Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szerintetek, helyes ez így?

MaXXeGee kérdése:

Szerintetek, helyes ez így?

Figyelt kérdés

Egy nyelvtan könyvben találtam az alábbi mondatot, ami az érettségire készít fel.

"Az alaptagnak logikailag és nyelvtanilag alá van rendelve a másik tag."

Engem a magyar tanárom még általánosban mindig azzal cukkolt, hogy : "Igen, a macskád meg fel van mászva a fára és le van lógva a farka, igaz?"

Szóval, szerintetek melyik lenne a helyes és miért?

1 "Az alaptagnak logikailag és nyelvtanilag alá van rendelve a másik tag."

vagy

2 "Az alaptagnak logikailag és nyelvtanilag alárendelt a másik tag."


2011. jún. 20. 01:00
 1/10 anonim válasza:
50%
Szerintem mindkettő helyes. Tényleg nem hangzik túl jól ez a "macska fel van mászva a fára" dolog (ami egyébként azért hülyeség, mert egy cselekvő igét alapból miért akarnánk szenvedőbe tenni?), de nem tudjuk mindig kizárni. Eredetileg (remélem nem írok ily későn hülyeséget) "alárendeltetik" lenne, de mivel a magyarból szépen kiirtották a szenvedő szerkezetet, valamivel kénytelenek vagyunk pótolni.
2011. jún. 20. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
50%
Mindkettő jó. A fel van mászva és hasonló "magyartalan" szerkezeteket a nyelvművelők irtották tűzzel-vassal.
2011. jún. 20. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Mikor megkérdi valaki: nyitva van az ajtó?

Válaszolsz: Nem, be van csukva.


Szerintem azt is így használják, nem pedig azt mondod, hogy becsukott az ajtó. Akkor az is szenvedő, és helyes, az jobban köztudatban maradt. Tehát az is helyes, amit kérdeztél.

2011. jún. 20. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
50%
mindkettő.csak passzívba van írva.
2011. jún. 20. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Tehát. Valamikor úgy 100 évvel ezelőtt idióta nyelvészek kitalálták, hogy a passzív szerkezet az egy germanizmus, amit a német elnyomás miatt kezdtünk használni, és ki kell irtani a nyelvből. A magyartanárok jól megtanulták ezt a baromságot (mivel ugye része volt a magyartanárrá képzésüknek), és elkezdték a gyerekekből kinevelni ezt az egyébként természetes magyar szerkezetet.


A probléma ott kezdődik, hogy NEM IS IGAZ, hogy germanizmus, azaz német hatásra vettük fel. A német szerkezetnek pontosan megfelelő szerkezet (pl "Es ist gemacht. - Meg van csinálva.) úgy hangozna, hogy "meg van csinált". Ha tőlük vettük volna át, akkor miért nem úgy, ahogy ők használják?


Más részről pedig ez egy régi és természetes szerkezet, mindennapos a használata, még a magyartanárok is használják. pl.: "Meddig van nyitva a bolt?" Hogy mondod ezt másképp?


Harmadszor pedig, ahogy előttem is írták, ez a példamondat egy direkt hamis példa, máshogy mondva a hazugság egy érdekes formája. Ezt a szerkezetet ahogy egy nyelvben sem, úgy magyarban sem lehet minden igéből képezni. A német se mondja azt, hogy a macska fel van mászva.

2011. jún. 20. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Sajnos nagyon makacsul tartja magát a tévhit, hogy a határozói igenév helytelen. A macskás példamondat csak annyiban helyénvaló, hogy amit igével ki lehet fejezni, annál gyakran magyartalanul hangzik a határozói igenév. Valamiért az emberek ódzkodnak az általános alanytól, pedig mennyivel szebb az, hogy "a hidat megépítették", mint hogy "a híd meg van építve".

Az eredeti kérdésre visszatérve: a befejezett melléknévi igenév ("a híd megépített") ilyen esetben helytelen.

Kedvencem egyébként a bankautomatákon olvasható felirat: "A készpénzkiadó automata robbantás és elvontatás elleni védelemmel, pénzfestő rendszerrel ellátott." Valami nagyokos kitalálta, hogy a "rendszerrel van ellátva" kifejezés magyartalan, és megalkották ezt a szörnyűséget. Így tényleg szép, mondhatom!

