Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Pontosan mikor kell vesszőt...

Pontosan mikor kell vesszőt tenni egy mondatban?

Figyelt kérdés
Miért van az, hogy az emberek a névutók és kötőszavak után vesszőt szeretnek tenni? Attól, hogy így hangsúlyozunk, még nem kell odaírni. Tudtommal felsoroláskor és összetett mondatba kell a vessző. Pontosan mikor kell?
2008. jan. 10. 14:58
1 2
 11/19 anonim válasza:
79%

Azért azt nem mondanám, hogy első osztályban kellene ezt elsajátítani. Akkor még csak a betűket tanulják! Inkább hatodik vagy hetedik osztály környékén.


Egyébként meg még a tanárok is rosszul tanítják. Nekünk tizenegyedik osztályban is többször mondta a nyelvtantanár, hogy a hogy előtt mindig van vessző, ami nem igaz, mert azért van egy pár kivétel.

2016. jan. 9. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 BringaManó ***** válasza:
80%

Na, ráadásul az "egypár" meg egybeírandó, ha 'néhány' értelemben használod... ;-)


Egyébként a nyelvtani ökölszabályok már csak ilyenek:

mindig úgy tanítják a gyerekeknek, hogy "mindig így-meg-úgy van" – de közben azért mindig van kivétel. :-)

(OK, persze hogy* ez alól is van kivétel. ;-)


* igen, vessző nélkül! tudtad?

2016. jan. 9. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 Zoltan Szeman válasza:
100%

Rettenetes zavaró... Hogy micsoda? Idézek az egyik korábbi válaszból, a helyesirási szabályzatból:


243. Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól.

a) A tagmondatok határán a vessző mindig kiteendo, akár van kötoszó, akár nincs...


249. Az egymásnak alárendelt mondatrészek közé általában nem kell írásjelet tenni.



Grécsi László legyen, aki ezt a látszólagos ellentmondást meg tudja magyarázni nekem...

2017. okt. 18. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 Zoltan Szeman válasza:
100%

Egyszer hallottam egy elég furcsa alkalmazási szabályt, de úgy tűnik, 90%-ban igaz.


"Oda kell vesszőt tenni, ahol élőszóban azt mondanád,'ba...meg'!"

2017. okt. 18. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 BringaManó ***** válasza:
100%

a "látszólagos ellentmondásról":

szerintem kevered a mondatrészt és a tagmondatot.


a szabályt én is hallottam, és bármennyire is berzenkedik ellene a jól nevelt(nek látszani akaró) énem, fájdalmasan működőképesnek tűnik... :-)

2017. okt. 18. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Zoltan Szeman válasza:
100%

Akkor nekifutok még egyszer:


243. Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól. - Ez azt mondja, hogy ÁLTALÁBAN



a) A tagmondatok határán a vessző mindig kiteendo, akár van kötoszó, akár nincs... - ez pedig azt mondja, hogy MINDIG


249. Az egymásnak alárendelt mondatrészek közé általában nem kell írásjelet tenni. - ez esetben pedig sokszor (bár nem mindig) helyesnek tűnhet a vessző.



Nem kevertem össze őket, csak nem választottam szét elég élesen, igy egybeolvadt az egész. Elnézést, az én hibám volt.

2017. okt. 19. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 BringaManó ***** válasza:
100%

Semmi gond! (Én azt hittem, a két szabálypont között vélsz ellentétet látni.)


Nos, javaslom, hogy beszéljünk inkább az aktuális szabályzatról, abban ez a 244. és 250. pont:

[link]

[link]


A 244.-ben a), b), c)-ben leírja, hogy mikor kell "mindig" – illetve c)-ben arról is megemlékezik, hogy a "több mint" mikor nem tagmondathatár –, a D9-ben viszont már van egy "rendszerint", ugyanis "Nem hibás azonban az sem, ha a kiejtésbeli tagolást követve akár csupán a hogy elé, akár a kapcsolat mindkét tagja elé vesszőt teszünk."


A 250.-ben hasonlóan: a): "nem teszünk", b): "nem teszünk", a c)-ben azonban már csak "többnyire nem": "Ha azonban az igeneves szerkezet szinte külön mellékmondatnak érződik, vagy hátravetve a mondathoz lazán kapcsolódik, célszerű vesszővel elkülöníteni"


Remélem, így érthető.

(Nálad az általános bevezetések után csak egy-egy, annak – látszólag! – ellentmondó felsorolási pont állt.)

2017. okt. 19. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

Okos diák nem hisz el mindent a tanárnak, hanem utánanéz, gondolkodik.

Persze ha van mivel. Ha nincs elég ész, akkor ír, ahogy tud. A helyesírásából mindenkinek kiderül, mennyire okos, és milyen ember.

A kérdezőnek pl. nagyon jó a helyesírása, sőt a vesszőhasználata is. Úgyhogy minden rendben.

A szabályzatban kell megnézni, mikor kell vessző, felsorolni egy földi halandónak elég kemény feladat lenne.

2018. jan. 14. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%
A helyesírásról ne magyartanárt kérdezzetek, mert a magyartanárok egy részének semmi érzéke nincs a helyesíráshoz (azaz a kemény logikához), hiszen humán beállítottságú, ész nélkül olvassa a könyvek garmadáját.
2018. jan. 14. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!