Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hsz=hozzászólás Ha toldalékolo...

Hsz=hozzászólás Ha toldalékolom a rövidítést, akkor hsz-hez, vagy hsz-hoz? Valaki írja le az ide vonatkozó szabályt

Figyelt kérdés
2011. jan. 15. 21:45
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

A magyar helyesírás szabályaiban a 280. és a 286. szabályok vágnak ide. A 2002-es tizenkettedik kiadást idézem.


280. A rövidítésekhez, jelekhez stb. a toldalékokat kötőjellel kapcsoljuk. Ilyenkor ezek mindig olyan alakjukban járulnak a rövidítéshez, jelekhez stb., amilyenben a kiejtett formákhoz kapcsolódnának; tehát tekintetbe vesszük az illeszkedés és a hasonulás törvényeit, valamint kiírjuk az esetleges előhangzót is: u.-ban (= utcában), Ft-ot, Ft-tal (= forintot, forinttal), ker.-nek (= kerületnek), ÉK-en (= északkeleten), K-ot, K-mal (= káliumot, káliummal), m²-enkét, m²-es (= négyzetméterenként, négyzetméteres), °C-on, °C-kal, °C-os (= Celsius-fokon, Celsius-fokkal, Celsius-fokos) stb.


286. A mozaikszókhoz a toldalékokat olyan formában fűzzük, amilyet a kiejtett hangalakjuk megkíván; tehát ennek alapján vesszük tekintetbe az illeszkedés és a hasonulás törvényeit, továbbá kiírjuk az esetleges előhangzót.

a) A betűszókhoz a toldalékokat kötőjellel kapcsoljuk: a BKV-nál, a MÁV-ot, az ENSZ-szel, a tsz-szel, tbc-s, tv-zik (v. tévézik), DNS-sel; stb. – A csupa nagybetűvel írt betűszók alapalakjukat melléknévképzős formájukban is megtartják: ENSZ-beli, MAFC-os, TDK-s stb. – A csupa nagybetűvel írt tulajdonnévi betűszók végén írásban nem nyújtjuk az a, e, o-t: az MTA-nak, az ELTE-n, az ETO-hoz stb. (Vö. 29.)

b) A szóösszevonásokhoz a toldalékot kötőjel nélkül kapcsoljuk: a Röltexszel, az Alitaliánál; gyesen (van), (a) trafója, telexszel, telexezünk; stb. De értelemszerűen: a Keravill-lal, az Elzett-től stb. (Vö. 94.) Hasonlóképpen a betűk nevével kiírt közszói betűszókhoz: tébécés, tévézik, stb. – Ha a tulajdonnévi összevonásokhoz melléknévképzőt kapcsolunk, a létrejött szót kisbetűvel kezdjük: mavados, helirbeli stb. – A kisbetűs testű szóösszevonásokban megnyújtjuk a toldalékok előtt az a, e, o-t: stukák, a Hungexpónál stb.


Tehát az a kérdés, hogy a hsz. rövidítés vagy mozaikszó. Szerintem inkább rövidítés, tehát a hsz.-hoz, hsz.-sal stb. a helyes, de ennek eldöntését a bölcsészekre bízom. Nekem, hülye kockának, csak annyi adatott, hogy elő tudok venni egy könyvet.

2011. jan. 16. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim válasza:
MTK=Magyar Torna KlubBA- MTK-ba- akárhogy nézem nem lehet mtk-be : S
2011. jan. 23. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
MTK=Magyar Testgyakorlók Köre...
2011. jan. 24. 13:03
 14/14 anonim ***** válasza:

Minek ide helyesírási szabályzat és 20 félrebeszélés..

Ha a hsz-et hozzászólásnak olvasod, akkor hsz-hoz, ha pedig háesznek olvasod, akkor hsz-hez.

Ilyen egyszerű. Arra pedig nincs szabály, hogy hogy kell olvasni. Úgy is mondhatnám, hogy ha úgy írod, hogy hsz-hez, akkor "háeszhez"-nek kell olvasni, ha úgy írod, hogy hsz-hoz, akkor "hozzászóláshoz"-nak. Mivel nincs széleskörben elterjedve ez a rövidítés, ezért szabály sincs rá.

2017. szept. 24. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!