Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nyelvtannácizzák le...

Miért nyelvtannácizzák le azt, aki szóvá teszi, ha valakinek rossz a helyesírása?

Figyelt kérdés
Tehát arra gondolok, hogy nem véletlenül melléüt, vagy elvét egy vesszőt, hanem aki ostoba, suta, buta módon ír. Szerintem hatalmas tiszteletlenség a többiekkel szemben az, ha ostoba, tanulatlan, bugyuta helyesírást tanúsít valaki.
márc. 26. 20:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
24%

Helyesírás az olyan mint a kresz mindenki másképpen értelmezi plusz bejön a generációs valóság.

50-évvel ezelőtt is másképen tanítóták és írták és értelmezték.

márc. 26. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
50%
Szerintem akire azt mondják,hogy nyelvtannáci azt azért mondják, mert mindenbe bele köt abba is ami csak véletlen pl egy elütés ilyesmi
márc. 26. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
50%
Én azokra használom a "nyelvtannáci" kifejezést, akik nem tudják, mely helyzetekben helyénvaló és konstruktív felhívni a másik figyelmét a helyesírási hibákra, és mikor szól az egész pusztán arról, hogy az illető személy szerint nem tudja elviselni mások helyesírási hibáinak látványát és kényszeresen ki kell elégítenie a nyelvőrködési késztetését.
márc. 27. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
65%

Én is nagyon ritkán hívok valakit így, azzal tudja kiérdemelni, ha egymás után több válasznál is beleköt az írásomba, esetleg érdemben nem is reagál, csak a helyesírásra. Vagy amikor konkrétan helyesírás alapján idiótáz embereket.


Szerencsére nem sok ilyet láttam még.

márc. 27. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 BringaManó ***** válasza:
61%

"Tehát arra gondolok, hogy nem véletlenül melléüt, vagy elvét egy vesszőt, hanem aki ostoba, suta, buta módon ír. Szerintem hatalmas tiszteletlenség a többiekkel szemben az, ha ostoba, tanulatlan, bugyuta helyesírást tanúsít valaki."


Mi abban a tiszteletlenség, hogy ha valaki történetesen például ostoba, tanulatlan, bugyuta, akkor a helyesírása is olyan?... :-o Mit tudna tenni ellene? (Segítek: semmit.)

Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy micsoda tiszteletlenség, hogy a púpos ember nem húzza kimagát, ha veled beszél, vagy hogy aki amúgy dünnyög, motyog, hadar, az nem beszél szépen, tisztán, lassan, artikuláltan, amikor veled beszél. Ki vagy te, hogy ilyesmiket vársz el?...

És pláne ki vagy te, hogy még meg is akarod "nevelni" (sőt, ezek szerint edukálni, okosítani is) az embertársaidat, ráadásul a nyilvános megalázás módszerével?... Mi motivál, mit szeretnél elérni? Nyilván nem nseki segíteni, azt nem így csinálja az ember: nem nyilvánosan ecseteli a másik hibáit. Elsősorban a többieket szeretnéd elrettenteni attól, hogy veled ilyen tiszteletlen módon viselkedjenek? Roppant szimpatikus... ("Én egész népemet fogom tanítani", mi? LOL) Vagy csak a világ tudtára szeretnéd adni, hogy mennyivel jobb a helyesírásod, mint másoké? Elárulom, a világ marhára nem kíváncsi rá.


(És hogy miért pont "nácinak" hívják: lehet, hogy ez nem a legpontosabb megnevezés, de kábé mindegy – nyilván valami borzasztóan visszataszítót, megvetendőt, lenézendőt akartak írni... Meg is értem. Valahogy meg kell nevelni az ilyeneket is...)

márc. 27. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
32%
Mert az esetek 90%-ában semmiben sem nehezíti a kommunikációt pár helyesírási hiba, csak a nyeltannáci fontosnak és okosnak érzi magát attól, hogy megmondhatja a tutit.
márc. 27. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
81%

Az nem nyelvtannáci, aki szóvá teszi, ha valakinek kb. minden második szavában helyesírási hiba van, ez nekem is szúrja a szememet, meg kb. minden kicsit is igényes embernek.


