Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Szia" nyelvtani mozgalom!...

"Szia" nyelvtani mozgalom! Csatlakozol?

Figyelt kérdés

Avagy töröljük már el végre a tetszikezést, és a tegeződjünk mindenkivel. Sokkal lazább és közvetlenebb, barátibb!


..és eltűnnének az ilyen mondatok:

Mennyire erősen tetszik a Mariska néninek a lábának fájnia? Hogy tetszik a Mariska néninek lennie?


Ki csatlakozik ehhez a mozgalomhoz?


2010. dec. 22. 10:27
1 2
 1/14 Saten ‫҉ ***** válasza:
57%

Én nem, szerintem ez alap dolog... Szegény Mari nénit kezeljem úgy mint a haverom?...

Csávan Marcsibéjbi! Meg van a csülköd te r1banc? Mi van veled nyomjad a rizsát. Azért ez elég durva lenne :P

2010. dec. 22. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
73%

"Csávan Marcsibéjbi! Meg van a csülköd te r1banc? Mi van veled nyomjad a rizsát."


Ennek semmi köze a tegeződéshez, ez ordenáré - kortól függetlenül.

"Szervusz, Mari néni! Hogy van a lábad, fáj még? Hogy vagy, mesélj magadról." - ezt így is lehet!

2010. dec. 22. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
85%
Tegeződve is lehetsz illemtudó, és magázva is elküldhetsz valakit melegebb éghajlatra.
2010. dec. 22. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
91%

Mielőtt nyelvtani mozgalmat indítasz, érdemes lenne egy kicsit elmélyedned benne.

Magázódni nem csak "tetszikezve" lehet, sőt ilyen mondatokat, mint amit te írtál, még soha senkitől nem hallottam.

"Mennyire erősen tetszik a Mariska néninek a lábának fájnia? Hogy tetszik a Mariska néninek lennie?" (Ezek szórendileg sem stimmelnek, de még az alany- állítmány sincs bennük egyeztetve....)

Ezt tegeződés nélkül így is meg lehet kérdezni: Hogy van ma, Mariska néni? Hogy érzi magát, Mariska néni?

2010. dec. 22. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:
69%

Én biztos nem. Ha egy nálam idősebb ember felajánlja a tegeződést, utána mehet a dolog.(persze csak miután megittuk a pertut :D)


Amúgy meg. Ha egy nyelvtani mozgalmat próbálsz népszerűsíteni.. miért nem például egy ilyet:


Unod már a:"Fel van borulva a biciklid" típusú mondatokat?


Mondd ki helyesen! Felborult a biciklid!


pl...

2010. dec. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
57%
Saten: "Meg van a csülköd te r1banc?" Ez nagyon jó :DDD
2010. dec. 22. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
81%

Vicces lenne hivatalos helyen:

- Szia, bíró úr! Ártatlan vagyok!

- Szevasz, biztos úr! Mi a gond?


De még az is fura volna, hogy bemész egy üzletbe mondjuk 20 évesen, és az 52 éves eladónénit lesziázod. Miért nem jó az, hogy "Jó napot kívánok, adna egy fél disznót?"


És különben is. Engem ne tegezzen le az ellenőr a buszon, mert nem vagyunk haverok. Ne tegezzen le a rendőr sem igazoltatáskor, és a többi. A magázás egy nagyon hasznos dolog, és tetszikezés nélkül is kiválóan működik.

2010. dec. 22. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
75%
Angolban nincs magázódás, költözzön angol nyelvterületre, akinek nem tetszik.
2010. dec. 22. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
88%

Am angolban se mindegy h Hi! How are you feelin?

Vagy: Good morning Miss Teacher! How are you today?

2010. dec. 22. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
75%

Én nem értek vele egyet.


Azzal, hogy magázok valakit, mutatok felé egyfajta tiszteletet, és egy kicsit távolságtartó vagyok vele (hiszen nem állok le bratyizni mondjuk a főnökömmel, az orvossal, vagy azzal akit épp akkor ismertem meg). Néha tényleg túlzásba lehet vinni a magázódást, de szerintem bizonyos helyeken, bizonyos helyzetekben szükség van rá.


Ha valakit tegezhetek, akkor az már egy közvetlenebb viszont jelent.


Én így gondolom, de nem akadályozom meg a mozgalmadat. :D

2010. dec. 22. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!