Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Valóban megváltoztak iz...

Valóban megváltoztak iz igekötökre vonatkozó egybe ill. külön írási szabályok?

Figyelt kérdés
Van egy munkatársam, aki azt állítja, hogy a lányának az általános iskolában már úgy tanítják, ahogy a sok hülye ( egyéni vélemény, bocs!) az interneten írja. Pl. “el megyek”, de “eltudnátok mondani”.
febr. 13. 09:59
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem változtak meg, az igekötős igéket továbbra sem úgy írjuk, mint ahogy mondjuk:

[link]

Az MHSZ:

[link]

Többet kellene olvasni, de nem az interneten, ahol nagyon sok a rossz helyesíró.

febr. 13. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim válasza:
89%
Bolond vagy...?
febr. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
90%

Az iskolában legfeljebb elrettentő példaként írják így. Elég baj, ha a hülye munkatársad gyerekének ez marad meg az egész magyarórából.


A helyesírás szerintem tipikusan az a terület, amit nem lenne szabad úgy tanítani, hogy a helytelen alakokat is leírva látja a gyerek - még feladat szintjén sem (pl. javítsd ki a helytelen alakot, karikázd be a jót, stb). Így is alig olvasnak, de ha feladatban leírva látják, a végén még az a kép ugrik be...

febr. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Most látom, én is hibáztam a kérdés helyesírásában, mert az egybe- és a külön- bizony igekötők.
febr. 13. 18:48
 5/18 A kérdező kommentje:
Egyébként van, amit nem vagyok hajlandó helyesen írni egybeírás/különírás tárgykörben. A “nyitvatartás” szót ugye külön kéne írni. Erre nem vagyok hajlandó. Ha egyszer a nyitvatermőket meg egybe kell írni…
febr. 13. 18:52
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Ma már a nyitvatartást egybe kell írni, éppen azért, mert túl sokan rontották el.
febr. 13. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 BringaManó ***** válasza:
21%
Igen, 2015 óta egybeírandó (persze csak 'üzemidő' értelemben). Vagyis már majdnem egy évtizede... jó reggelt. :-)
febr. 13. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

A magyar helyesírás szabályai az elemi logika alapján születtek.


elmegyek

el fogok menni

menj el


Az interneten csak a hivatalos szabálykönyv a mérvadó.


Az újságírók 90%- a félanalfabéta. Hemzseg az összes portál a nyelvhelyességi és helyesírási hibáktól.

febr. 14. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 BringaManó ***** válasza:
47%

"Az interneten csak a hivatalos szabálykönyv a mérvadó."


ez elég furcsán hangzik, nem értem...


mi az, hogy "az interneten"?...

(– "az interneten" fent van az irodalom, dalszövegek, műszaki leírások, fórumok, facebook-twitter-insta, GYK és még millió dolog, az egész életünk... (majdnem))


mi az, hogy "csak a hivatalos szabálykönyv"?...

(– van másmilyen is? mi a "hivatalos"?)


mi az, hogy "mérvadó"?...

(– máshogy nem szabad írni "az interneten"? vagy nem érdems? vagy nem illik? vagy mit jelent ez?...)


Ha esetleg arra gondoltál, hogy "ahogy a sok hülye az interneten írja", akkor ez – ha jól értem – nem a komoly híroldalakra, tudományos művekre vonatkozik, hanem ahogy az emberek egymással bezsélgetnek a kommentszekciókban, fórumokon, egyéb kötetlen helyeken. Ezeken a helyeken viszont nem kell helyesen írni, semmi sem kötelezi rá az embereket, és sokszor nem is volna észszerű minden szabályt betartani, pl. azért, mert nem is tudják az emberek betartani, hiszen sokan nem ismerik őket. Ettől még jogukban áll beszélgetni a neten – az írás mindenkié! "Mindenki másképp csinálja", ki-ki képességei és igényei szerint...

febr. 14. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Magyarországon, meg nyilván több más országban is a helyesírást komolyan veszik, annak szigorú szabályai vannak, melyek nem ismerete stigmatizáló jellegű. Vannak más helyek, ahol ez nem így van. Ha választanom kéne, akkor én utóbbiak mellett tenném le a garast. Hogy akkor mégis miért hülyézem le a rossz helyesírásúakat? Hááát…, mert csak bizonyos hibákat elkövetőket hülyézek le. Mert az ő megbántásuk csak ugyanannyira kellemetlen, mint az, hogy a szemem kifejezetten “megbicsaklik” a különírt igekötőkben főleg akkor, ha az más szófajú is tud lenni, pl. a “meg” kötőszó, vagy az “ugyan” , amit rendszeresen különírnak az “olyan”-tól. De az igazi stupiditás az az “egyenlőre”. Aki “ad magára” , az így írja az “egyelőre” szót, ami - valljuk be - tényleg olyan parasztos kicsit. Mert ugye jártam én gimibe, volt ottan nyelvtanóra, azon meg volt szó hasonulásról vagy miről, nehogy má’ itten is az legyen, én meg ne tudjam!
febr. 15. 10:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!