Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írom helyesen és miért?...

Hogy írom helyesen és miért? A Sínai-hegyi vagy a sínai-hegyi?

Figyelt kérdés
Én a másodikra szavaznék, de többen állítják, hogy az első a jó, csak nem tudom, miért.
2011. okt. 5. 23:43
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Az első. Az ösztönöm súgta.
2011. okt. 6. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
55%
A második. A magyarhelyesiras.hu súgta. :D
2011. okt. 6. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
0%
Ha az "eredeti" tulajdonnév része egy szó, akkor kisbetű lesz melléknévként. (gellért-hegyi) De ha több szó, akkor marad nagybetű. (Szent György-hegyi)
2011. okt. 6. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
77%

Nagy S-sel kell írni. Megérzések, kétes helyesírás-ellenőrzők és téves magyarázatok helyett alább az indoklás.


Mindig azt kell nézni, hogy az előtag tulajdonnév-e. Ha igen, az -i képzős változatnál is megmarad a nagybetű (pl. János-hegyi, Gellért-hegyi, Margit-szigeti stb.), egyéb esetben kisbetűvel kezdjük a kifejezést (budai-hegységi, szentendrei-szigeti, tihanyi-félszigeti stb.). Tehát nem igaz, amit az előttem hozzászóló írt, mert a "Gellért-hegyi" igenis nagybetűs.


Jelen esetben az a kérdés, hogy a Sínai tulajdonnév-e. Az i végződés kissé zavaró, de mivel angolban is ott van (Sinai Peninsula), ezért egyértelmű, hogy nem képzőről van szó, azaz a Sínai tulajdonnév. (Eredetére vonatkozóan többféle magyarázat létezik: a fogat jelentő Sináj szóból, Szin holdisten nevéből és a héber Szeneh szóból egyaránt származhat.)

2011. okt. 6. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 Andizsuzsi ***** válasza:
47%
Előttem író! A fejtegetésed helyes, bár bonyolódik annyival, hogy akkor igaz, ha mint földrajzi helyet jelöljük. Ha pl. a Margitszigetet, mint budapesti városrészt, akoor kisbetűs lesz. VISZONT! A sínai-hegyi a magyar helyesírási kéziszótár szerint kisbetűs. Valószínűleg nem az angol alakot veszi alapul.
2011. okt. 6. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Andizsuzsi!


Én most csak a kötőjeles földrajzi nevekről írtam, az egybeírandó városrészek más tészta, azok mindig kis kezdőbetűt kapnak -i képző esetén.


Egyébként a Sínainál nem az angol alakot vettem alapul, az csak támpontként szolgált ahhoz, hogy megállapítsam, tulajdonnév-e az előtag.


Egyébként megdöbbentett, amit írtál, hogy a magyar helyesírási kéziszótár szerint kisbetűs a sínai-hegyi kifejezés. Ez tökéletesen ellentmond a szabályzatnak. Úgy néz ki, találtunk egy újabb esetet, amikor a szabályzat és a kéziszótár ellentmond egymásnak. (Egy másik példát mutat be az alábbi cikk: [link] .) Gondolom, ilyen esetekben a szabályzat az "erősebb".

Mindenesetre ha jönne egy nálam okosabb ember, aki meg tudja indokolni, miért kisbetűs a sínai-hegyi, sínai-félszigeti stb. kifejezés, akkor nagyon hálás lennék.


Üdv:

A Korr-Rektor

2011. okt. 6. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

Kedves Korr-Rektor!


Nem vitatkozni akartam veled, csak azt írtam le, hogy mit találtam a helyesírási kéziszótárban (Akadémiai Kiadó). Azt nem állítom, hogy az a helyes, de mindenesetre ez van benn. Üdv. Andizsuzsi

2011. okt. 6. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
Én sem vitatkozni akartam, sőt köszönöm az infót. Ennek mindenképp utána kell néznem mélyebben is.
2011. okt. 6. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. De ha még i-re is végződik eredetileg, akkor is lehet kisbetűs, mert pl. a Muhinál történt csatát is muhi csataként emlegetjük...
2011. okt. 7. 07:11
 10/27 anonim ***** válasza:
100%

A muhi csata azért kisbetűs, amiért a mohácsi csata is. A különbség mindössze annyi, hogy a Muhi szónál nem jelenik meg az -i képző, csak a kezdőbetűje változik kicsire. További példák: dunakeszi lány, helsinki olimpia, zamárdi nyaraló stb.


A Sínai szónál nincs -i képző, nem a Sína szóból ered a kifejezés. Más nyelvekben is ilyen és ehhez hasonló formákban (szináj, szina stb.) szerepel a félsziget és a hegy neve.

2011. okt. 7. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!