2011. jún. 21. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Sipos Antalné válasza:
100%

Vettünk egy nyelvtani füzetet, amely a 6 osztályos gimnáziumba jelentkezők felvételi feladatlapjait tartalmazza. Egyik feladat ez volt: javítsa ki a helytelen mondatokat. Köztük a következőt: "A feladat meg van oldva". A feladatlap szerkesztője szerint ez a mondat helytelen, a helyes megoldág: "A feladatot megoldották." Felháborító, hogy a többszáz éves babona még a mai tizenkét éveseket is hülyíti. Ugyanebben a feladatlapban szavakat soroltak fel: öntelt, beképzelt, kevély, rátarti. Kérdés: melyik a kakukktojás. Elképzelésem sem volt, szerintem nincs kakukktojás. A helyes megoldás állítólag a rátarti, mert az azt jelenti, hogy számító, és az még nem feltétlenül beképzelt.

Ha valaki ennyire nem tud magyarul, hogy jelenhet meg a feladatgyűjteménye? Nincs lektor, aki felülvizsgálná? Mit mondjak a gyereknek?

2013. jan. 8. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 torrent.neked ***** válasza:
100%

Örömmel látom, hogy itt viszonylag egyöntetűen hülyeségnek tartják a kedves válaszolók azt a nyelvi babonát ("magyartalanságot, "germanizumust"), amelyet én is.

:-)


Az eredeti kérdésre:

Szerintem az első idézett mondat oké,

a macskás mondatot példaként hozni egy örök marhaság,

a két mondat közül pedig az első "jobban csúszik", bár a második is elmegy; mindkettőt helyesnek mondanám.


SA-nak:

Az említett példákban egyetértek veled:

nem lehet azt mondani, hogy az első változat ("A feladat meg van oldva.") _helytelen_. Azt lehetne mondani, hogy fogalmazza meg máshogy, vagy határozói igenév helyett igei állítmánnyal, stb.

Kakukktojás: én sem tudtam volna eldönteni, hogy értelmileg melyik lóg ki... (szerintem nem is igaz az indoklás)

Nekem az jutott eszembe, hogy a kevély, mert az nem igéből képezve született. :-)

Mit jelent, hogy "_állítólag_ a rátarti"? Nem hivatalos megoldókulcs alapján, hanem csak a tanár "tippelte" ezt?

(Vagy ez a hivatalos? Persze ezt nehéz kideríteni: nem sok jópontot szereznél a gyereknek a tanárnál, ha odamennél, és megkérdőjeleznéd... :-)


És hogy mit mondjál a gyereknek? Ha már hatodikos, akkor biztos nem ez az első alkalom, amikor mást tanítanak neki, mint ahogy te gondolod... Nyilván megmondod neki, hogy nem értesz ezzel egyet, mégpedig ezért és ezért (fontos az indoklás, példák, szinonimaszótár stb.), de a nyelvtani kérdések már csak olyanok – lévén a nyelv egy folyamatosan változó valami –, hogy gyakran másféleképpen gondolkoznak az emberek ugyanarról a kérdésről, nem egy olyan egzakt tudomány, minta matekóra. Kedves gyermekem, sajnos szerintem ez egy nem túl jól sikerült munkafüzet, de az iskolában az ottani tananyaghoz kell igazodni; énekórán sem (csak) azt éneklitek, amit amúgy szeretsz hallgatni az mp3-lejátszódban, de ott is szépen elénekeled, hogy "Nyár van, nyár van, kakukk szól már", akkor is, ha unod. :-)


Mi még csak másodikosak vagyunk (a legnagyobbik fiam legalábbis), és azt hiszem, ilyen nézeteltérés nálunk még nem jött szembe, de tudom, hogy lesznek ilyesmik, nem gondolom, hogy megúszható... :-)


BM

2013. jan. 8. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Az első példamondat a jó, a második (Az alaptagnak logikailag és nyelvtanilag alárendelt a másik tag.) helytelen, kéretik messze elkerülni a szerkezetet. Egyébként a jelenséget úgy hívják, hogy tötö nyelv, bővebben róla itt: [link]
2013. jan. 8. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 torrent.neked ***** válasza:

Köszönöm, ezen elgondolkodom! :-)


(Kicsit félek minden "messze elkerülésre" intéstől, hogy nem a ló túloldalára való átesést jelenti-e, de most nem találok (nem is keresek) ellenpéldát.)


Üdv:

BM

2013. jan. 9. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!