Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Komplex törtszámok helyesírása...

Komplex törtszámok helyesírása (?)

Figyelt kérdés

Az AkH 293-as pontjában csak ennyit annyit találtam a témával kapcsolatban:

„Ha azonban a tőszámnévi jelzős törtszámnév egészében jelzői szerepű, a két számnevet egybeírjuk, például: az ország kétharmad része, háromnegyed óra múlva”


Na de mi van az ötezerszázkilencvenkettő-hatvanháromezerkétszázhuszonnegyeddel és társaival?


Ilyesféle számokkal kapcsolatban sem az AkH-ban, sem a neten nem találtam semmit, hogy különírjuk-e, kötőjellel írjuk-e, akkor írjuk-e így ha legalább az egyik elem többtagú, vagy legalább az egyik kétezer felett van, stb.


Tudom, nem sűrűn ír le az ember ilyen hosszú törteket betűkel, de azért elméletben jó volna tudni, hogy az egytizenkettedre, kettő()száztizenharmadra, ötvenkettőezernégyszázhárom()kilencszázhatvanötödre is pontosan ugyanaz a szabály vonatkozik-e, mint a háromnegyedre meg a kétharmadra.


A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm.



febr. 26. 01:19
 1/2 A kérdező kommentje:
Az első bekezdésben ottfelejtettem egy oda nem illő „annyit” szócskát, csak most veszem észre.
febr. 26. 01:22
 2/2 anonim ***** válasza:
30%

Nem teljesen értem a kérdésed.

A törtszámokat külön szoktuk írni, például három negyed.

Ahogy idézted is, hogyha (mennyiség)jelzőként szerepel, akkor egybe kell írni.

Tehát az összes többinél is ugyanez a helyzet.

Amivel lehet probléma, hogy így nem lesz mindig egyértelmű, például az általad írt kettőszáztizenharmad a 2/113 és a 200/13 törtek bármelyikét jelentheti (legfeljebb a kontextusból lehet rájönni, melyik-melyik).

De persze ez a gyakorlatban szinte egyáltalán nem kerül elő, így kb. mindegy is, hogyan írjuk.

febr. 26. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!