnek a saját anyanyelvükön.


Nyelvtanórán bizonyára durva hibának számít – talán te is onnan emlékszel ilyesmire –, de hát ott nem az anyanyelvünket tanuljuk (azt már tudjuk), hanem az "irodalmi magyart", azért, hogy ha valamikor úgy kell írni/beszélni, akkor az is menjen valamennyire. De általában nem kell úgy beszélni, hanem használhatod a saját nyelvváltozatodat. :-)

2023. jún. 19. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!