Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Erdészeten vagy Erdészetben,...

Erdészeten vagy Erdészetben, melyik a helyes?

Figyelt kérdés

Meghívóban a megjelölt helyszín "Erdészet" lesz, és bizonytalan vagyok benne, melyik lehet a helyes forma ebben az esetben.

Az Erdészeten vagy Erdészetben?



ápr. 1. 18:57
1 2
 11/16 BringaManó ***** válasza:
43%

#10: Nem vagyok járatos az erdészetben, nem tudom, hogy hogyan szokták mondani. Márpedig itt is a nyelvszokás határozza meg azt, hogy valami így van, vagy úgy van, vagy amúgy nincs. Ha te ismered az ottani szokásokat, akkor köszönöm az információt. (Ez ügyben még várok egy megerősítést.)


Én csak annyit látok, hogy az értelmező szótárban pl. pont egy olyan példa van, amely ellentmondani látszik annak, amit írsz:

[link]

"erdészet [...]

3. (erdészet) Erdő kezelésével, faállományának kitermelésével, ill. újratelepítésével, termékeinek hasznosításával foglalkozó erdőgazdasági üzem. Pl.: A fát a közeli erdészetből szerzik be."


Egyúttal azonban zavarbaejtő is: nem tudom, hogy ebben a példában az erdészet azt az erdőt jelöli, amely hivatalosan az adott erdészethez tartozik, vagy pedig egy olyan üzemet (épületeket, körbekerített telket stb.-t), amelyben az erdészeti tevékenységhez szükséges eszközök, tevékenységek, épületek vannak...


Gyanítom, hogy az itteni kérdés esetében az utóbbira utal az, hogy "a Szombathelyi Erdészetben lesz".


Lehet, hogy a "jogi személynek" is ilyesmi neve van (persze kiegészítve Zrt.-vel, esetleg egyebekkel), de ez mindegy is: szerintem teljesen életszerű – más cégnevek esetében is –, hogy a cégnek az épületét, területét, telephelyét is ugyanúgy a cégnévvel illetjük, és simán mondhatunk olyat, hogy "elhoztam az Akármilyen Minisztériumból a leselejtezett székeket", "bemegyek az OTP-be", "meghallgattam egy előadást az Akadémián", stb.

ápr. 8. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
83%

#11 Túlbonyolítod a kérdést.

Küldök neked egy e-mailt (vagy ímélt), hogy "A buli a Szombathelyi erdészetben lesz."

Őszintén, szerinted ebből kiderül, hogy hová kell menned, ha részt szeretnél venni a bulin???

ápr. 9. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
11#: Szerintem kiderül, igen. Mert amikor odaérsz, pl Google Map által, akkor egy nagy parkoló fogad és rögtön az épület, ami mellett van a park kialakítva, ahol lesz. Nem favágás vagy ilyesmi. Aki nem talál oda, az világtalan.
ápr. 9. 09:27
 14/16 BringaManó ***** válasza:
73%

#12: "Túlbonyolítod a kérdést."


Hát az sajnos simán lehet, előfordul velem... 😅😂


"Küldök neked egy e-mailt (vagy ímélt), hogy "A buli a Szombathelyi erdészetben lesz."

Őszintén, szerinted ebből kiderül, hogy hová kell menned, ha részt szeretnél venni a bulin???"


Bocsánat, de te viszont teljesen félrementél, a kérdés egyáltalán nem erről szól. Ebből az infóból néhányan talán megtudják (mert voltak már ott rendezvényen), de a többség nem tudja meg, ez ahhoz nem elegendő – de ez nem is dolga ennek a félmondatnak. Oda fogják írni címet is, vagy a GPS-koordinátákat, vagy az odajutás módját. De ez itt nekünk irreleváns.

A kérdés itt csak az volt, hogy erdészetEN vagy erdészetBEN.

ápr. 9. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Én írtam a #7 választ.

Köszönöm a zöldeket, de igazából már amikor elküldtem, egyből elkezdtem azon gondolkodni, hogy biztos-e, hogy igazam van...

Mivel a valamilyen módon érintettek (a helyzetet ismerők) számára talán ebből is kiderül, hogy hová kell menni. Még ha nem is annyira pontos a helymeghatározás, de talán nem helytelen a Szombathelyi Erdészet, ha mindenki így emlegeti a központi telephelyet, és a meghívottak számára nyilvánvaló, hogy konkrétan hol lesz az esemény.

Nekem az egykori munkahelyem jutott eszembe, amit lánykorában ... Megyei Húsipari Vállalatnak hívtak. Ha abban az időben valami rendezvényt szerveznek, és azt írják, hogy találkozunk a Húsipar előtt, akkor ez is helyes lett volna. És nem csak helyes, hanem még nyilvánvaló is, annak ellenére, hogy két telephely kb. 7 bejárata jöhetett volna szóba, de ilyen megfogalmazás esetén kizárólag a főbejáratra gondolt volna mindenki.

ápr. 9. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 BringaManó ***** válasza:
#13: (bocs, nem akartam ismételni, csak mikor írtam, akkor még nem láttalak)
ápr. 9. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!