Az a nyelvtannáci, aki, ha valakivel vitája van az online térben, nem tudván másba belekötni, elkezdi nagyítóval keresgélni a legkisebb hibát a neki unszimpatikus ember szövegében, és ennek felnagyításával próbálja úgymond lejáratni. Ez akkor a legszánalmasabb, amikor valójában ő tudja rosszul az adott nyelvtani szabályt, ilyennel is találkoztam párszor.

márc. 27. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 BringaManó ***** válasza:
20%

#7: Szerintem az első is. (Sőt, inkább az.)

Miért csak a második?

És egyáltalán: van ezek között éles határ?... Mi az érdemi különbség a között, ha az illető "csakúgy" ekézi a másikat emiatt, illetve ha épp arra használja fel ezt a remek képességét, hogy egy vitában – egy irreleváns dologgal – megpróbálja "hitelteleníteni" a másikat?

Mindkettő lejáratás, mindkettő téves, értelmetlen dolgon alapul, de azért működik, mert a hallgatóság reakcióit is számításba veszi, azoknak "játszik".

Miben látod a különbséget? Más volna a cél? Az egyik esetben szentesíti az eszközt a cél, a másikban nem?

Vagy az egyik célra alkalmas ez a dolog, a másikra nem?

Hogy látod? Mi történik az általad vázolt helyzetekben, mi vezeti a támadót?

márc. 27. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
22%
Maradjunk annyiban, hogy van az a szituáció, amikor adott kérdező lelki problémájához nem az a megoldás, hogy még a helyesírásába is jól beleáll valaki. Ezt érezni kéne valahol. Ettől függetlenül van az az írásszint, ami megértem, hogy kihozza sokakból a nyelvtannácit. Nekem egyszer volt egy ilyen elfajult vitához sokadikként hozzáfűzésem, ami mindössze arról szólt, hogy az alapvető nyelvtani esetek közötti különbségtétel nem helyesírási hiba, és egyetlen egy ember sem az iskolában tanulja, hanem vagy belülről jön neki hároméves kora óta, vagy nem tud magyarul. Ez pedig a gyerek szüleit minősíti, nem az iskolázottságát.
márc. 28. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
34%

Nézd kérdező, te lehet, hogy állandóan ilyen entellektüell' társaságban mozogsz, ahol rettentő fontos a nyelvhelyesség, és vesszők jó helyre való tétele, és a kisujj megfelelő eltartása a többi ujjtól. A hanglejtés és a tónus. És nálatok tiszteletlenségnek számít a nyelvtani hiba.

De az isten szerelmére, ez egy kérdező oldal BÁRKINEK.

Nehogy előírd már, hogy ide csak olyan jöhet kérdezni, aki mindenben, tájékozott, tudja a Google keresőt is használni, és nyelvtanilag is meg kell ütnie egy szintet. Ha ez lett volna az oldal létrehozóinak a szándéka, akkor belépésnél lenne egy nyelvtanteszt, és aki nem üti meg a mércét, az be sem tud regisztrálni. Mint ahogy a tőzsdei kereskedő oldalamon amikor kérelmeztem, hogy 30-szoros tőke-áttétellel akarok kereskedni: mondták hogy semmi akadálya, és elém toltak egy 50 kérdéses tesztet, ahol hármat lehetett hibázni.

De itt nincs nyelvtanteszt a regisztrációkor! Szóval bárki jöhet.

És, hogy miért nevezem a én is nyelvtannácinak ezt a stílust? Mert ha a kérdező az otthon kategóriában azt kérdezi, hogy hogyan cserélje ki a villanykörtét, akkor ne a helyesírásával kötözködjünk már vele. NEM A HELYESÍRÁS VOLT A KÉRDÉS! Érted ugye? A kérdésre figyelj!

Méltóztassál a tudományok vagy a közoktatás topik nyelvi jellegű kérdéseire koncentrálni, ha a nyelvtan a vesszőparipád! És ne vegzáld az egyszerű kérdezőt a nyelvhelyessége miatt! Hagyd már békén őket!

márc. 28. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!