Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szoktam látni, hogy vannak...

Szoktam látni, hogy vannak akik a kérdőjel elé szóközt írnak? Ez miért van?

Figyelt kérdés

Pl: "Ez miért van ?" Így írják.


Ennek sehogy nincs értelme, nekem még rendesen plussz macera benyomni a space-t hogy ott legyen az a felesleges szóköz. xD


Más kérdésnél, meg weboldalon írják, hogy ez francia eredetű, de ez még mindig nem válasz hogy miért írják bizonyos emberek így. Az lenne a legjobb ha olyasvalaki válaszolna aki így írja, ő csak tudja miért vagy valami. Az én elméletem az, hogy itt magyarban ez a retardáltságot szimbolizálja.



febr. 17. 18:19
1 2
 1/11 anonim válasza:
5%
Ez egy irás jel, amit nem írnak egybe a szavakkal természetesen.
febr. 17. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
67%

Sokféle retardált van. Én már olyat is láttam, hogy valaki kijelentő mondat után kérdőjelet ír.

Amúgy igen, szoktad látni. :D

febr. 17. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
87%

Pl mobilon gépel és használja a szó kiegészítés funkciót. Ez esetben, ha rábök a szóra, akkor a tovább gépeléshez a mobil automatikusan hozzáad egy szóközt. Ha ez a mondat utolsó szava volt, akkor lesz egy szóköz a szó és az kérdőjel között, mert lusta volt visszatörölni a szóközt.

Lehet ezt igénytelenségnek tekinteni, de ne csináljunk már úgy, mintha egy netes fórum vagy a chat diplomamunka szintű nyelvtani helyességet követelne meg.

febr. 17. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 TappancsMancs ***** válasza:
90%

Szerintem is az lesz amit a 3-as írt. Amúgy a franciában tényleg van egy szóköz a mondatvégi kérdőjel előtt, csak hát erősen kétlem, hogy annyira sokan tanulnának franciául. 😊 A spanyolban meg két kérdőjelet használnak, egyet a kérdőmondat elején, mint nyitó kérdőjel fejjel lefelé és egyet a végén amit megszoktunk. Így:

¿Átjössz vasárnap délután? 😊

A franciák meg így:

Átjössz vasárnap délután ?

febr. 17. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:
55%

"Ennek sehogy nincs értelme"


Nem értem, milyen "értelmet" szeretnél neki, egyszerűen rosszul tud valamit... Például van, aki "plusz" helyett "plussz"-t ír, annak sincs "értelme", egyszerűen nem jól tudja, na és, nagy dolog. Én nem gondolnám, hogy ezek a hibák a retardáltságra utalnak (pláne, hogy azt "szimbolizálják"), de ha te úgy érzed...


"írják, hogy ez francia eredetű, de ez még mindig nem válasz hogy miért írják bizonyos emberek így"


Szerintem sem magyarázat... Ilyet írtak? (Hol?) Nem azt írták, hogy ott úgy van, nálunk meg máshogy van?...


"mobilon gépel és használja a szó kiegészítés funkciót. Ez esetben, ha rábök a szóra, akkor a tovább gépeléshez a mobil automatikusan hozzáad egy szóközt. Ha ez a mondat utolsó szava volt, akkor lesz egy szóköz a szó és az kérdőjel között"


Én úgy tapasztalom, az automatikusan odarakott szóközt kitörli, ha egy kérdőjelet teszek utána, legalábbis nálam így van. Nem mindenhol van így? Nálad hogy van?


Azt én sem gondolnám, hogy a francia helyesírás hatása lenne egyesekre, ennek nem sok életszerűsége van (legfeljebb nagyon ritkán egy-egy kivételes esetben).

febr. 18. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
87%

Nem vagyok megszólított, és kötekedni fogok (pirost lehet nyomni máris!).


A magyar szabályok szerint a mondatvégi írásjel valóban mindig ragad. Így helytelen ? Igen.És így? <- így is, mert a pont után kellene egy szóköz.


De ezeket szinte észre sem veszem.

Sokkal jobban zavar a rossz ragozás. -ba/-be nem keverhető -ban/-ben raggal.

Meg az a jelenség is, hogy valaki kihagy betűt. Mien szó ez? Talán nem tudja, hogy milyen vagy mijen a helyes?

Sokszor látok durva hibával leírt szót. Konkrét eset most nincs eszemben, de mondjuk dijó, rádijó. Idegabjt kapok az angol fonetikával írt szavaktól. Pl. a gyros (gírosz helyett). Vagy Canada Kanada helyett.

Meg furcsa tagolásokat. csap os, rend őr. Nagyon nagy feladat az is, hogy mit kell egy szóban írni, és mit kettőben. Megis főztem az ebédet? Ez milyen nyelven van?

