Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "cs" betű az miért nem "ts"?

A "cs" betű az miért nem "ts"?

Figyelt kérdés
A "cs" betűt miért nem "ts"-nek írjuk? A "Ts" sokkal közelebb áll az általunk ismert "cs" hangoz, mint a valós cs. Értitek. Sokkal logikusabb lenne.

2023. jún. 26. 15:06
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
0%

1/10 anonim ***** válasza:

88%

A gy még „logikátlanabb”, hiszen a d és a j hang

----------------

1. A talan hangot nem bírem, inkább vésza vagy losza.


2. Ez bullshit, inkább vagy-vagy, van gj-s és van dj is.

2023. jún. 26. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy jó kérdés. Sok régi dokumentumban egyébként, pl. egyházi anyakönyvekben gyakran ts-nek írták, amit megőriztek egyes vezetéknevek is pl. Kováts, Takáts, Szűts. Viszont vele párhuzamosan és az első írásos emlékeinktől kezdve használatos volt a cs, cz, ch vagy a c is. Gondolom amikor legelőször elkezdték a latin betűket a magyar nyelvre alkalmazni akkor egyszerűen próbáltak valami hasonló hangot jelölő betűt találni. Nem vagyok nyelvész szóval nem tudom mennyi benne a ráció, de azt tudom hogy a középkorban az újlatin nyelvekben mondjuk Itáliában is a szó eleji c-ből kiejtésben cs lett ha i vagy e előtt állt. Nem tudom hogyan hangzott amikor először találkoztunk vele, de elég gyakran úgy hangzhatott klasszikus kiejtés helyett a leírt centum hogy csentum, az olaszban mai napig centonak írják de cs-vel ejtik. Aztán szerintem ezt az írásmódot az újlatin nyelvekből elég sokan megörökölték Európában, aztán módosítgatták a jelölését, hogy ch (angolul is check, nem tseck) vagy cz vagy cs de hagyományból ragaszkodtak a c-hez. A magyarul írók meg ráéreztek egy idő után, hogy a ts az természetesebben hat, csak aztán akik megalkották a sztenderdet a 19. században azok azt mondták hogy hagyományőrzésből cs lesz és kész. Legalábbis ez az én elméletem xd
2023. jún. 27. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
41%
Bárcsak ez lenne a legnagyobb gondom a tudomanyon belül és nem az hogy miből lett az ősrobbanás….
2023. jún. 28. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
93%

Kezdjük ott, hogy az S betû kizárólag magyarul jelöl susogó hangot, minden más nyelvben sziszegõ hangot. Tehát elõször is a susogó hangra kellene egy nemzetközi szokásrendhez közelibb, következetesebb átírás. SH? SCH? SCI? Vagy valami ilyesmi.


Abból kiindulva is lehetne a csicsergõ hangra is megalkotni egy betût, vagy betûkombinációt.


A TS ebbõl a szempontból inkább lehetne a cincogó hang, mint a nem latin betûs nyelvekbõl való nemzetközi átírásokban szokásos, mint például, hogy "tsunami"

2023. jún. 29. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

fonetikeilag t͡ʃ hangról beszélünk, azaz a Zöngétlen fogmeder mögötti zár-réshangról. a magyar nyelv fonetikai írásmóddal bír, azaz minden hangot egy-egy külön betű jelöl. A ts két betű, a cs egy. (nem karakterről beszélek, hanem betűről.)

bövebben:

[link]


@14es-nek: tsunami: fonetikusan leírva: t͡sunɒmi. ;)

[link]



Valamint:


"A magyar nyelvhasználók általában tudni vélik, hogy a magyarban régen a cz jelölte a [c] hangot. A 19. századra nézve ez még igaznak is mondható. A 18. században azonban még két helyesírási norma létezett Magyarországon, a katolikus és a protestáns. A két helyesírás különbségének nem voltak vallási alapjai, csupán arról volt szó, hogy a különböző felekezetek kiadványaiban más-más normák érvényesültek.A katolikusok cz-vel jelölték a [c] hangot, a protestánsok viszont tz-vel. (Hasonlóképpen a [cs] jele a katolikusoknál cs, a protestánsoknál ts volt.) Annak, hogy végül – ebben a tekintetben – a katolikus norma érvényesült, nem az az oka, hogy a katolikusok többen vagy erősebbek lettek volna. A tz, ts mellett érvelők úgy gondolták: e megoldás előnye, hogy nyomatékosítja e hangok összetett jellegét, és hasonlít azokra a megoldásokra, melyeket pl. a látszik vagy a bontsuk alakokban látunk. A cz, cs pártolói viszont azzal érveltek, hogy éppen ez az írásmód jelöli egyértelműen, hogy önálló hangokról van szó. Ez utóbbi mellett állt ki a református Kazinczy Ferenc is.


A 19. század elején viszont már inkább a cz és a c jelölésmód kezd egymással versengeni. Egy időben maga Kazinczy is az utóbbit használta, igazán azonban csak az 1840-es években kezdett el terjedni. A c ellen két fő érv merült fel. Az egyik az volt, hogy a latin alapján az olyan szavakat, mint a cammog, [kammog]-nak lehetne olvasni. Az ellentábor szerint azonban ez ugyanakkora veszélyt jelent, mint az, hogy a csacsi szót [kszakszi]-nak olvassuk. A másik fő érv az volt, hogy a cz illeszkedik a magyar kétjegyű betűk rendszerébe, a többi hasonló betűt (cs, sz, zs, ny, ty stb.) viszont nem tudjuk egyszerűsíteni. (Ma már láthatjuk, hogy ez mennyire nyomós érv volt.) A szabályzatokat előkészítő javaslatokban mindig szerepelt, hogy a cz-t váltsa fel a c, de a reformot a 19. század során nem sikerült keresztülvinni."


[link]

2023. jún. 29. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
28%

15/15 anonim ***** válasza:


s://www.nyest.hu/hirek/mik

------------


Hogy jön ide a nyest? Sehogy! Dolguk nem van a nyelvvel, hisz fingristák!


Fingjuk van stak a nyelvről.

2023. jún. 30. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

#14

A magyar nyelvet pont ez teszi széppé, különlegessé, hogy sok tekintetben nem hasonlít más nyelvekhez. Szerintem pld. ez amit írsz, egy olyan dolog, amit nem szabad megváltoztatni. Legalább ennyire őrizzük már hagyományainkat, ezáltal is minél kevésbé beleolvadva az internacionalista maszlagba.

Egyébként a kérdésben szereplő "cs" betűt sem szándékozom átírni "ts"-re, és a "gy"-t sem "dy"-re, csupán logikátlannak találtam/ -om, és kíváncsi voltam az okára, ha van.

A válaszokat köszönöm!

2023. jún. 30. 17:14
 18/19 anonim ***** válasza:
0%

17/17 A kérdező kommentje:


#14

nem hasonlít más nyelvekhez.

----------


1. A hasonlít hangot nem bírem. A has, hasít, hasajt hangok a germán has stuma, indogermán formája a kés.


2. Nem hoz, ez itt nem Örményia, hanem nak-nek.


3. A magyar nyelv indogermán s germán nyelv, nem izolált nyelv.

2023. jún. 30. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

#14


Az s-t nem csak a magyarban ejtik s-nek.


– Az írben magas magánhangzó előtt s-nek mondják az s betűt.


– A kábé negyedmilliárd ember által beszélt portugálban is gyakran s-nek ejtik (szó végén és zöngés mássalhangzó előtt), emellett van z-s és zs-s ejtése is a betűnek.



A németben szintén ejthetik s-nek, t és p előtt.


Az angolban is létezik az s-es ejtés: sugar, sure.

2023. jún. 30. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!