Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kékvérűek? Honnan ered?...

Kékvérűek? Honnan ered? (Inkább nyelvtan, mint helyesírás. )

Figyelt kérdés
Az lenne tehát a kérdésem, hogy a nemesekre használt "kékvérű" kifejezés honnan ered és mi a története?
2011. febr. 6. 20:53
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Kasztília régi és büszke arisztokrata családjai használták kérkedés gyanánt, miszerint ők tiszta születésűek voltak, és semmiféle kapcsolatban nem álltak a mórokkal és zsidókkal.


Ennek jeleként emlegették, hogy az ő ereikben folyó vér kékebb, mint az idegeneké. Ennek egyszerű magyarázata volt: fehérebb bőrük miatt tűnt még kékebbnek a vér árnyalata, amit ők tiszta eredetük csalhatatlan jeleként értelmeztek.


A vér színe egyébként világosvörös a vénákban, és sötétebb az artériákban, ám Európa ősi mezőgazdasági társadalmaiban a felső osztály tagjainak fehérebb volt a bőre, hisz nem voltak annyit napon, mint a dolgozó osztály, akinek viszont cserezettebb volt a bőre. Ezért is alakulhatott ki ez az elképzelés.

2011. febr. 6. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ!
2011. febr. 6. 21:01
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Pont fordítva, az artériákban világos a vér, mert oxigéndús, a vénákban sötét :)
2011. febr. 6. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
14%

"Kékvérű" : a nemesek voltak, mert ezüst evőeszközökkel ettek, ettől tünt kékesnek a vérük...


Nézz utána google-n.

2011. febr. 6. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
43%
Előző: ekkora marhaságot régen olvastam. Inkább te nézz utána a google-n.
2011. febr. 7. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
2011. febr. 7. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

Véleményem szerint mindekettő igaz, becsatolok egy írást, ami részletesebben kifejti.

Az ezüst-kolloid túlzott szedése valóban kékes árnyalatú bőrt eredményez, amit könnyű elérni ezüsz pohárból ivással, ezüst tányérból ezüst étkészlettel való evéssel. Ez egészen biztosan csak a nemesek kiváltsága volt a múltban.


[link]

2011. aug. 1. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 mrtechnikus válasza:
Az egyszerű halandók mint mi a vérünk fém alapú és ezért vörös nekik réz alapú melynek oxidja kékes zöldes
2014. jan. 9. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:

fémalapú a vérem, és a réz nem fém.


ma sem keltem föl hiába (pontosabban nem feküdtem még le), köszönöm.

2014. jan. 10. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 mrtechnikus válasza:
vas alapúra céloztam!
2014. jan. 20. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!