Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » „Instagram privát üzenet”...

„Instagram privát üzenet” helyesírása [?]

Figyelt kérdés

Egybe? Külön? Kötőjel?

Jelenlegi tudásom alapján pl az Asztali alkalmazások fejlesztését le tudom írni „asztalialkalmazás-fejlesztés”-ként, de a fenti példát nem igazán tudom, hogyan kellene.

Van esetleg valami AkH-pont erre vonatkozóan?



2023. aug. 5. 15:39
1 2
 1/13 BringaManó ***** válasza:
70%
ugyanúgy 141/b, nem befolyásolja, hogy a kötőjel egyik oldalán tulajdonnév van
2023. aug. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Instagram-privátüzenet ?
2023. aug. 6. 16:04
 3/13 A kérdező kommentje:

Nem a tulajdonnév miatt kérdezem, csak a fordított kapcsolás miatt.

A 141/b egy ilyen példát sem említ, ahol a második rész a kéttagú.

2023. aug. 6. 16:06
 4/13 BringaManó ***** válasza:
85%

dehogynem:

„Ritkábban ugyan, de előtag is járulhat szókapcsolathoz, például: házi feladat, de: kémia-házifeladat.”

2023. aug. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Legközelebb jól megtörlöm a szemüvegem, hátha jobban látok vele. Köszönöm.
2023. aug. 6. 23:46
 6/13 anonim ***** válasza:
Mi szükség van itt a privát szóra? Ha feltétlenül kell, mehet előre is, pl. privát Instagram-üzenet.
2023. aug. 7. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 BringaManó ***** válasza:

nem instázom, de gondolom, ott is ugyanúgy egy külön "fogalom", egy fix kifejezés a "privát üzenet" (a.k.a. PÜ, PM), mint a netes élet számos más területén, pl. a GYK-n is.

bizonyára azért szeretné a kérdező ezeket egyben tartani, én megértem.


(persze abban igazad van, hogy a "privát üzenet" némileg redundáns, mert a többi fajta üzenetet nem "üzenetnek" szoktuk hívni (ha jól sejtem), hanem pl. kommentnek, válasznak, úgyhogy a "privát" jelző csak magyarázó, egyértelműsítő funkcióval van ott az "üzenet" előtt, azért, hogy az is jól értse, aki esetleg bizonytalanabb az adott platform terminológiájában.)

2023. aug. 8. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
#7 direkt megnéztem, szó nincs ott "privátról", de a Messengeren sem, ez más platformon lehet, régen pl. az IRC-n, ha jól emlékszem.
2023. aug. 8. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 BringaManó ***** válasza:

ja, bocsánat, nem úgy értettem, hogy "hivatalosan" hogy hívják ők maguk (a szolgáltatók), hanem hogy a nép ajkán milyen formában él, és bizonyára láttál már számtalan olyat, hogy "majd megírom PÜ/PM-ben".

(ugyanígy a "poszt" meg a "komment" is olyan szó, amely amúgy hivatalosan, az Fb-n "bejegyzés" és "hozzászólás", de mi mégis így hívjuk)


de persze nem ismerem a kérdezett kifejezés kontextusát, nem erőltetem a "privát üzenet" egyben tartását, miattam lehet Insta-üzenet is, vagy bármi, ahogy jólesik.

ha azt mondod, hogy az Instagram-privátüzenet kissé erőltetett, terjengős, és formailag sem a legszebb, akkor nem áll módomban vitatkozni. :-)

én csak a helyesírási kérdésre próbáltam válaszolni, de a te észrevételed is jogos lehet.

2023. aug. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Ha csak ez a kérdés, szerintem is az Instagram-privátüzenet a helyes.
2023. aug. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!