Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy elemezzük, és jellemezzük...

Hogy elemezzük, és jellemezzük az "óva int" kifejezést?

Figyelt kérdés

Valaha tudtam, de már elfelejtettem. Nem a szófajára vagyok legfőképp kíváncsi, hanem hogy melyik hogy viszonyul a másik szóhoz. (Lett egy kis vita, hogy létezik-e olyan szó egymagában hogy "óva" egy játék során.)

Szerintem nem létezik külön az "óva", csak az int-tel. Kérlek írjatok, és indokoljatok!

Előre is köszönöm!


2011. jan. 30. 17:27
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem biztos, az, amit írok, de az én meglátásom szerint így van. Az óva az óvni szóból származik, és szerintem ez egy határozói igenév lenne, de valamiért nem úgy írjuk, hogy óvva, hanem az egyik v kiesett.

Ha nem érthető, amit leírtam, egy korábbi kérdésben megtaláltam ugyanezt szakszerűbben megfogalmazva: "Azért írjuk egy vével, mert a szótő az ó-. Az óv szónak ugyanis régies alakja volt az ó (ami nemcsak régit jelent), de kb. a 19. században eltűnt.

Tehát az óva int akkor keletkezett, amikor még használatos volt az ó szó, és ehhez kapcsolódott a -va határozóiigenév-képző.

Ugyanígy csak az ó szerepel az óhatatlan(ul) szóban is."

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__364764..

2011. jan. 30. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A mai óv igének létezett egy olyan alakja, ami egytlen ó betőből állt. A v hang csak töltelékhang volt, ami ragozáskor ékelődött a rag és a szőtő közé, mint amikor egy főnév és a -t tárgyrag közé ékelődik egy plusz betű, hogy ki lehessen ejteni. (Pl rét + t nem rétt, hanem rétet.)

Az óva int valójában egy olyan kifejezés, és ma már az óva nem igazán használatos ezen a kapcsolaton kívül. De ez nem jelenti azt, hogy ez nem szó. Sőt én még azt is megkockáztatnám, hogy a szókapcsolaton kívül is helyes, bár én ekkor az óvva (mai) alakot választanám.


Szerintem meg kell nézni a játékszabályt, ha tiltja állandósult kapcsolatok egy tagjának használatát, akkor inkább nem szabályos, de ha nem tiltja, akkor miért ne. Végülis az is egy zsó.

2011. jan. 30. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!