Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írják manapság a személy...

Miért írják manapság a személyes névmást oly sokan nagy kezdőbetűvel?

Figyelt kérdés

Talán nem csak az én szememet csípi az a viszonylag új szokás, hogy igen sokan a személyes névmásokat, sőt, azok ragozott alakjait is nagy kezdőbetűvel írják, ahogy helyes az több idegen nyelv esetében, de nem a magyarban.

Bizonyos esetben, ha megkülönböztetett tisztelettel beszélünk valakiről, én is helyeslem a nagybetűs írásmódot, de ha épp az édesanyjába küldjük az illetőt néhány nem túl hízelgő jelző kíséretében, tegyük már azt kisbetűvel (különösen ha a mondatkezdő nagybetűt meg rendszeresen elviszi a cica).

Hab a tortán az E./1. nagybetűje, az elkövető egoizmusa üvölt belőle, holott lehet, hogy próbál modoros lenni.


Te hogy írod?


2011. jún. 2. 21:40
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, örülök, hogy nem vagyok egyedül a véleményemmel, mert már-már kezdtem azt hinni,hogy én vagyok a bunkó, csak mert igyekszem a helyesírás szabályai szerint, és nem egy hülye divat szerint leírni a mondandómat.
2011. jún. 3. 23:19
 12/26 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, adott levelekben például kifejezetten a nagybetű az illendő. Pl. Tisztelt xy! Azzal a kéréssel fordulok Önhöz...

Persze lehet, hogy én értem félre a kérdést.

2011. jún. 4. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
A levelekbeli önözés egy teljesen más tészta, annak spéci szabályai vannak.
2011. jún. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

ma 11:36:

Igen, kissé félreértetted a kérdést. Amiről te (sőt: Te) beszéltél, az a megkülönböztetett tisztelet jele. Ezzel szemben széltében terjed az Interneten az a járvány, hogy minden személyes névmást, legyen bármilyen helyzetben, nagybetűvel írnak egyesek. Ez nem tévesztendő össze a tényleges tiszteletből fakadó nagybetűzéssel (pl. vannak még olyan fórumok, bár leginkább csak archív formában, ahol az első belépő, az "új fiú" automatikusan nagybetűzte a vele éppen beszédbe elegyedő személyt, mutatván, hogy nem a megbecsülés hiánya vezeti vitára, hanem az érvek különbsége).

Valóban a megkülönböztetés ereje veszik el, és valóban a legidegesítőbb a nagybetűs "Én". Ám ezt nem tudom pontosan eldönteni: ez önzésből fakad, vagy eleve a rossz helyesírást vette át, és alkalmazta? (Vagyis azt látta, ez a netikett, hogy nagybetűzik; vagy képes különbséget tenni "Ő" és "ő" között, tudja is a szabályt, de szánt szándékkal, saját fontosságának kiemelése érdekében nagybetűzte?)

2011. jún. 4. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
54%

Én is szoktam nagy kezdőbetűvel írni..., de nem azért mert "okoskodnék", vagy hogy előadjam magam...-,-'

Egyszerűen arról van szó, hogy megtisztelem a másikat...!

Mert olyan, mintha a nevét mondanám/írnám.

Szerintem inkább ezt csinálja valaki, mint az ellenkezőjét, mikor még a nevét is kis kezdőbetűvel írja le...

Hozzátenném, hogy általában a hozzám közelálló embereknek szoktam nagybetűvel írni, tehát nem mindenkinek. Viszont nem tartom azokat bunkónak, akik meg nem úgy írják...

Nyugodtan lehet emiatt lepontozni...

2011. jún. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
39%
Hozzátenném, hogy az "én" meg "velem" szavakat mindig kicsivel írom:D Mert arról nekem is jut eszembe, hogy aki így írja, az egocentrikus:D
2011. jún. 4. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
A másik "kedvencem", amikor az ünnepek nevét is nagybetűvel írják.
2011. jún. 5. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

jönnek majd még a hónapok és a napok is

angol, német mind így írja

2011. jún. 5. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
Az lesz az igazi amikor már a szóközöket is a shift lenyomásával fogják írni _ :D
2011. jún. 5. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de én nem tartom jónak. Pont úgy gondolom, mint a 09:29-es válaszoló. Nem értem, miért kellene sértőnek éreznem, ha a levelem címzettjére utaló névmást kisbetűvel írom, sőt, azt sem, amikor egy nekem szóló levélben ugyanez kisbetűvel van írva. Vagy lehet, hogy én vagyok nagyon más, hogy nem érzem magamat jobban megtisztelve ettől. Bár azt sem tartom jónak, hogy az "ön"-t naggyal írják, de sokan elvárják, ezért állandósul. Németül naggyal írják, de ott azért van nyelvtani jelentősége is(ne a mondat közepén jöjjünk rá, hogy nem "ők" csinálják); angolul meg az "I"-t nagybetűvel írják(csak azt), mégsem tűnnek egoistábbnak másoknál. Ez meg magyar, itt a tulajdonneveket írjuk nagybetűvel.
2011. jún. 9. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!