Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mitől függ az, hogy a mondatba...

Mitől függ az, hogy a mondatban az 'és' szócska elé kell-e vessző?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 14. 08:26
 1/4 anonim ***** válasza:
2%
Én úgy tudom az és szó elé sosem kell vessző. Épp azért, mert az és az helyettesíti a vesszőt, tehát akkor nem kell az is az éssel meg van oldva a mondat további folytatása.
2009. ápr. 14. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Azonos mondatrészek esetén felsoroláskor nem kell vessző: Vegyél almát, barackot és körtét. Két tagmondat között kell, de néha nehéz eldönteni, hogy valami tagmondat-e vagy felsorolás. A helyesírási szabályzat is engedélyez ebben bizonytalanságot. Minden edényt elmosott, és még mindig talált újabb mosogatnivalót.
2009. ápr. 14. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Vessző: felsorolásnál és összetett mondatok részeinek szétválasztásánál kell.

És: felsorolásnál vessző helyett.


Leegyszerűsítve ennyi, a bővebb választ előző válaszoló adta meg- teljesen pontosan.

2009. ápr. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
87%

Onnan tudod legegyszerűbben kideríteni, hogy újabb tagmondat -e, hogy ha behelyettesíted egy másik kötőszóval (de, vagy, tehát, vagyis, etc), akkor értelmes mondatot kapsz. Nem biztos, hogy ugyanazt az értelmet, de értelme lesz, ez biztos.

Pl.:

El kellett mennem érte, és hazahoztam. -> El kellett mennem érte, de hazahoztam. - Bugyuta példa, de érthető.

A felsorolást meg meg tudod különböztetni a többitől:

"Ez a táj csendes, zöld, kies és lakatlan."

2009. ápr. 14. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!