Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez, hogyan lenne nyelvtanilag...

Somló Volán Zrt. kérdése:

Ez, hogyan lenne nyelvtanilag helyes?

Figyelt kérdés
Az a lényeg, hogy csináltam az egyik haverom szülinapjára egy dísz rendszámtáblát, ami nem akkora, mint az igazi, hanem elfér egy A4-es papíron és annál is kicsit kisebb. Ezen a táblán az áll, hogy "Öreg KTM-je„. Nos én most ebben elbizonytalanodtam és megfordult a fejemben, hogy lehet így inkább a helyes: "Öreg KTM-e„. Még nincs kinyomtatva és ezért kérdezem, hogy ezek közül melyik a helyes? Vagy esetleg mindkettő helyes?

dec. 2. 13:16
A kérdező szavazást indított:
Öreg KTM-je
Öreg KTM-e
Mindkettő helyes
12 szavazat
 1/3 A nagy Levin ***** válasza:
84%
Az "Öreg KTM-je„ a helyes.
dec. 2. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BringaManó ***** válasza:
85%

Erre nincs szabály (tehát nem lehet megmondani, hogy melyik a "helyes"), de én is úgy érzem, hogy inkább j-vel mondanám.


Amúgy az "m" végű szavak birtokos személyjeles alakja gyakrabban van j nélkül, ahogy itt is mondják: [link]

pl. pereme, száma, szeme, öröme, nyoma, üzeme, üteme, érdeme; türelme, alma, álma; verme, terme, körme...

de vannak persze ellenpéldák is, amelyek j-sek vagy ingadozóak, pl.: gyámja, prémje, programja; citroma/citromja, modeme/modemje...


Amikor viszont a betűk "nevét" mondjuk, akkor nem minden így működik.

Ha át akarjuk nézni az összeset, akkor az ábécéből csak az a néhány msh. az érdekes, amelyet elé mondott mgh.-val nevezünk meg: ef, el, ely, em, en, eny, er, es, esz, iksz. Ezeket én így mondanám, azt hiszem:

"az ő NY-e, S-e, SZ-e, X-e",

de "az ő F-je, L-je, LY-je ([ejje]), M-je, N-je, R-je",


Ez nem teljesen felel meg a Wiki-cikkben írt szabályszerűségeknek (ld. a fenti linken) – pl. az M is abban a kupacban van, amelyre azt mondják, hogy "valamivel gyakoribb a j nélküli alak" –, de ez nem gond, hiszen a betűk megnevezése már eleve egy kicsit speciális eset.

dec. 2. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő helyes, a kérdés az, hogy melyiket tartod természetesebbnek.
dec. 4. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!