Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » „A köpönyeg elemzés” vagy „A...

„A köpönyeg elemzés” vagy „A köpönyeg-elemzés”?

Figyelt kérdés

Gogol művéről van szó.

Tisztában vagyok vele, hogyan írjunk pl a Petőfi Sándor-kéziratot és a Mátyás király szobrot, de ez egy mű címe, ami többszavas, és csak az elején van nagybetű. Idáig már nem terjed el a tudományom.


Tudom, hogy lehetne „A köpönyeg elemzése” is, de inkább tekintsünk el ettől, mert a szabályra vagyok kíváncsi.


dec. 13. 00:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szabályt ugyan nem tudok idézni, határozott véleményem, hogy kell a kötőjel, mert a köpönyeg szó a tulajdonnév részét képezi, és nem köznévi magyarázó utótag, mint a Mátyás után álló király.
dec. 13. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 BringaManó ***** válasza:
100%

Szerintem is, és én tudok idézni:

[link]

"200. b) Az utótagokat és a -beli toldalékot a címek változatlan formájához mindig kötőjellel kapcsoljuk, például: a Kritika-féle (folyóiratok), Élet és Tudomány-szerű (lap), Magyar Nyelvőr-évfolyam; Valóság-beli (vita), Orvosi Hetilap-beli (cikk), Odüsszeia-beli (világ), a Kincskereső kisködmön-beli (alakok)."

dec. 13. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Na mi az, BringaManó? Ezek szerint néha azért hajlandó vagy a szabályokkal is foglalkozni, ahelyett, hogy azt hangoztatnád, hogy teljesen mindegy, írja mindenki úgy, ahogy akarja?
dec. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

#3 Kedves Újonc!


Ezek szerint nem tudod, hogy én itt főleg a szabályokkal foglalkozom. :-) Csak "hobbiból" próbálom a nyelvvel, nyelvhasználattal, helyesírás-náculással kapcsolatos félreértéseket, tévhiteket eloszlatni. Hát sziszifuszi hobbi, meg kell hagyni... :-D

Természetesen nem azt hangoztatom, hogy teljesen mindegy, írja mindenki úgy, ahogy akarja – de nem csodálom, hogy felületes olvasással ez jött le, hát majd igyekszem, ezek szerint van még hova fejlődnöm a magyarázás terén.


Nos, ez a Helyesírás kategória, itt (elvileg) a helyesírással kapcsolatos kérdések vannak, így ha valaki megkérdezi, hogy egy adott szövegdarabot hogyan "kell" írni (a szabályzat szerint!), akkor meg szoktuk mondani neki.

Ez a "kell" azt jelenti, hogy aki a szabályzatot kívánja követni, annak érdemes úgy írnia. :-) De nem jelenti azt, hogy bárkit is arra biztatnék, hogy mindig a szabályzatot kövesse. Mindenkinek mindig saját magának kell eldöntenie, hogy az adott helyzetben célszerűnek tartja-e a szabályzat követését, vagy vannak ennél fontosabb szempontok. (Gyakran az is egy "fontosabb szempont" lehet, hogy amikor ő szeretne gyorsan, hatékonyan kommunikálni, akkor teljesen felesleges idő- és energiapocsékolásnak tűnik folyton erőfeszítést tenni a minél helyesebb írásra, amikor annak ebben nincs szerepe, inkább gátolja...)


Hasonlat: ha volna "Futballszabályok" kategória, akkor ott meg lehetne tudni egymástól a hivatalos futballszabályokat, de ettől még – remélhetőleg – senki se mondaná, hogy nem szabad a játszótéren vagy az iskolaudvaron – vagy akár otthon a kertben – tök más szabályokkal játszani, akár egy kapura is.


A különféle társastáncfajtákat lehet a "nagykönyvnek" megfelelően, versenyzésre alkalmas, "tökéletes" módon művelni (ha valaki megkérdezné a képzeletbeli "Versenytánc" kategóriában, talán még segítenének is neki, hogy mit hogy kell, bár ezt a tudást inkább a tánctanfolyamokon szokták átadni :-) – de ez még nem jelenti azt, hogy a szórakozóhelyeken, bálokban vagy "otthon a négy fal között" ne táncolhatna mindenki úgy – a maga szintjén (!) –, ahogy az neki jólesik, akár teljesen szabálytalanul, tán még a zene ritmusával sem törődve...


És még lehetne sorolni példákat... A lényeg, hogy igazán helyesen írni nagyon ritkán kell, az ember általában megválaszthatja, hogy az adott helyzetben mennyi erőfeszítést célszerű tennie – általában nem kell maximálisat. A másik lényeg pedig, hogy egymás helyesírását általában nem dolgunk, javítgatni, pláne nem nyilvánosan, több okból sem:

1. ettől ő nem fog helyesebben írni, de legalább nem leszel szimpi neki;

2. nem fog semmi érdemi előrelépés történni az adott eszmecserében sem, de legalább a többieknek sem leszel szimpi;

3. ráadásul olyan "objektív alapja" sincs ennek a javítgatásnak, hogy valami kötelezne bárkit a helyesírásra. ha te erre "kötelezel" másokat, illetve fontosnak tartod a helyesírás mindenek fölött való betartását és betartatását, az sajnos nem elég erős "alap"... (mondhatni a kutyát nem érdekli)

dec. 17. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!