Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hsz=hozzászólás Ha toldalékolo...

Hsz=hozzászólás Ha toldalékolom a rövidítést, akkor hsz-hez, vagy hsz-hoz? Valaki írja le az ide vonatkozó szabályt

Figyelt kérdés
2011. jan. 15. 21:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

hoz.

hozzászóláshoz

hsz-hoz


A szabály pusztán annyi, hogy nem ismerek olyan embert aki felolvasva így, hogy "háeszhez" megértené miről van szó... :P

2011. jan. 15. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Inkább "hsz-hoz".
2011. jan. 15. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

tuti hogy "hoz"

úgy mint a kg -> nem kg-hez hanem kg-hoz (kilogrammhoz)

2011. jan. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Én is úgy gondolom, hogy hsz-hoz. Én legalábbis a szakdolgozatomban hasonló esetben így írtam: kolecisztokininnel = CCK-nel (és nem CCK-val).
2011. jan. 15. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Szerintem hsz-hez. Akkor miért OTP-hez és miért nem OTP-hoz?

Vagy miért MTK-ban és miért nem MTK-ben?

2011. jan. 15. 22:32
 6/14 anonim válasza:
84%
mert ezek már olyan elterjedt rövidítések, h úgy használjuk, mint a rendes szavakat
2011. jan. 15. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
pontosan, a mozaikszó már egy külön kategória
2011. jan. 15. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Hsz-hoz lenne szerintem is a helyes, de én reflexszerűen a másikat használom, és ha mástól hallom, akkor is rögtön értem, míg a hsz-hoznál el kell azért gondolkoznom, miről beszél.
2011. jan. 15. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem pedig hsz-hez is jó, mert én bizony magamban szoktam "háesz"-nek olvasni!
2011. jan. 15. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Más a rövidítés, és más a mozaikszó toldalékolásának a szabálya.

Ha egy alakulat rövidítés, mint pl. a hsz, akkor a toldalékot kötőjellel kapcsoljuk, és olyan formában, amellyel a teljes, nem rövidített alakhoz kapcsolódnak. Attól, hogy magamban, vagy kisebb csoport tagjaként a rövidített alakot ejtem ki (háesz, kágé, péel stb.), a leírt alaknak nem ezt kell követni.

A mozaikszók közül a betűszókhoz (OTP, MÁV, NATO stb.) szintén kötőjellel kapcsolódik a toldalék, de ezek esetében nem az eredeti, általában nagyon hosszú alak számít a toldalékolásnál, hanem a rövidített forma. Nem változik meg nagybetűs írásmódjuk akkor sem, ha melléknévképzőt (-i) kapnak, és a mozaikszók esetleges utolsó rövid magánhangzója nem nyúlik akkor sem, ha kiejtve igen (pl. ELTE-re, NATO-nak stb.).

2011. jan. 16. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!