Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Zöldizzócserével rendben."...

"Zöldizzócserével rendben." Ez így rendben?

Figyelt kérdés

A meghibásodás elhárítást követő kiírásáról van szó.

Ha a hiba leírásában utalás van a zöld izzó kiégésére, akkor nyilván azt írom, hogy "izzócserével rendben".

Viszont ha én állapítom meg a hiba jellegét is, akkor a kérdésbeli megfogalmazás a szokásos. De így jó, szóköz és kötőjel nélkül?


jan. 23. 20:38
 1/9 BringaManó ***** válasza:
87%

zöld izzó + csere => zöldizzó-csere (141/b)


A val/vel ragot itt nem értem... Én biztos nem úgy mondanám/írnám, hanem:

Zöldizzó-csere rendben.

Zöldizzó-csere kész.

Zöldizzó-csere elkészült.


(Val/vel raggal akkor lenne, ha pl.:

A zöldizzó-cserével elkészültünk.

A zöldizzó-cserével kész vagyunk.)


De ha már írom, hogy hogyan tetszene jobban, akkor még egy dolog: ez az összetett szóvá alakítás sem valami szimpi... Miért nem jó sima birtokos szerkezettel?

A zöld izzó cseréje elkészült.

Vagy ha nem ilyen kerek mondat kell, akkor:

Zöld izzó cseréje: kész

Zöld izzó cseréje: rendben

jan. 23. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Oké, kösz.

Igazából nekem is kötőjellel tűnt jónak, csak nem tudtam megindokolni magamnak, hogy miért kell kötőjel.

A szakzsargon olyasmi, amit sok évtizede egy bizonyos módon használnak az emberek, és az új dolgozók is beletanulnak, nem változtatgatják.

Mint írtam, előfordul, hogy a hiba leírása nem tartalmazza azt, hogy a zöld izzó kiégett, tehát nem a zöld izzó cseréjét várták el tőlünk, ezért így nem is lehet írni, hogy kicseréltük a zöld izzót. Csak egy bizonyos hibajelzés volt, ismeretlen okkal. Aztán mi állapítjuk meg, hogy az izzóval van gond, és el is hárítjuk a hibát.

Tehát írhatnánk, hogy: "Megállapításunk szerint a hibajelzés oka a zöld izzó kiégése volt, és izzócserével elhárítottuk a problémát." De ehelyett csak annyit írunk (ezek szerint), hogy: "Zöldizzó-cserével rendben."

jan. 24. 05:19
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Valóban, vagy ötven éves is ez volt a zsargon.
jan. 24. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:
100%

ahha, így értem, köszi!

de úgyis csak az a lényeg, hogy ti értsétek egymás között. :-)

(...akár van értelme, akár csak "így szoktuk" ;-)

jan. 24. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Azért ha úgy írnátok, hogy "zöld izzó cseréjével rendben" az szerintem nem lenne olyan jelentős eltérés a szakzsargontól. Ez is pontosan kifejezi szerintem azt a jelentést, amit megfogalmaztál.
febr. 7. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Lehetne éppen, de minek bonyolítani... :)
febr. 7. 07:23
 7/9 anonim ***** válasza:
+2 karakter az bonyolítás?
febr. 7. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen, az, értelmetlenkém.

A meglévő szokás megváltoztatása eleve az.

Vegyél felfogóképességet, ha van a sarki boltban.

febr. 7. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:
sajnos egyet kell értenem: az bonyolítás, igen. és nem elsősorban a két karakter miatt (ami három :-P), hanem mert tök más szerkezet, ha figyelted
febr. 7. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!