Szóval, a legkevésbé rossz a mondatvégi írásjel elé tett szóköz.

febr. 18. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 GLadislaus ***** válasza:
58%

"Ennek sehogy nincs értelme, nekem még rendesen plussz macera benyomni a space-t hogy ott legyen az a felesleges szóköz. xD



Más kérdésnél, meg weboldalon írják, hogy ez francia eredetű, de ez még mindig nem válasz hogy miért írják bizonyos emberek így. Az lenne a legjobb ha olyasvalaki válaszolna aki így írja, ő csak tudja miért vagy valami. Az én elméletem az, hogy itt magyarban ez a retardáltságot szimbolizálja."


Retardáltság? Te négy helyről hagytad el a vesszőt, ahová ki kellett volna tenni. Mégsem tart téged senki retardáltnak. Legalábbis nem ezért.

febr. 19. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:
36%
inkább hat... egy pedig pluszban van... ;-)
febr. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:
49%

#6: "Sokkal jobban zavar a rossz ragozás. -ba/-be nem keverhető -ban/-ben raggal."


ez nem helyesírási kérdés.

ha szóban úgy használja (ebben ugyebár megoszlanak az emberek, de a többség a ban/ben "helyett" általában ba/be-t mond), akkor érthető, ha egy írásbeli beszélgetésben is így tesz (pl. sms, chat, fb-komment, gyk stb.).

a hivatalos levelezés meg a munka, tanulás, tudomány, irodalom stb. más tészta, esélyes, hogy ott nem úgy írja.


"Meg az a jelenség is, hogy valaki kihagy betűt. Mien szó ez? Talán nem tudja, hogy milyen vagy mijen a helyes?"


valószínűleg az esetek többségében tudja, csak viccelődik, mintha "hüjé"-t írna.

az esetek másik, kis részében pedig valószínűleg egyáltalán nem tudja az illető, hogy hogy kell írni, nem pedig a mijen/milyen dilemmából próbál a milyennel "menekülni". (az nagyon ritka lehet, hogy valaki így tesz...)

(vegyük észre, hogy ha valaki tisztán hallás után írja, akkor arra teljesen jó lehet a "mien", hiszen az is ugyanúgy ejtendő, mint a "milyen".)


"Sokszor látok durva hibával leírt szót. Konkrét eset most nincs eszemben, de mondjuk dijó, rádijó."


bizonyára viccelt, aki írta... ez fel sem merül? (persze az adott szövegkörnyezetből, helyzetből lehetne ezt kikövetkeztetni, így "csupaszon" bedobálva nem megyünk vele semmire.)

(viszont ha ezeket a fölösleges j-ket ismered, akkor talán érzed azt is, hogy miért "jó" a "mien" írásmód. :-)


"Idegbajt kapok az angol fonetikával írt szavaktól. Pl. a gyros (gírosz helyett). Vagy Canada Kanada helyett."


akkor hadd kötekedjek én is... :-) (én is elvárom a pirosat! ;-)

ezek nem angol _fonetikával_ vannak írva (vagyis nem az angol _ejtésnek_ megfelelően), hanem angol helyesírással. :-)


"Meg furcsa tagolásokat. csap os, rend őr."


ez milyen tagolás? ha elválasztársól van szó, akkor a csap-os logikus hiba (hiszen szótő+toldalék), a rend-őr pedig konkrétan így választandó el, hiszen összetett szó... :-P


"Nagyon nagy feladat az is, hogy mit kell egy szóban írni, és mit kettőben. Megis főztem az ebédet? Ez milyen nyelven van?"


Teljesen jó magyar nyelven van, bár rossz helyesírással – de teljesen érthető, hogy miért írta így: a "meg is" kifejezetten tapad egymáshoz ejtésben, mondhatni "egybemondjuk" ezért teljesen érthető, ha egy rossz helyesírású ember egybeírja.

Sajnos erre a típusú egybemondásra igaz, hogy a helyesírás teljesen szembemegy az ejtéssel, úgyhogy nem csoda, ha vannak ilyen hibák, mindig is lesznek.

febr. 20. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Bringamanó, attól, hogy mindenhová odaböfögöd, még nem lesz igaz, hogy ezek nem helyesírási kérdések.


"Teljesen jó magyar nyelven van, bár rossz helyesírással – de teljesen érthető, hogy miért írta így: a "meg is" kifejezetten tapad egymáshoz ejtésben, mondhatni "egybemondjuk" ezért teljesen érthető, ha egy rossz helyesírású ember egybeírja.

Sajnos erre a típusú egybemondásra igaz, hogy a helyesírás teljesen szembemegy az ejtéssel, úgyhogy nem csoda, ha vannak ilyen hibák, mindig is lesznek."

Ha te a példa mondatot úgy ejted, hogy "megis", akkor te beszélni sem tudsz helyesen magyarul.

márc. 8. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!